Se zástupcem české společnosti Motagon Filipem Petrovičem jsme si povídali o tom, jaké to je, když se farmaceutická firma rozhodne podnikat v překotně se rozvíjejícím sektoru s léčebným konopím. A také proč je nutné mít vždy na zřeteli konkrétní potřeby pacientů a jak dosáhnout toho, aby Česká republika byla v této oblasti příkladem pro další země.
Proč jste se rozhodli vstoupit na český trh s léčebným konopím? Jaký je váš cíl a vize?
Pro Motagon jako mladou českou firmu, která ale navazuje na odkaz zavedené společnosti Heaton, je velmi důležité prosadit se nejprve na domácím trhu. Ten je v současné době zatížen složitou regulací a dalšími problémy, které jsou běžně spojeny s novými a rozvíjejícími se trhy.
Děláme vše pro to, aby extrakty byly v lékárnách během podzimu.
Nicméně naším cílem je stát se expertem na uvádění nových a na míru šitých produktů v různých zemích a úspěšně se pohybovat v regulačních rámcích, které se v jednotlivých státech výrazně liší. A kde jinde bychom měli začít než u nás.
Jaké podnikáte kroky k tomu, aby měli čeští pacienti větší možnost výběru konopí pro léčebné použití?
V rámci naší filozofie se snažíme do českých lékáren dodávat produkty nejvyšší kvality, které navíc odpovídají konkrétním potřebám specifických skupin pacientů. Využíváme k tomu mimo jiné unikátní platformu SALIENT IQ®, která pracuje s extrémně výkonnou umělou inteligencí a umožňuje nám identifikovat mezery v nabídce, analyzovat tisíce dostupných odrůd a z nich vyrobených produktů. Na základě těchto dat pak vybíráme nejvhodnější a nejkvalitnější konopí a přípravky z něj pro pacienty v dané zemi.
Konkrétně do České republiky jsme začali ve spolupráci s německou společností Four 20 Pharma dovážet jednu známou odrůdu s vysokým obsahem THC. Dále klademe důraz na budování strategických partnerství s předními společnostmi po celém světě, které jsou špičkami ve svých oborech. Nedávno jsme například uzavřeli dohodu o spolupráci s novozélandskou RUA Biosciences a polskou PHCann, jejichž produkty by se měly v dohledné době objevit i v českých lékárnách.
Od ledna jsou v Česku konečně legální i extrakty na recept, lékaři je ale zatím vůbec nepředepisují. Řešíte nějak i tuto oblast?
Děláme vše pro to, aby extrakty byly pacientům dostupné v průběhu podzimu. Jako jedni z prvních jsme získali od ministerstva zdravotnictví povolení k dovozu, nicméně i po zveřejnění příslušné vyhlášky panuje v této oblasti řada nejasností. Jde především o přesné instrukce k předepisování a přípravě těchto produktů. Snažíme se spolupracovat s příslušnými úřady i dalšími firmami v oboru tak, aby bylo možné co nejdříve vyjasnit problematické body a aby pacienti měli tyto nové formy léčby k dispozici bez zbytečných průtahů.
Vyvíjíte nějaké aktivity v oblasti informování či vzdělávání zdravotníků?
V této chvíli pracujeme intenzivně na tom, abychom co nejlépe pochopili, jak v praxi funguje český systém léčebného konopí, což zahrnuje i komunikaci s lékaři a dalšími pracovníky ve zdravotnictví. Kromě toho pořádáme debaty s oficiálními konopnými pacienty, zpracováváme dotazníková šetření a provozujeme i další aktivity spojené s detailním průzkumem trhu. Jsme si moc dobře vědomi toho, že se jedná o dlouhou a trnitou cestu a že jediný způsob, jak dojít k cíli, je skrze vzdělávání. Proto je dnes jedním z našich hlavních cílů zpřístupnit konopnou edukaci daleko většímu počtu zdravotníků. Samozřejmě je na každém lékaři, jak se nakonec rozhodne – zda svému pacientovi konopí pro léčebné použití předepíše, nebo ne. Je však zásadní, aby se nerozhodoval na základě domněnek a bez dostatečných znalostí a vědomostí v dané problematice.
Co si slibujete od přímého kontaktu s konopnými pacienty?
Jedním z hlavních cílů Motagonu je do hloubky porozumět potřebám a požadavkům pacientů. Koneckonců jsou to právě oni, kdo konopí pro léčebné použití konzumují a komu tato léčba pomáhá – v ideálním případě – zlepšovat kvalitu života. Z toho důvodu chceme být s pacienty v co nejbližším kontaktu a snažíme se jejich názory nějakým způsobem reflektovat při výběru těch nejvhodnějších odrůd a přípravků pro jejich specifické zdravotní obtíže.
K dosažení toho nejlepšího terapeutického účinku je nutné mít k dispozici standardizované konopí nejvyšší kvality bez obsahu jakýchkoli škodlivých látek.
Během posledních několika měsíců jsme si ověřili, že v Česku máme velmi různorodé profily pacientů: řada z nich užívá vedle konopí z lékárny i to podomácku pěstované nebo nakupované na černém trhu. Jako farmaceutická společnost to považujeme za velkou výzvu a budeme se snažit přispět k ještě větší dostupnosti a rozšíření stávající nabídky konopí pro léčebné použití. Věříme totiž, že k dosažení toho nejlepšího terapeutického účinku je nutné mít k dispozici standardizované konopí nejvyšší kvality s konzistentním složením a bez obsahu jakýchkoli škodlivých látek.
Má společnost Motagon v plánu konopí také pěstovat?
Naší strategií není stát se vertikálně integrovanou společností, což by znamenalo obstarávat celý řetězec od pěstování až po distribuci a prodej. Chceme se spíše stát lídry v oblasti distribuce inovativních a žádaných produktů na koncové trhy. Rozhodně ale vítáme jakékoli možnosti spolupráce s českými producenty a rádi jim budeme pomáhat v globální expanzi prostřednictvím našich zahraničních partnerů a obchodních projektů.
V tomto vydání od vás dostávají naši předplatitelé dárek. K čemu je dobrý?
Ve spolupráci se společností Four 20 Pharma jsme předplatitelům magazínu Konopí obstarali unikátní regulátor vlhkosti Boveda. Tento regulátor lze využít při skladování konopí nejen pro léčebné použití, ale i technického, neboť pomáhá udržovat ideální vlhkost v nádobě. Díky tomu květy nepřesychají a neztrácejí terpeny a další aktivní látky. Princip fungování je podobný jako u humidorů na doutníky.