Užívání konopí je stále kontroverzní kvůli nedostatku spolehlivých důkazů o jeho neškodnosti. Souvislost mezi konopím a urologickými nádory (tedy prostaty, varlat, penisu, ledvin, močového měchýře nebo trubice) není doposud jasná, jelikož studie mají protichůdné výsledky. Mezinárodní tým z Číny, Hong-Kongu, Velké Británie a Francie zkoumal data 151 945 pacientů z databáze UK Biobank.
Článek otiskl časopis Cancer Medicine a dočteme se v něm, že předchozí užívání konopí bylo spojeno s nižším rizikem rakoviny prostaty, močového měchýře a renálního, tedy ledvinového karcinomu. Naopak vyšší riziko bylo shledáno u renálního karcinomu a rakoviny močového měchýře, ale pouze u žen, ne u mužů.
Souvislost mezi konopím a urologickými nádory není doposud jasná, jelikož studie mají protichůdné výsledky.
Vztah mezi užíváním konopí a hepatocelulárním karcinomem, tedy nejčastějším nádorem jater, zkoumali v další studii američtí vědci. Publikace v časopise Cureus přináší zajímavé zjištění: „Na základě rozsáhlé databázové analýzy zjistili vědci u pacientů užívajících konopí o 55 procent nižší pravděpodobnost, že onemocní hepatocelulárním karcinomem oproti neuživatelům.“
Nádory slinivky jsou považovány za méně častý typ onkologického onemocnění, ale úmrtnost je v tomto případě vysoká. Thajský tým hodnotil protinádorové účinky fytokanabinoidů na myším modelu s implantátem nádoru pankreatu. V závěru práce, která vyšla v časopisu Frontiers in Veterinary Science, se uvádí, že „fytokanabinoidy mají protinádorový účinek u myšího modelu nádoru slinivky, ačkoli efekt je závislý na dávce.“ Při léčbě vysokou dávkou byl totiž pozorován vyšší počet eliminovaných nádorových buněk, což napovídá, že terapie funguje až ve větších koncentracích.