Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Jako na sklonku každého roku i letos se v olomoucké Pevnosti poznání konala beseda pořádaná Českým institutem výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) z Univerzity Palackého. A vzácní hosté opět promlouvali tak zajímavě, že je všeteční posluchači nechtěli propustit ze svého držení!
Pořadatel a moderátor docent Petr Tarkowski z CATRIN na úvod zmínil jeden ne moc potěšující údaj: za poslední rok bylo v Česku podáno tolik grantů v oblasti výzkumu konopí a kanabinoidů, že by se to dalo spočítat na prstech obou rukou. Z toho tři granty směřovaly na Univerzitu Palackého v Olomouci.
Již při představení hostů vysvitlo, že se jedná o osobnosti velkého kalibru a širokého záběru. Biotechnoložka Janka Michailidu, bývalá členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí, která pomáhala Jindřichu Vobořilovi připravit nové legislativní návrhy týkající se konopné reformy, na sebe prozradila, že se mimo jiné zabývá efektivní produkcí psilocybinu.
Krevní plazma je dnes vzácný, chybějící zdroj, ale edestin z konopných semen ji dokáže z 98 procent nahradit.
MUDr. Pavel Kubů, coby odborník v oblasti lékařské informatiky a adiktologie, jenž se dnes asi ze všeho nejvíce profiluje vývojem revoluční konopné náhražky důležité bílkoviny v krevním séru, na sebe prozradil, že byl jedním z prvních oficiálních konopných pacientů v Česku.
Konečně slovenský veterinář MVDr. Peter Vojtko, který se už dvacet let věnuje konopné léčbě zejména větších hospodářských zvířat a je specialistou na tetrafluorethanovou extrakci konopných i jiných látek, na sebe prozradil, že má svou práci rád, neboť jako jeden z mála může své pacienty jíst.
Zkusíme v této reportáži zachytit některé nejzajímavější perličky z vysoce podnětného večera.
Psychomodulační látky
Michailidu vysvětlila, že koncept psychomodulačních látek (PML) vznikl na podnět adiktologa Viktora Mravčíka, který navrhl funkčně regulovat čím dál oblíbenější kratom nacházející se v šedé zóně. V podstatě jde o to, že psychoaktivní látky splňující určitá kritéria (tj. mající přijatelná rizika) mají být vyňaty ze seznamu zakázaných návykových látek, aby jejich četní uživatelé nebyli kriminalizováni za pouhou jejich konzumaci.
Dodejme však, že problematickým aspektem, alespoň z pohledu konopářů, je fakt, že do těchto látek by možná mělo spadat i nízkopotentní konopí (s THC do 1 % a bohaté na CBD) a že dle návrhu ministerstva financí mají být za produkci, prodej a nakládání s takovými produkty vybírány vysoké licenční poplatky. Otázka zní, jestli podobná regulace nepovede ke zničení existujícího „CBD trhu“, respektive k jeho naprostému odevzdání do rukou „háhácéčkařů“, kteří dnes jako jedni z mála nejsou v červených číslech, neboť své polosyntetické produkty pochybného původu nadále nestoudně prodávají.
Konopná bílkovina edestin
Doktor Kubů povyprávěl o ohromném potenciálu konopné bílkoviny zvané edestin. Edestin byl jednou z hvězd již v legendárním sborníku olomoucké konference Konopí je lék, vydaném v roce 1955. V plicním sanatoriu v podbrdském městečku Jince tehdy profesoři Šírek a Kabelík úspěšně léčili tuberkulózní, silně podvyživené děti jen a pouze „konopným mlékem“ ze semínek a ovesné kaše, a ty do šesti týdnů nevídaně zregenerovaly.
Ve společnosti Plasma for People se dnes Kubů snaží z edestinu vytvořit náhražku albuminu, což je jeden z proteinů v krevní plazmě udržující osmotický tlak (díky čemuž krev neuniká z cév). Zároveň je albumin zásobárnou aminokyselin v těle – a u seniorů je pak v horečkách spotřebován a těžce chybí. Plazma je dnes vzácný, chybějící zdroj, ale edestin ji dokáže z 98 procent nahradit. Tento globálně slibný projekt se nachází v preklinické fázi, takže držíme pěsti tak mocně, až nám bělají!
Výtažek pro němé tváře
Veterinární doktor Vojtko doplnil, že edestin má uplatnění i ve veterinární medicíně, neboť obsahuje všechny aminokyseliny včetně esenciálních. Vyznačuje se dokonalou stravitelností a biologickou dostupností, takže je klíčový pro metabolismus spousty tvorů.
Vojtko pak zmínil výhody zvířecí medicíny a její význam pro výzkum obecně: zpětná vazba od zvířat je upřímná, bez lidského „folklóru“.
Konopí bude moci od 1. dubna předepisovat každý praktický lékař, i když pouze na chronickou bolest.
V rámci své praxe se podělil o nedávný objev, kterým uvedl na pravou míru někdejší své tvrzení v rozhovoru pro magazín Konopí. Ukázalo se, že konopný výtažek z polního konopí, tedy s převahou CBD, podávaný rybám v krmných granulích, může léčebně fungovat. Bylo však potřeba změnit poměr kyselých a neutrálních forem kanabinoidů – konkrétně zvýšit poměr těch kyselých. Výsledky budou brzy zveřejněny.
Zajímavé bylo též Vojtkovo konstatování, že poslední listopadový týden byl Světovou zdravotnickou organizací věnován snížení antibakteriální rezistence, v čemž kanabinoidy hrají významnou roli. Kuriozní je, že v Evropské unii obsahuje tuna hospodářského masa 181 miligramů antibiotik, zatímco v Česku je to 44 miligramů a na Slovensku dokonce 41. Důvodem jsou skromné podmínky místních farmářů: na nákup tolika léků nikdy nebyly peníze, navíc se u nás i dotace zdaňují… Že by všechno zlé bylo k něčemu dobré?
Každopádně v důsledku přehnaného léčení hospodářských zvířat pak vzniká farmakorezistence u lidí, neboť některá antibiotika se po tepelné úpravě nerozpadnou.
Další perličky
I během dalších předávek mikrofonu padaly z účastníků besedy zajímavé postřehy. Michailidu mimo jiné zmínila fascinující jev, že i „odpadní“ konopný extrakt ze sušiny už dvakrát propláchnuté působí na mikroorganismy ve střevech tak, že ty patogenní, zejména gram-pozitivní, utlumuje, zatímco na ty prospěšné má pozitivní vliv. Ano, ještě není vše v ř…, neboť konopí podporuje i zdraví našeho mikrobiomu!
Janka poté dodala, že 50 gramů sušiny držitelných bez postihu po vypěstování tří rostlin konopí v současném návrhu změny zákona schváleném vládou je samozřejmě nesmysl, neboť legální zahradník bude opět každou sklizní okamžitě páchat trestný čin.
Dr. Vojtko nám povyprávěl o léčbě koní a kterak konopí šetří soutěžním stájím velké peníze, jelikož kůň se rychle vrací do hry. U koní se takto léčí autoimunitní choroby, problémy s pohybovým aparátem, trávicí i kožní potíže. Konopná léčba je i u zvířat „personalizovaná“ a je pozoruhodné, jak rychle se koně zklidní! Zajímavé je, nakolik pomáhá výtažek z černého pepře – silně zlepšuje biodostupnost kanabinoidů, a dokonce zvyšuje ochotu koně nechat si nanést extrakt na sliznici papuly.
Legislativní změny na obzoru – anebo ne?
Doktor Kubů pobavil konstatováním, že v Německu se rekreační trh de facto přesunul do léčebného. Praktici nemají problém zájemcům hojně předepisovat konopí z lékárny, což ale nikomu v zdravotním systému nevadí, neboť v Německu na rozdíl od nás nemají zavedenou automatickou úhradu tohoto léčiva z pojišťovny.
Konopná léčba je i u zvířat „personalizovaná“ a je pozoruhodné, jak rychle se zklidní!
Jeho současnou misí na poli české legislativy je odstraňovat omezení a administrativní povinnosti předepisujících lékařů – jinými slovy, aby konopí mohl předepisovat každý lékař, který může psát recepty i na mnohem nebezpečnější opiáty. To se nyní částečně podařilo – předepisovat budou moci praktici, prozatím aspoň na chronickou bolest. Dále bylo potřeba změnit pravidlo, že se preskripce musí obnovovat každý měsíc – což v důsledku vede k tomu, že pacienti každoročně z různých důvodů přicházejí o měsíční dávku konopného léčiva. A zbytečně trpí.
Potěšilo i to, že přepočet pro konopné extrakty se má změnit a nemá se již vypočítávat z koncentrace, ale z hmotnosti, takže v poměru 1 : 3 bude mít pacient nárok na poskytnutí a 90% úhradu deseti gramů kvalitního extraktu měsíčně. Extrakt ocení ti pacienti, kteří potřebují vyšší biodostupnost, topikální aplikaci v podobě masti anebo nedokážou inhalovat. Vtipné je, že tato vyhláška vstoupí v platnost – po dlouhém skluzu – kdy jindy než 1. dubna.
Tak snad se v této zemi konopí zaslíbené dočkáme od zákonodárců už jen příjemných aprílů…