Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Legalizace nebo přesněji řečeno regulace konopí s sebou přináší mnoho otázek. Donedávna se jednalo o čistě teoretickou debatu. Avšak po vlně uvolnění konopné represe ve Spojených státech a dalších zemích můžeme sledovat, jak to funguje v praxi. Je nad slunce jasné, že nejčernější scénáře se nenaplnily, ale to odpůrcům nebrání opakovat stále stejné argumenty a ignorovat důkazy.
Skutečnost však zdaleka není černobílá. Na složité otázky o dopadech na veřejné zdraví, kriminalitu nebo ekonomiku je možné odpovědět až po podrobném prozkoumání dostupných údajů, aniž bychom se pokoušeli o takzvaný cherrypicking neboli vyzobávání třešniček. Tím je myšleno vybírání pouze těch důkazů, které podporují původní názor, a ignorování ostatních.
Je možné, že vyšší počet uživatelů byl jednou z významných příčin legalizace, nikoli jejími důsledky.
To ovšem v praxi není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Statistické údaje (jakkoli podrobné a přesné) totiž vyžadují interpretaci – a ta je vždy ovlivněna názorem interpreta. Pravdu je tak mnohdy velmi obtížné dokázat, ale vyvrátit lež je o něco snazší. V tomto článku se podíváme na nejznámější a nejčastěji opakované argumenty proti legalizaci a uvidíme, jak obstály v praxi.
Počty mladistvých konzumentů nestoupají
Jednou z často zdůrazňovaných obav je nárůst počtu mladých uživatelů. Zpráva amerického Cato Institute z roku 2021 podrobně srovnává údaje ze států USA, které legalizovaly rekreační užívání konopí, s celostátním průměrem.
Podle ní byl v jedenácti z těchto států celkový počet konzumentů skutečně vyšší: přibližně 15 procent populace ve srovnání s federálním průměrem 11,6 procenta. Zajímavé však je, že tento údaj pochází z roku 2011. Tedy z doby, kdy nebylo konopí legální v žádném americkém státě. Po legalizaci v prvních státech v dalších letech nedošlo v této kategorii k žádné statisticky významné změně! Je tedy možné, že vyšší počet uživatelů a s ním spojená vyšší společenská tolerance užívání byly jednou z významných příčin legalizace. Nikoli jejími důsledky.
Po ukončení prohibice se sice pokles zastavil, ale nedošlo ani k výraznému nárůstu.
Dále je příznačné, že ve čtyřech státech, z nichž jsou tyto údaje k dispozici (Colorado, Aljaška, Maine, Massachusetts), sice bezprostředně před legalizací došlo k nárůstu celkového počtu uživatelů, ale u populace mladší dvaceti let byl naopak trend klesající. Po ukončení prohibice se sice pokles zastavil, ale nedošlo ani k výraznému nárůstu.
Navzdory pokračujícímu uvolňování protikonopných zákonů (dnes je rekreační konopí regulováno již v 21 amerických státech) ukazují údaje z celých Spojených států na pokles obliby konopných drog mezi mladými lidmi. Lze spekulovat, že velkou část nezletilých uživatelů motivuje k experimentování rebelie.Tím pádem v situaci, kdy je konopí nejen legální, ale také oblíbené u generace vlastních rodičů, již není vhodným prostředkem vzpoury proti autoritě.
Poznámka redakce: Tento text je součástí komplexního článků z Konopí č. 27.