Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Výzkum kauzality mezi konopím a kardiovaskulárními chorobami komplikuje mnoho faktorů. Kromě legislativních omezení patří mezi nejvýznamnější vliv kouření jako preferované metody, častá kombinace s tabákem nebo celkově nezdravý životní styl některých uživatelů.
Statistiky z Colorada z roku 2018 ukazují znepokojivý trend: za pět let od legalizace podle nich došlo v tomto státě k nárůstu úmrtí na kardiovaskulární onemocnění u mužů o 2,3 procenta a u žen o 1,3 procenta. Tento údaj jednoznačně neprokazuje souvislost s konopím, ale několik nedávných studií (např. Stanford Medicine, 2022) potvrzuje vyšší riziko infarktu myokardu, mozkové mrtvice nebo jiných kardiovaskulárních onemocnění u pravidelných uživatelů.
Je známo, že receptor CB1 hraje klíčovou roli mimo jiné při vzniku aterosklerózy (tloustnutí cévní stěny v důsledku ukládání cholesterolu). Jeho agonisté (aktivátory), jako je THC, mohou mít na stav cév negativní vliv. Receptory CB1 se ve velké míře nacházejí také v srdečním svalu, kde jejich aktivace zase vede k přechodnému zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku. Ví se ale, že u pravidelných uživatelů je tato akutní reakce na THC slabší.
Riziko problémů se srdcem lze snížit vhodným složením konopí.
Schopnost THC aktivovat receptor CB1 je relativně mírná. To znamená, že riziko je spojeno především s dlouhodobým užíváním velmi vysokých dávek (např. prostřednictvím v poslední době čím dál oblíbenějšího dabbingu). Syntetické kanabinoidy pak mají mnohem dramatičtější účinek, přičemž nejčastější smrtelnou komplikací je srdeční infarkt.
Stejně jako v případě negativních účinků na duševní zdraví lze riziko problémů se srdcem snížit vhodným složením konopí. Nejdůležitější se v tomto ohledu jeví CBG, který díky své aktivitě na noradrenalinových receptorech dokáže výrazně snížit krevní tlak a srdeční frekvenci. Tím dokáže vyvážit tak účinek THC.
U pacientů s kardiovaskulárními problémy je třeba před užitím THC nebo konopí s jeho zvýšeným obsahem pečlivě zvážit poměr přínosu a rizika. Celkový vliv konopí na kardiovaskulární zdraví rozhodně vyžaduje podrobnější zkoumání.