Léčebné konopí bylo v mnoha zemích legalizováno a v současnosti je předepisováno stále častěji, zejména k léčbě chronické bolesti. Kanabinoid THC ale může výrazně ovlivňovat schopnost řídit.
Tým brněnských výzkumníků z Fakultní nemocnice u sv. Anny proto v otevřené studii hodnotil koncentraci THC v krvi a slinách po perorálním podání léčebného konopí. Zároveň posuzoval dobu potřebnou k poklesu hladiny THC pod hodnotu, která řidiči zaručí, že se nedopustí řízení pod vlivem omamné látky.
Lidé léčící se konopím ve formě kapslí by měli za volant usedat alespoň 9 až 10 hodin od posledního podání.
Studie se zúčastnilo 20 pacientů s prokázanou chronickou bolestí, kteří konopí užívají pod dohledem lékařů dlouhodobě. Byli rozděleni do dvou skupin a léčeni dvěma různými dávkami konopí ve formě želatinových kapslí (62,5 nebo 125 miligramů sušiny s obsahem THC 17,2 % a CBD 0,1 %). U všech pacientů bylo stanoveno množství THC ve slinách a v krvi v předem definovaných časových intervalech před a po podání konopí.
V závěru se dočteme, že THC ve slinách nebylo detekováno ani u jednoho ze subjektů po podání obou dávek ve všech časových intervalech po aplikaci. Pozitivní nález THC v krvi byl však prokázán u jednoho pacienta 9 hodin po podání nižší dávky a u jiného pacienta s vyšší dávkou, a to 7 hodin po podání. Zjištění brněnských vědců naznačují, že lidé léčící se konopím ve formě kapslí by měli za volant usedat alespoň 9 až 10 hodin od posledního podání.