V době koronavirové pandemie a neodvratně se blížící ekonomické krize by bylo nerozumné odvracet se od nemalých finančních zdrojů, které by legalizace konopí přinesla do státní kasy. Z léčivé síly této byliny by tak profitoval doslova každý občan ČR.
Podle analýzy z března letošního roku, provedené firmou Deloitte, čekají českou ekonomiku krušné časy. K původnímu růstu HDP o 1,3% až 2% pravděpodobně nedojde a odborníci odhadují pokles HDP dokonce okolo 10 %.
Naplní-li se předpovědi analytiků, koncem roku bude na trhu práce až 300 tisíc nezaměstnaných. Na konci roku 2019 to bylo 109 tisíc.
Ne příliš vysmátá ekonomika
Zatímco v roce 2019 stát hospodařil se schodkem 28,5 miliard, nedávno sněmovna odhlasovala schodek na letošní rok až závratných 500 miliard Kč. Je zjevné, že státní kasa bude potřebovat veškeré dostupné zdroje, aby se vypořádala s pokoronavirovou ekonomickou krizí. Jedním z takových zdrojů by mohl být i trh s legálním konopím.
Obdobný vývoj jako v Coloradu by u nás odpovídal zhruba 60 000 pracovních míst a 70 miliardám korun ve zdanitelných výnosech.
Čím dál více zemí zvažuje vytvoření legislativy umožňující vytvoření regulované a zdaněného trhu, který bude generovat zisky z prodeje legálního konopí.
Prvenství v tomto směru by mohlo České republice vydobýt postavení předního hráče na evropském trhu. Zatím se zdá, že nás předežene minimálně Lucembursko. Zajímavé je, že i v době bezprecedentní ekonomické krize zaznamenává trh s konopím v USA i Kanadě narůstající tendence.
Dvojí zisk
Zářným příkladem úspěšně fungujícího modelu regulace konopí je stát Colorado. Výnosy z prodeje konopí tam za rok 2019 na legálním trhu činily v přepočtu téměř 38 miliard korun. V tomto státě s necelými šesti miliony obyvatel pracovalo v konopném průmyslu 34 700 zaměstnanců.
Obdobný vývoj by v České republice odpovídal zhruba 60 000 pracovních míst a 70 miliardám korun ve zdanitelných výnosech, při jejich 21procentním zdanění by stát získal téměř 15 miliard korun.
Druhým benefitem legalizace je pokles výdajů na prosazování represivních protikonopných zákonů. Ve vládní tiskové zprávě ze dne 9. července 2019 stojí: „V roce 2014 se na protidrogovou politiku vynaložilo okolo jedné miliardy korun, aktuálně už jde o více než 1,7 miliardy, z toho 59 % tvoří výdaje na oblast prosazování práva, 14 % na snižování rizik, 9 % na léčbu uživatelů drog, 4 % na prevenci, 4 % na následnou péči a 1 % na výzkum.“
Současná národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová dále potvrdila, že „příjmy ze spotřebních daní nám umožňují získávat prostředky i na sanaci škod způsobenými užíváním návykových látek. Oblast prevence a léčby závislostí a závislostního chování je dlouhodobě podfinancovaná. Zvýšení spotřebních daní považuji za krok správným směrem.“
I v době bezprecedentní ekonomické krize zaznamenává trh s konopím v USA i Kanadě růst.
Je patrné, že část získaných peněz z legálního a regulovaného prodeje konopí by mohla a měla být investována do podfinancovaných sektorů. Konkrétně jde o prevenci, snižování rizik, léčbu, následnou péči a výzkum omamných látek.
Vedlejší účinky
Zkušenosti ze zahraničí potvrzují, že po legalizaci lze očekávat rozmach malých a středních podniků spojených s pěstováním či prodejem konopí. Potřeba nových výrobních kapacit a prodejních míst bude mít přímý vliv na další odvětví ekonomiky. Z nové klientely budou profitovat firmy poskytující technické zázemí pěstíren, kontrolu kvality, obalové materiály nebo školení personálu.
V neposlední řadě může legální konopí může zaručit českým výzkumníkům lepší podmínky k jeho zkoumání a umožní jim oslovit zahraniční investory se zájmem o konopné odvětví.