V mnoha státech jsou lidé při výkonu zaměstnání nebo řízení vozidla testováni na přítomnost metabolitů tetrahydrokanabinolu. Kritici tohoto přístupu namítají, že tyto nahodile stanovené hodnoty neodpovídají vědeckým poznatkům o působení tohoto psychoaktivního kanabinoidu na lidský organismus. Podobně hovoří i nová studie.
„Přímý vztah mezi koncentrací alkoholu v krvi a zhoršenou schopností řídit svádí k domněnce, že to platí pro všechny drogy. U konopí tomu tak ale rozhodně není,“ vysvětluje profesor Iain McGregor, akademický ředitel Lambert Initiative, což je dlouhodobý výzkumné centrum zkoumající lékařský potenciál konopí.
Nespolehlivé parametry
Jeho slovům dává za pravdu nedávno zveřejněná studie, jejíž výsledky naznačují, že naměřené hladiny THC v krvi či dechu nejsou spolehlivým ukazatelem, kdy testovaná osoba požila konopí. Podle autorů výzkumu je velmi těžké objektivně určit hranici, kdy nedávné užití konopí snižuje způsobilost jedince řídit auto. Případně vykonávat jiné náročné činnosti.
Vědci při pokusu oslovili skupinu dobrovolníků, z nichž většina patřila ke každodenním uživatelům. Těm byla změřena hladina THC v krvi a v dechu před a po inhalaci konopí. U většiny byly na začátku pokusu naměřeny zbytkové hladiny THC okolo 5 nanogramů na mililitr. Podotkněme, že limit na českých silnicích je pouhé 2 nanogramy na mililitr. Takové koncentrace THC v krvi však neměla žádný prokazatelný vliv na výkonost nebo pozornost testovaných osob.
Naměřené hladiny THC v krvi či dechu nejsou spolehlivým ukazatelem, kdy testovaná osoba požila konopí.
„Delta-9-THC lze v dechu a krvi detekovat i několik dní od posledního užití konopí. Vzhledem k tomu, že většina testů spoléhá výhradně na detekci delta-9-THC, může to potenciálně vést k falešně pozitivním výsledkům,“ uvádějí autoři studie.
Podobně hovoří i výsledky výzkumu z loňského roku publikované v časopise Neuroscience & Biobehavioral Review. Ukázalo se, že u příležitostných konzumentů konopí THC v malé míře negativně ovlivňuje řidičské dovednosti. Nicméně na pravidelné uživatele nemá zdaleka takový vliv.
To samozřejmě neznamená, že mezi intoxikací THC a zhoršením schopnosti řídit neexistuje žádná souvislost, nicméně vědecké důkazy přinejmenším zpochybňují široce rozšířený způsob testování a limitů.