Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Žádná studie zatím spolehlivě nepotvrdila vyšší výskyt jakékoli formy rakoviny u pravidelných uživatelů konopí – ani kuřáků. Neexistují ani žádné náznaky nárůstu případů rakoviny ve státech, které ji legalizovaly. Obavy dlouhá léta vzbuzuje samozřejmě kouření a jeho možná souvislost s rakovinou plic.
Nicméně na rozdíl od tabákového kouře, u něhož je karcinogenní účinek dobře znám, výzkumy naznačují, že kouř z konopí karcinogenní není. Důvodem může být přítomnost kanabinoidů, které svou schopností ovlivňovat metabolismus plicních buněk snižují toxicitu jiných škodlivin v kouři (např. polycyklických uhlovodíků).
Žádná studie nepotvrdila vyšší výskyt jakékoli formy rakoviny u pravidelných uživatelů konopí – ani kuřáků.
Kanabinoidy mají také takzvané proapoptotické vlastnosti, jinými slovy zvyšují pravděpodobnost, že poškozená buňka sama odumře dříve, než se stane rakovinnou. Nikotin má v obou těchto směrech opačný účinek.
Ačkoli se tedy nezdá, že by kouření konopí souviselo s rakovinou, může mít prokazatelně negativní vliv na funkci plic a zhoršovat onemocnění, jako je astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc.