Výsledky výzkumu, které zveřejnila Americká lékařská asociace, ukázaly, že ve státech, jež legalizovaly konopí, nedochází ke „statisticky významnému nárůstu“ diagnóz souvisejících s psychózou ve srovnání se státy, které konopí nadále kriminalizují.
Výzkumníci ze Stanfordovy univerzity, Pensylvánské univerzity a amerického ministerstva pro záležitosti veteránů (VA) provedli v letech 2003-2017 analýzu více než 63 milionů pojištěnců zdravotních pojišťoven. Cílem bylo zjistit, jestli ukončování prohibice konopí může souviset s vyšším výskytem psychóz, jak tvrdí někteří bojovníci proti legalizaci.
Žádný statisticky významný nárůst
Studie zveřejněná v časopise Journal of the American Medical Association (JAMA) Psychiatry zjistila, že „v porovnání se státy bez legalizační politiky nedošlo ve státech s legalizační politikou ke statisticky významnému nárůstu míry diagnóz souvisejících s psychózou“.
Autoři studie se zaměřili zejména na údaje o komerčních nárocích na zdravotní péči a nárocích v rámci programu Medicare Advantage, aby posoudili potenciální dopad legalizace, která podle některých studií zvyšuje míru užívání mezi dospělými.
Nepozorovali jsme statisticky významnou souvislost mezi státní konopnou politikou a celkovou mírou diagnóz souvisejících s psychózou nebo předepsaných antipsychotik.
„Tato studie je podle našich znalostí první a největší, která kvantifikuje souvislost politiky léčebného a rekreačního konopí s mírou nároků na zdravotní péči související s psychózou v jednotlivých státech USA,“ napsali. Na rozdíl od některých předchozích studií „jsme nepozorovali statisticky významnou souvislost úrovně státní konopné politiky s celkovou mírou diagnóz souvisejících s psychózou nebo předepsaných antipsychotik“.
Uklidňující zjištění
Zástupce ředitele významné proreformní organizace NORML Paul Armentano ve svém příspěvku na blogu označil tato zjištění za „uklidňující“, i když upozornil, že je důležité si uvědomit, že některé skupiny obyvatelstva, které jsou k psychózám náchylné, mohou být vůči negativním dopadům užívání konopí náchylnější než jiné.
Mezitím jiná federálně financovaná studie zveřejněná tento měsíc zjistila, že lidé, kteří žijí ve státech, kde je rekreační marihuana legální, mají nižší míru poruch způsobených užíváním alkoholu ve srovnání s těmi, kteří žijí ve státech, kde je konopí nadále nelegální.
Časopisy AMA byly v tomto roce v oblasti výzkumu konopí obzvláště aktivní. Jiná studie, kterou asociace zveřejnila, zjistila, že každý třetí pacient s chronickou bolestí uvádí, že konopí používá jako léčebnou metodu, a většina z této skupiny užívá konopí jako náhradu za jiné léky proti bolesti, včetně opioidů.
Jiná nedávno zveřejněná studie AMA zjistila, že legalizace lékařské marihuany na úrovni státu je spojena s výrazným poklesem počtu předepsaných opioidů a jejich užívání u některých pacientů s rakovinou.