Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram YouTube SoundCloud

Péče o rostliny od prvních květů do sklizně

30. srpna 2021 | Rubrika: Pěstování
Detail konopných trichomů. Zdroj: Shutterstock

Detail konopných trichomů. Zdroj: Shutterstock

V druhé polovině léta jsou rostliny v plném květu a ve vzduchu jsou cítit první závany vznikajících terpenů. Také v tomto období je důležitá správná péče, abychom se mohli těšit ze zdařilé podzimní úrody.

V průběhu růstového období bylo naším hlavním úkolem poskytnout rostlinám správné prostředí pro rychlý růst a ochránit je před nájezdy škůdců. S výskytem prvních květů se metabolismus rostlin proměňuje, a to se odráží i v povinnostech zahradníka.

Co se dozvíte?

  • Fosfor a draslík 
  • Co dělat při nedostatku živin?
  • Stimulátory květu 
  • Období plísní
  • Vhodná doba sklizně 
  • Konec života rostlin 

Fosfor a draslík 

V druhé polovině života se u rostlin snižuje spotřeba dusíku. Přestávají růst do výšky, netvoří tolik nových listů a soustředí se na tvorbu květů. V této fázi se naopak zvyšují nároky na přísun draslíku a fosforu. Pečlivě sledujeme, zda se na rostlinách neprojevují známky nedostatku živin, a v případě potřeby včas zasáhneme. 

Draslík je jednou ze základních živin, rostliny ho potřebují pro regulaci příjmu vody. Kationty draslíku hrají důležitou roli při otevírání stomat – průduchů na listech, kterými rostliny ovlivňují příjem oxidu uhličitého a vody. Dále je tento prvek součástí desítek enzymatických procesů nepostradatelných pro správný vývoj rostlin. 

Konec léta a začátek podzimu je často provázen dešti a nižšími nočními teplotami, což jsou ideální podmínky pro rozvoj plísní.

První příznaky nedostatku draslíku se projevují nejprve na starších listech. Je to z toho důvodu, že draslík patří mezi takzvané mobilní živiny a v případě potřeby si jej rostliny odčerpávají ze starších listů. Typickým znakem nedostatku draslíku jsou spálené okraje podél čepelí listů.

Listy bývají nápadně zkroucené, což je způsobeno neschopností rostliny ovládat správně funkci stomat. Při dlouhodobém nedostatku draslíku začnou listy žloutnout a objeví se na nich nekrotizující skvrny. 

Fosfor je spolu s dusíkem klíčovou součástí molekul DNA a RNA obsahujících genetický kód živých organismů. Fosfor je zároveň nezbytný pro tvorbu ATP molekul. Adenosintrifosfát (ATP) slouží jako zásobovací molekula, kterou rostliny za pomoci enzymů rozloží, a tak uvolní energii uloženou ve vazbách mezi atomy fosforu. 

Nedostatek fosforu omezuje růst a postižené rostliny jsou nápadně menší než dobře živení jedinci. Prvním příznakem jsou tmavě zelené fleky, které se objevují na starších listech. Tyto odumírající části se postupně rozrůstají, až zahubí celý list. Květy takto postižených rostlin jsou malé a nedostatečně vyvinuté. 

Co dělat při nedostatku živin?

Nejjednodušším způsobem je poskytnout kořenům dostatek kvalitního úrodného substrátu. Rostlinám zasazeným přímo v půdě nebo do velikého vyvýšeného záhonu zpravidla živiny nechybí. Nicméně při kultivaci v pěstebních nádobách nebo intenzivním používání chemických přípravků a minerálních hnojiv se s nedostatky fosforu a draslíku setkáváme poměrně často.

V takových případech je nejsnadnější a mnohdy jedinou volbou sáhnout po některém z dostupných specializovaných minerálních hnojiv, která mají extrémně rychlý účinek.

Tato hnojiva vhodná pro květovou fázi rostlin konopí obsahují dusík, fosfor a draslík (odtud zkratka N/P/K na etiketách) v poměru 1 : 3 : 2, případně 0 : 3 : 3 pro poslední týdny kvetení. Přípravky používáme s rozvahou, protože jimi lze rostliny snadno spálit.

Stimulátory květu 

V nabídce specializovaných zahradnictví se můžeme setkat s různými stimulátory a dalšími přípravky specificky určenými pro podporu rostlin ve fázi květu. Vyznat se v jejich nabídce může být pro laika poněkud obtížné.

Z názvů produktů není na první pohled patrné jejich složení a mechanismus účinku je často skryt obchodním tajemstvím. Obecně můžeme přípravky na podporu kvetení rozdělit do dvou kategorií.

Takzvané „PK boostery“ jsou v podstatě minerální hnojiva, která neobsahují žádný dusík, ale pouze vyrovnaný poměr draslíku a fosforu. V komerčním zemědělství se podobné směsi hnojiv používají zcela běžně ke zvýšení výnosu z pěstovaných plodin. Podle studie amerických vědců z minulého roku je pro léčebné konopí optimální koncentrace fosforu 11,25 miligramu na litr zálivky.

Nejjednodušším způsobem, jak předejít nedostatku živin v pozdní fázi kvetení, je poskytnout kořenům dostatek kvalitního úrodného substrátu.

Vyšší množství fosforu v zálivce se sice projeví na velikosti rostlin, ale ne na koncentracích účinných látek. Obsah fosforu v zálivce nad 30 miligramů na litr nemá podle studie na rostliny žádný pozitivní vliv. Především ve volné přírodě je potřeba zvážit ekologické dopady používání minerálních hnojiv s vysokým obsahem fosforu. 

Do druhé kategorie patří osvědčené přírodní prostředky k podpoře kvetení, jako jsou huminové kyseliny, výtažky z mořských řas, melasa nebo guáno. Drtivá většina přípravků na podporu květu dostupných na trhu obsahuje některou z výše popsaných ingrediencí nebo jejich kombinaci. Většinu přírodních přípravků lze použít bez většího rizika a oproti PK boosterům jsou k přírodě o poznání šetrnější.

Období plísní

Konec léta a začátek podzimu je často provázen dešti a nižšími nočními teplotami. Tyto podmínky jsou ideální pro rozvoj plísní. Především padlí a hniloba květů jsou postrachem každého pěstitele konopí. Zásadní překážkou v boji proti plísním v období kvetení je nemožnost použití postřiků. Přestože mnohé z nich jsou určeny na ovoce a zeleninu, pro konopí pěstované za účelem léčby nejsou vhodné!

Padlí poznáme podle kulatých bílých stop na listech, které vypadají, jako by byly tvořeny jemným bílým práškem. Při každém dotyku či závanu větru se tato nákaza šíří na další části rostlin. Zbavit se padlí na kvetoucích rostlinách je téměř nemožný úkol, ale při troše snahy je lze udržet ve slušné kondici až do sklizně.

V první řadě opatrně odstraníme napadené části, a pokud pěstujeme ve skleníku, snažíme se zvýšit pohyb vzduchu v prostoru. Rostliny pravidelně prohlížíme a odstraňujeme nejhůře napadené listy. 

Zdroj: unsplash.com

Rostlina zhruba v polovině květu. Zdroj: unsplash.com

Hniloba květů se nejčastěji objevuje ke konci života rostlin. Obvykle ji najdeme na rostlinách, které jsou vystaveny dešťům. Je způsobená houbou Botrytis cinerea a může zmařit celou snahu, protože plesnivé květy se nedají nijak využít.

Napadení botrytidou nemusí být na rostlinách na první pohled zřejmé. Plíseň se šíří zevnitř květů, a proto je pravidelně a bedlivě kontrolujeme. Častou známkou jsou nápadně churavé lístky na jinak zdravých palicích. 

Vhodná doba sklizně 

Zralost konopí se odvíjí od mnoha faktorů. Prim hraje genetická výbava každé rostliny. Některé moderní kultivary konopí jsou zralé za pouhých sedm až osm týdnů od výskytu prvních květů. Naopak původní odrůdy z rovníkových oblastí mohou kvést i výrazně déle než sto dnů.

Vliv má počasí a množství slunečního svitu na stanovišti. Obrovské rostliny, na které dopadá sluneční světlo v průběhu dne z různých stran, mohou dozrávat nepravidelně a je vhodné je sklízet po částech. 

Padlí poznáme podle kulatých bílých stop na listech, které vypadají, jako by byly tvořeny jemným bílým práškem.

Mnoho pěstitelů sleduje zbarvení a podobu trichomů na květech – podle nich poznají správný čas sklizně. Tyto lesknoucí se pryskyřičné žlázy je možné vidět holým okem, ale pro jejich bližší prozkoumání je vhodná hodinářská lupa s alespoň třicetinásobným zvětšením. 

Konopí má různé druhy trichomů a využívá je k mnoha účelům. Některé slouží především k ochraně před škůdci, jiné obsahují vysoké množství terpenů a aktivních látek. Pro odhadování zralosti konopí jsou vhodné trichomy s kulatou hlavičkou a stopkou, a ty najdeme na květech. Vhodná doba ke sklizni nastává ve chvíli, kdy se vrcholky trichomů začnou zakalovat. Období sklizně trvá několik týdnů, podle toho, jaký terpenový a kanabinoidní profil pěstitel potřebuje. 

Konec života rostlin 

První mrazy jsou pro každého pěstitele známkou, že čas sklizně zcela nevyhnutelně nastal. Rostliny se při nízkých teplotách se sice vybarvují do nádherných fialových barev, ale jsou již prakticky mrtvé. Odkládáním sklizně bychom riskovali hnilobu květů a degradaci účinných látek. 

Upozornění: Rozhodně nedoporučujeme pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují THC, jelikož dle platné legislativy je jejich pěstování, sklízení a další zpracování trestné. Na trhu je dnes k mání dostatek odrůd technického konopí s vyšším obsahem CBD, jejichž pěstování je legální. 

kveteníPadlípaliceplíseňsklizeňtrichomyzahrádkářův průvodce

Filip Ostrowski

Novinář a konopný aktivista původem z dalekého polského severu, který má téměř dvacetileté zkušenosti s pěstováním konopí a nebojí se je použít. Vždy s hlavou v oblacích a nohama pevně v zemi je připraven zplodit další zajímavý článek.

Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na alza.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Zdroj: Dutch Passion Pěstování

      Pěstitelská recenze CBD Charlotte’s Angel 

    • Zdroj: unsplash.com Pěstování

      Tvarování rostlin

    • Zdroj: unsplash.com Pěstování

      Zahrádkářův průvodce: 7 nejčastějších chyb při pěstování 

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nuka seeds koupit semena konopí - marihuany

    Nejnovější články

    • Zdroj: Konoteka.cz

      Konopný jarmark: Konotéka – Vše kolem konopí na jednom místě

      27. května 2022
    • Zdroj: Pexels.com

      Překvapivý účinek CBD u hyperhidrózy 

      26. května 2022
    • Zdroj: Pupulist

      20% CBD olej Populist k předplatnému

      25. května 2022
    • Foto: Štefan Berec

      Sativa vs. indika

      24. května 2022
    Facebook YouTube SoundCloud
    POMÁHÁ CBD I NA POCENÍ❓🌱 Celý článek na POMÁHÁ CBD I NA POCENÍ❓🌱
Celý článek najdete v novém Konopí č. 21, které je právě v prodeji i se dvěma dárky, a na webu 👉 https://magazin-konopi.cz/prekvapivy-ucinek-cbd-u-hyperhidrozy/ 🎯  Hyperhidróza se vyznačuje nadměrným pocením a postihuje téměř pět procent populace. Ve vážných případech se přistupuje k chirurgickému přerušení vegetativního nervového provazce. Brazilští lékaři v časopise Einstein (São Paulo) popsali dva případy hyperhidrózy, kdy ke zlepšení došlo nečekaně po podání CBD.  Prvým případem byl 43letý muž trpící sociální fobií. Před prezentacemi a během nich pociťoval tachykardii, dušnost, extrémní úzkost a zvýšené pocení, což mu znesnadňovalo pracovní výkon. Efekt nepřinesla psychoterapie ani anxiolytika (léky potlačující úzkost). Lékaři navrhli podání 300 miligramů CBD (bez THC). Pacient zpozoroval, že...  Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
www.magazin-konopi.cz
    Už za dva dny končí poslední jarní akce na předplatné našeho magazínu, kdy například v rámci tohoto skvělého balíčku https://magazin-konopi.cz/20-cbd-olej-populist-k-predplatnemu/ získáte za 990,- roční předplatné v hodnotě 349,-, CBD olej v hodnotě 990,- a ještě navíc 12 semen "Sweet Mix" Seedstockers v hodnotě 1 000,-!!! A k tomu samozřejmě další dárečky 🤩  Pro splnění podmínek je objednat a zaplatit předplatné v ceně minimálně 500,- nejpozději 27. 5. Více informací: https://magazin-konopi.cz/majova-akce-na-predplatne-12-semen-zdarma/ 🎯💚
    INFOGRAFIKA Z NOVÉHO KONOPÍ Č. 21: SATIVA VS. I INFOGRAFIKA Z NOVÉHO KONOPÍ Č. 21: SATIVA VS. INDICA🌱🧐
Indika a sativa jsou mezi konopnými pacienty často skloňovanými pojmy. Toto klasické dělení je velmi přibližné, ale pomáhá nám zorientovat se nejen v tom, jak se od sebe tyto dva druhy konopí liší vizuálně, ale hlavně jaký je rozdíl v jejich účincích na tělo i mysl. Dodejme ale, že na ryzí indiku či sativu je dnes již obtížné narazit, neboť dostupné odrůdy bývají hybridy obou druhů v nejrůznějších poměrech.  Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
www.magazin-konopi.cz
    Konopí na Instagramu
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Jednadvacáté vydání je i se dvěma dárky k dostání od 21. 4. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 22 vyjde 23. 6. 2022.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • Zdroj: Konoteka.cz

      Konopný jarmark: Konotéka – Vše kolem konopí na jednom místě

      27. května 2022
    • Zdroj: Pexels.com

      Překvapivý účinek CBD u hyperhidrózy 

      26. května 2022

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • © 2018-22 Magazín Konopí. Autorská práva vlastní vydavatel. Bez jeho písemného svolení je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.

  • Magazín Konopí

    Konopí č. 21 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více

    Bylo Vám už 18 let?

    Tyto webové stránky vyžadují, aby jejich návštěvníci byli plnoletí. Kliknutím na tlačítko ANO potvrzuji, že mi bylo 18 let.