Odhaduje se, že chronickou pánevní bolestí trpí celosvětově asi čtvrtina procent žen. Léčba je náročná, protože se jedná o různé typy bolesti včetně nociceptivní (tedy vznikající podrážděním neporušených periferních nervových zakončení – nociceptorů) a neuropatické (způsobené porušením nociceptoru).
Endokanabinoidní soustava je zapojena nejen do zánětlivých procesů, ale i vnímání bolesti. Trojice výzkumnic z Lékařské fakulty Johna Hopkinse v americkém Baltimoru provedla metaanalýzu zaměřenou na účinnost konopné léčby bolestí v pánevní oblasti. Autorky systematicky prohledávaly literaturu od roku 1990 a svá zjištění publikovaly v únorovém čísle časopisu Obstetrics & Gynecology.
Konopí přineslo úlevu od pánevní bolesti v 61 až 95,5 procentech případů.
V závěru se dočteme, že „užívání konopí bylo zjištěno u 13 až 27 procent pacientek. Většina z nich konopí konzumovala ústně nebo inhalovala několikrát týdně. Maximální dávky THC činily 70 miligramů, zatímco u CBD to bylo 2 000 miligramů. Konopí přineslo úlevu od bolesti v 61 až 95,5 procentech případů.“
Autorky dále konstatují, že úspěch byl zaznamenán i v léčbě endokanabinoidem PEA (palmitoyletanolamid). Interpretace výsledků je však ztížená tím, že konopí bylo aplikováno různými způsoby v různých podobách i dávkách. Na definitivní potvrzení účinnosti konopí při úlevě od gynekologických bolestí si tedy budeme muset podle autorek ještě počkat.