V Konopí č. 15 jsme informovali o izraelské sérii případů léčby těhotenské hyperemeze konopím. Německý časopis Geburtshilfe und Frauenheilkunde tentokrát přináší článek amerických lékařek. Ty prostřednictvím sociálních sítí oslovily ženy, které během těhotenství zakusily tuto extrémní formu nevolnosti a zvracení.
Většina respondentek, jež užívala konopí (bylo jich 14 procent), tak činila z důvodu neúčinnosti předepsaných antiemetik. Více než polovina z nich uvedla, že užívaly konopné produkty denně nebo několikrát denně. Pokud jde o způsob léčby, převažovala inhalace odrůd s vysokým obsahem THC nebo produktů z něj.
U těhotenské hyperemeze existuje pětinásobně vyšší riziko nižší porodní hmotnosti dítěte ve srovnání s užíváním konopí.
Úlevu od příznaků přitom uvedlo 82 procent uživatelek konopí oproti 60 procentům uživatelek antiemetik na předpis. Kýžené přibývání na váze zaznamenalo 56 procent žen z konopné skupiny oproti 25 procentům z antiemetické.
Autorky připouštějí určitá omezení tohoto průzkumu a doporučují výsledky interpretovat opatrně, zároveň ale vybízejí ke kontrolovaným klinickým studiím. Závěrem si lékařky dovolily připomenout nedávnou studii, ve které bylo zjištěno, že u těhotenské hyperemeze (ale stejně tak i u chronické hypertenze, pregestačního diabetes, preeklampsie, tedy nemoci děložních cév, autoimunitních onemocnění a konečně i užívání kokainu, amfetaminu nebo tabáku) existuje pětinásobně vyšší riziko nižší porodní hmotnosti dítěte ve srovnání s užíváním konopí.
V jiné nedávné studii vědkyně z kanadského Montrealu došly studiem 2 408 dětí k závěru, že užívání konopí během těhotenství nemá souvislost s rizikem rozvoje ADHD u dětí.