Když hovoříme o placebo efektu, máme na mysli imaginární účinek. Jako když se pacientovi uleví hned po zavedení injekce do žíly, ještě před aplikací samotného léku. Podobně bylo kdysi vypozorováno, že když se děti s akutním astmatickým záchvatem převážejí do nemocnice, často se jejich stav výrazně zlepší krátce po nastoupení do sanitky.
Ve jmenovaných případech dochází ke zlepšení stavu po podání „ničeho“. Ve skutečnosti se ale pacientům dostalo něčeho významného.(1) Proběhly i studie, ve kterých si výsledky operace kolene pochvalovali i ti pacienti, kterým při operaci nebyl proveden žádný chirurgický zákrok.(2)
Musíme s ním počítat
Vidíme, že i bez lékařského zákroku došlo u nemocných ke zlepšení zdravotního stavu. Jedná se o placebo efekt? Zřejmě ano, ale i s ním se musí počítat a pracovat. Dává přece smysl, že existuje mechanismus, který nám pomáhá cítit se lépe a umožňuje nastartovat v těle procesy vedoucí k vyléčení. Z evolučního hlediska se tak zvyšuje naše přizpůsobivost a odolnost vůči celé řadě stresorů.(3)
Endokanabinoidní systém je nesmírně rozsáhlá fyziologická soustava nacházející se v tělech všech obratlovců. Endogenní (tělu vlastní) kanabinoidy neboli endokanabinoidy aktivují kanabinoidní receptory, čímž se udržuje rovnováha při nespočtu interakcí odehrávajících se v našem organismu.
V případě snížení hladiny endokanabinoidů dochází k rozvoji různých onemocnění a poruch.
Hlavními dvěma endokanabinoidy jsou anandamid a 2-arachidonoylglycerol (2-AG). Z rostlinné říše se na kanabinoidní receptory vážou kanabinoidy obsažené v konopí, z nichž nejběžnější jsou nám dobře známé THC a CBD. V případě snížení hladiny nebo působnosti našich endokanabinoidů dochází k rozvoji různých onemocnění a poruch, mezi které patří například fibromyalgie, migréna nebo syndrom dráždivého tračníku.
Endokanabinoidní systém se přímo či nepřímo podílí na většině tělesných funkcí, což vysvětluje, proč mají kanabinoidy tak všestranné pole působnosti. V případě anandamidu je jedním z těchto účinků i takzvaný placebo efekt. Když se při hlubokém dýchání či zpomaleném srdečním tepu cítíme lépe, je to důsledkem zvýšené aktivity endokanabinoidního systému, konkrétně vyšší hladiny anandamidu.(4)
Syndrom endokanabinoidní deficience
Byly provedeny studie měřící hladinu anandamidu a 2-AG v mozkomíšním moku. Jejich nízká hladina je projevem takzvané endokanabinoidní deficience, která podle Dr. Ethana Russoa stojí za řadou onemocnění.(5)
Když umožním pacientovi, aby se cítil lépe, dojde u něj ke zvýšení hladiny anandamidu. Otázka tedy zní, zda to může fungovat jako ochrana před rozvojem onemocnění? Ano, věřím, že cokoli, co pomáhá vyladit náš endokanabinoidní systém, vede k pocitu fyzické a duševní pohody a chrání nás před spoustou nemocí včetně nádorových.(6)
Když nám někdo řekne, že všechno bude v pořádku, udělá se nám ihned lépe. Tím se totiž s nejvyšší pravděpodobností zvýší hladina endokanabinoidů, což přispívá k ozdravným procesům a celkové pohodě. Dýchá se nám lépe, puls máme pravidelný, necítíme úzkost.
Naděje umírá poslední
Často hovořím s dalšími lékaři o tom, jak zásadní je pro životní pohodu pacienta udržování „naděje“. Čím déle působím ve zdravotnictví, tím důležitější mi tento aspekt přijde. Lékař samozřejmě nesmí lhát nebo uvádět v omyl, ale může – a já věřím, že by měl – udělat vše pro to, aby pacient neztratil naději. Po čtyřiceti letech praxe nepochybuji o tom, že to je jedna z hlavních zodpovědností lékaře.
Endokanabinoidní systém se přímo či nepřímo podílí na většině tělesných funkcí, což vysvětluje, proč mají kanabinoidy tak všestranné pole působnosti.
Každý z nás viděl pacienty, kteří na tom byli mnohem lépe, než jsme před vyšetřením očekávali. Není správné, když lidem dáváme měsíc nebo dva života. Pacienti mě vždy dokážou překvapit a vždy je ve hře tolik proměnných a neznámých, že bych si nikdy nedovolil říct „zbývá vám už jen tolik a tolik času“.
Znovu opakuji, že lékař nemůže pacienta uvádět v omyl nebo mu dávat falešné naděje, které neodpovídají jeho zdravotnímu stavu. Přesto můžeme a musíme dělat víc. Jedna z oblastí, která si zaslouží mnohem větší pozornost, je fungování endokanabinoidního systému a jeho rovnováha.(7) Prostřednictvím kombinace špetky konopí a dostatku naděje nabízím svým pacientům změnu v přístupu k jejich zdraví a kvalitě života.
Zdroj: www.greenbridgemed.com
Odkazy:
1 Benedetti F. a kol.: „Nonopioid placebo analgesia is mediated by CB1 cannabinoid receptors,“ Nature Medicine, 2011.
2 Sihvonen R. a kol.: „Arthroscopic partial meniscectomy versus sham surgery for a degenerative meniscal tear,“ New England Journal of Medicine, 2013.
3 Peciña M. a Zubieta J.K.: „Molecular mechanisms of placebo responses in humus,“ Molecular Psychiatry, 2015.
4 Colagiuri B. a kol.: „The placebo effect: from concept to genes,“ Neuroscience, 2015.
5 Russo E. B.: „Clinical endocannabinoid deficiency reconsidered: current research supports the theory in migraine, fibromyalgia, irritable bowel, and other treatment-resistant syndromes,“ Cannabis and Cannabinoid Research, 2016.
6 Guindon J. a Hohmann A. G.: „The endocannabinoid system and cancer: therapeutic implication,“ British Journal of Pharmacology, 2011.
7 Partland J. M. a kol.: „Care and feeding of the endocannabinoid system: a systematic review of potential clinical interventions that upregulate the endocannabinoid system,“ PLOS ONE, 2014.