Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Každý, kdo někdy pěstoval konopí, tyto otázky slyšel nebo si je sám položil. Jaký je nejlepší substrát a do čeho rostliny zasadit, aby se jim dařilo? A odpověď? Záleží, kdo se ptá…
Přestože se vám na stránkách growshopů budou snažit tvrdit opak, univerzálně nejlepší pěstební médium zkrátka neexistuje. Při výběru správného substrátu pro pěstování konopí záleží na tom, kde pěstujete (venku nebo v indooru), jestli rostliny zasadíte do květináčů či do volné půdy, a také zda hnojíte organickými či minerálními hnojivy.
Ve volné půdě mohou rostliny roztáhnout kořeny, takže bývají větší než konopí rostoucí v květináčích.
Indooroví pěstitelé si mohou vybírat z pestré škály substrátů – od klasické zeminy přes kokos až po hydroponická řešení. Při venkovním pěstování je důležité rozlišovat, zda konopí roste v květináčích, na záhonech nebo ve skleníku. V neposlední řadě ovlivní výběr pěstebního média i to, jaká chcete používat hnojiva. Zatímco organická hnojiva fungují nejlépe v půdě, minerální se hodí pro pěstování v kokosu, inertních substrátech a hydroponii.
Mohlo by vás zajímat: Jak pěstovat konopí organicky
Substráty pro indoorové pěstování konopí
V indooru máte při výběru pěstebního média největší volnost. Vzhledem k tomu, že prostor lze přizpůsobit jakémukoli způsobu kultivace, můžete rostliny pěstovat v půdě, kokosu, inertních substrátech nebo hydroponicky. Pro začátečníky jsou zpravidla nejvhodnější zeminové substráty, které mají dobré pufrační vlastnosti (přirozeně odolávají kolísání pH) a odpustí některé začátečnické chyby.
Pěstování v inertních substrátech, jak je minerální vlna nebo perlit, vyžaduje přesné dávkování živin a kontrolu pH, ale lze s nimi docílit vyšších výnosů. To samé platí i pro hydroponii, při které jsou kořeny ponořeny v živném roztoku.

Substráty z kokosových vláken stojí na pomezí mezi půdou a inertními materiály. Mají dobrou pufrační kapacitu a zároveň umožňují přesné dávkování živin a intenzivní metody kultivace.
Zahradnické substráty pro indoorové pěstování mohou složením připomínat úrodnou půdu s vysokým obsahem organické hmoty a živin nebo může jít různé půdní směsi určené pro specifické účely. Pro indoorové pěstování v květináčích jsou vhodné odlehčené zeminové substráty s obsahem perlitu, které lépe odolávají zhutňování. Zahradnické substráty mohou také obsahovat hnojiva, které dodají rostlinám živiny v prvních dnech až týdnech života. Méně hnojené varianty bývají označeny jako „light-mix“ a jsou vhodné pro sazenice nebo čerstvě zakořeněné řízky.
Mohlo by vás zajímat: Výhody pěstování se symbiotickými houbami
Inertní substráty pro indoorové pěstování
Patří mezi ně minerální vlna (rockwool), perlit nebo keramzit, neobsahují organickou hmotu ani živiny. Proto jsou využívány v pěstebních systémech, kde je jediným zdrojem výživy pro rostliny živný roztok, tedy voda s rozpuštěnými hnojivy. Inertní substráty poskytují neutrální a sterilní prostředí, díky čemuž má pěstitel výživu rostlin dokonale pod kontrolou. V praxi může jít o pěstování v květináčích vyplněných inertním médiem zalévaných v pravidelných intervalech živným roztokem (záplavové vany, kapková závlaha), nebo mohou být rostliny zasazeny ve speciálních rohožích či kostkách z minerální vlny. Inertní substráty jsou také skvělým médiem pro klíčení a množení rostlin.
V případě pěstování venku v květináčích jsou vhodná minerální hnojiva, která působí rychle.
Kokosové substráty pro indoorové pěstování konopí jsou vyrobeny ze slupek kokosových ořechů a podobně jako inertní média jsou živinově i pH neutrální. Na rozdíl od perlitu či minerální vlny má však kokos lepší schopnost odolávat výkyvům pH způsobených nepravidelným zaléváním. V kokosovém substrátu tak můžete pěstovat rostliny v květináčích, zalévat je ručně a zároveň mít výživu pod kontrolou. V kokosu lze používat jak minerální, tak i některé druhy organických hnojiv. Kokosové substráty jsou vhodné i na klíčení a množení rostlin, přičemž pro tyto účely jsou lisovány do malých puků zvaných jiffy.
Hydroponické pěstování je metoda, při které kořeny rostlin nejsou v substrátu, ale jsou ponořeny přímo do živného roztoku. Hydroponie zaručuje rychlý růst a vysoké výnosy, ale zároveň vyžaduje precizní monitoring pH a obsahu živin v zálivce.
Substráty pro venkovní pěstování konopí
Při venkovním pěstování konopí je obvyklým pěstebním médiem půda, ať už ta na záhonech, nebo v podobě zahradnických substrátu při pěstování v květináči. Velkou výhodou pěstování v půdě je přítomnost prospěšných mikroorganismů, jako jsou mykorrhizní houby, bakterie a hlístice, které rozkládají organickou hmotu a zvyšují dostupnost živin rostlinám. To ovšem pouze v případě, že nezamoříte půdu minerálními solemi či pesticidy. Především při pěstování ve volné půdě jsou nejlepší volbou organická hnojiva, která nedevastují půdní mikrobiom. V případě pěstování venku v květináčích jsou naopak často vhodná minerální hnojiva, která působí rychle.

Pěstování konopí na záhonech má oproti ostatním metodám mnoho výhod. Pokud o půdu na záhonech správně pečujete, zůstane dlouhodobě úrodná a při pěstování není zapotřebí velkého množství hnojiv. Rostliny mohou ve volné půdě roztáhnout kořeny a bývají větší než konopí rostoucí v květináčích. Půda pro pěstování konopí by měla být bohatá na živiny, nepříliš jílovitá ani písčitá a mít pH v rozmezí 5,8 až 6,5 (mírně kyselá).
Pěstování konopí venku v květináčích
To může mít několik podob. Jednak můžete rostliny zasadit do klasického plastového květináče nebo mohou růst ve velkých textilních květináčích, takzvaných „smart potech“. V obou případech je nejlepším substrátem zemina, nicméně směs by se měla lišit. V menších plastových květináčích má půda tendenci zhutňovat, proto je důležité zvolit vzdušný substrát odlehčený například perlitem nebo kokosovými vlákny. Textilní květináče jsou často mnohem objemnější (v případě konopí se doporučuje alespoň 20–40 litrů) a lze v nich použít neodlehčené substráty vhodné i pro organické pěstování.
Žádné pěstební médium není univerzálně nejlepší a záleží na tom, co vyhovuje vaší konkrétní situaci.
Pěstování konopí ve skleníku má tu výhodu, že na rostliny neprší, což dává pěstitelům možnost pěstovat i v substrátech, které by na dešti neobstály. Pro domácí pěstitele jde především o kokos, ale některé komerční pěstírny v zahraničí využívají i různé typy hydroponických systémů. Pokud se rozhodnete pěstovat venku v kokosu nebo inertních médiích, může být oříšek sladit výživu rostlin s proměnlivými podmínkami venku. Proto i pro pěstování konopí ve skleníku je nejlepším substrátem půda.
Individuální potřeby
Na závěr zdůrazněme, co je pro výběr pěstebního substrátu nejdůležitější. Žádné pěstební médium není univerzálně nejlepší a záleží na tom, co vyhovuje vaší konkrétní situaci. Hlavními kritérii při výběru by tak pro vás mělo být to, zda pěstujete v indooru či outdooru a jakou metodu kultivace rostlin zvolíte.
Pro další užitečné návody a tipy pro pěstování konopí navštivte pěstitelskou rubriku Magazínu Konopí.
Upozornění: Pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují více než 1 procento THC a nejsou současně zapsány ve Společném katalogu odrůd zemědělských rostlin EU, a tyto rostliny dále sklízet a zpracovávat lze dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) jen na základě zvláštního oprávnění. Porušením této právní úpravy se můžete dopustit trestného činu. Vyčkejte do doby, než bude v ČR legální samopěstování konopí! Návrh takového zákona schválila 30. 5. 2025 Poslanecká sněmovna, a pokud ho schválí i Senát a podepíše prezident, bude od 1. 1. 2026 možné pěstovat 3 rostliny na osobu (věk 21+) a přechovávat až 100 gramů sušiny.