Promiňte, že obtěžuji, ale v časopise Zázraky medicíny se píše o konopí a doslova je tam uvedeno, že konopí vypěstované doma či koupené jinde než v lékárně už se nedá definovat jako léčebné. Je pravda, že u doma vypěstovaného konopí neznáme složení, nevíme, kolik je tam které látky – THC, CBD, CBDV, terpeny apod. – a která na co působí. Bylo by možné to ve vašem časopise objasnit? Děkuji, Olga.
Z pohledu úřadů, lékařů a lékárníků má léčebné konopí jedinou podobu. Má krabičku, štítek a vydají vám ho jen na speciální elektronický recept s omezením.
Jen jedno konopí
Z lidského pohledu bude ale navždy existovat jen konopí, jehož jednotlivé druhy se liší množstvím účinných látek. A z tohoto pohledu není rozdíl mezi konopím medicínským a tím, co si vypěstujete na zahrádce. Ostatně i jedna z největších světových kapacit v oblasti výzkumu konopí Lumír Hanuš začíná většinu svých přednášek informací, že všechny dnes používané odrůdy léčebného konopí pocházejí z původně rekreačních odrůd a že konopí je jen jedno.
Pro většinu pacientů je léčba konopím léčbou každodenní.
Zásadní bez ohledu na původ léčiva je to, zda nebylo kontaminováno pesticidy či jinými toxickými látkami a zda v něm díky každodenní zahradníkově péči nedošlo k rozvoji plísní. Konopí z lékárny (české i kanadské) je kvůli případnému obsahu plísní a dalších potenciálně nebezpečných mikroorganismů ozařováno, což je prý běžná a bezpečná praxe. Hlavní rozdíl se dnes zdá být pouze v chuti a vůni, která se u léčebného konopí někdy zdá být znehodnocena patrně v důsledku specifického skladování.
V lékárně jsou však informace o obsahu účinných látek skoupější než v katalozích semenných bank: na oficiální etiketě se pacient dozvídá pouze obsah THC a CBD, zatímco v katalogu bývá uveden orientační obsah mnoha dalších kanabinoidů i terpenů. Přesnější měření obsahu látek v sušině by si však domácí pěstitel musel zaplatit.
Kanabinoidy na míru
Jelikož je konopí bylinou, která má tisíc způsobů využití, jsou i jednotlivé genetiky různé. Dnes jsme se dostali do fáze, kdy jsme díky chromatografii a dalším pokročilým vědeckým metodám schopni změřit jednotlivé kanabinoidy, terpeny, flavonoidy a další látky.
Praktické využití zejména některých kanabinoidů a terpenů je v současné době předmětem nespočtu vědeckých výzkumů. Díky nim neustále přibývají nové informace o rozsáhlém léčebném potenciálu konopí, takže vězte, že ať je konopí z lékárny nebo ze zahrádky, jeho přínos pro organismus je vždy komplexní.
Lumír Hanuš začíná většinu přednášek informací, že všechny dnes používané odrůdy léčebného konopí pocházejí z původně rekreačních odrůd a že konopí je jen jedno.
Troufám si tvrdit, že v budoucnosti se vzhledem k synergii účinných látek budou spíše než jednotlivé kanabinoidy aplikovat širokospektrální extrakty obsahující směs obsahových látek v konopí v poměru přímo na míru daného pacienta. V dobách, kdy jsem začínal s konopnou léčbou já, byl obecně znám jediný kanabinoid, a to THC.
Bylo jen na pacientovi, aby si „nacítil“, jaké konopí mu dělá dobře. I u léčebného konopí však platí, že pacient musí sám – respektive po konzultaci s lékařem – prozkoumat, jaký druh je pro něj ten správný a jaké množství mu vyhovuje. Ovšem spektrum odrůd dostupných v našich lékárnách je stále prachbídné a s běžnou nabídkou semenných bank se nedá srovnat.
Zbytečné obavy dané stigmatem
Konopí coby nejregulovanější rostlina na světě má stigma, které bylo budované po generace. Jako dlouhodobý pacient s roztroušenou sklerózou vím, jakých předsudků jsem se musel zbavit sám a jaké jsou dosud běžné u mých spolupacientů.
Mnoho lidí, kteří začínají s konopnou léčbou, se ptá: „Jak mám vybrat to správné konopí? Jak ho mám užívat? Jak vlastně poznám, kterých kanabinoidů potřebuji více a kterých méně? Jaké mi hrozí nebezpečí?“
V budoucnosti se vzhledem k synergii účinných látek budou spíše než jednotlivé kanabinoidy aplikovat širokospektrální extrakty.
V první řadě bych chtěl pacienty, kteří s léčbou začínají, uklidnit. Konopí je čistá přírodní látka. Oproti lékům, jako jsou opiáty nebo antidepresiva, na něm nehrozí fyzická závislost. Je všeobecně přijímaným vědeckým faktem, že konopím se prakticky nelze smrtelně předávkovat. Přesto je dobré být opatrný a jako u každého léku dbát na přiměřenost dávky, zejména co se týče psychoaktivního THC.
Léčba v komfortní zóně
Pacient by tedy měl v první řadě znát obsah THC. Například pro pacienty s roztroušenou sklerózou je vyšší podíl THC často účinný na povolení vnitřních křečí, zatímco epileptik potřebuje především vyšší podíl CBD, aby předešel záchvatu a potlačil přicházející „auru“.
Na druhou stranu jsou reakce pacientů silně individuální a někteří epileptici mohou potřebovat více THC, zatímco někteří pacienti se svalovými křečemi mohou nacházet větší úlevu v konopí s více CBD.
V první fázích léčby by měl pacient vyzkoušet svou toleranci na užívané druhy konopí a nalézt svou komfortní zónu. Pro většinu pacientů je léčba konopím léčbou každodenní. Je proto důležité vyzkoušet, po jaké dávce odezní příznaky nemoci, aniž by docházelo k omezení fungování v běžném životě.
Prvotní zkušenosti mohou skončit lehkou nevolností, únavou, spánkem a výjimečně zvracením. Je důležité vědět, že většina případných nepříjemných stavů a pocitů je jen v hlavě a dá se jich snadno zbavit třeba tím, když sníte tabletku hroznového cukru nebo zakousnete sladkou čokoládovou tyčinku.
Jak na to
Způsobů užití konopí je více, ale na to léčebné z lékárny vám lékař doporučí způsoby dva. První jsou gelové tobolky, které budete polykat, nebo jako sušinu určenou do vaporizéru.
Z lidského pohledu bude vždy existovat jen konopí, jehož jednotlivé druhy se liší množstvím účinných látek.
V případě, že vaporizér nemáte a tobolky vám z nějakého důvodu nevyhovují, můžete v nouzi léčebné konopí užívat i tradičním způsobem, tedy kouřit. To vám však lékař nedoporučí. V důsledku spalování přímým ohněm totiž vznikají škodlivé látky.
Jiné lékové formy jako extrakty nebo čípky náš zdravotnický prozatím systém nenabízí, což je obrovská chyba.