Za poslední desetiletí jsme byli svědky nebývalého nárůstu zájmu o konopí u laické veřejnosti, ale i vědecké komunity. Kromě indikací, jakými jsou chronická bolest či epilepsie, je konopí zkoumáno i v souvislosti s léčbou závislostí. Po úspěchu aplikace konopí v boji proti závislosti na alkoholu, opioidech či kokainu se vědci tentokrát zaměřili na tabák.
Dopady užívání tabákových výrobků na veřejné zdraví zůstávají pořád významné bez ohledu na dlouhodobé protikuřácké kampaně i nejrůznější opatření. Některé studie zjistily souvislost mezi užíváním tabáku a konopí pro lékařské i rekreační účely. Stále ale není jasné, zda konopí zvyšuje nebo snižuje pravděpodobnost omezení až ukončení užívání tabáku.
Cílem studie severoamerického týmu vědců bylo zjistit, jak léčba konopím souvisí se změnami v užívání tabáku u populace kanadských pacientů.
Zahájení léčby konopím bylo spojeno se snížením anebo dokonce ukončením užívání tabáku u téměř poloviny účastníků studie.
Z celkového počtu 2102 oslovených konopných pacientů 650 užívalo tabák a bylo zařazeno do studie. Výsledky tohoto retrospektivního průzkumu naznačují, že zahájení léčby konopím bylo spojeno se snížením anebo dokonce ukončením užívání tabáku u téměř poloviny účastníků studie.
Omezení tabáku bylo pozorováno zejména u starších lidí (nad 55 let) a také u pacientů, kteří užívali tabák ve větší míře. Jak podotýkají autoři, s ohledem na významnou nemocnost, úmrtnost a náklady na zdravotní péči související se závislostí na tabáku by se měl budoucí výzkum nadále zabývat tím, jaký potenciál má léčba konopím při snaze snížit nebo ukončit užívání tabákových výrobků.