Na Valentýna přijala vláda usnesení, kterým vzala v nemilost některé polosyntetické kanabinoidy, jimiž byl zaplaven český trh v posledních dvou letech. V důsledku několika desítek medializovaných kauz vysvitlo, že školní mládež si nadmíru oblíbila HHC volně prodávané na internetu i v automatech, navíc v podobě cukrovinek s lákavými obaly. Otázka zní, zda se situace vyřeší zákazem – a co přijde pak?
Někteří odborníci tvrdí, že hexahydrokanabinol (HHC) má své místo na léčebném trhu, neboť je oproti THC stabilnější, tudíž se dá lépe skladovat. Má o něco slabší účinky, což může vyhovovat některým citlivým pacientům, přitom působí na stejné receptory. Klinické a dlouhodobé bezpečnostní studie sice chybí, ale na laboratorních zvířatech se zatím žádné neblahé následky neprojevily.
Prohibice vede vždy k vyhledávání škodlivější a nebezpečnější alternativy, kdežto regulace umožňuje kontrolu kvality i dostupnosti.
Problém je zejména v neregulovaném trhu: prodávané HHC je mnohdy nakupováno levně v Číně a při výrobě může být mimo jiné kontaminováno těžkými kovy jako platinou či paladiem. Zákazník navíc netuší, jak doopravdy silný je zakoupený produkt, protože molekula HHC má dvě formy, a jedna z nich je desetkrát silnější.
HHC, THCP, HHC-O
Vláda tedy pod tlakem médií a kvůli potřebě udělat rychle něco na ochranu veřejného zdraví „dočasně zakázala“ tři polosyntetické kanabinoidy, kromě HHC také tetrahydrokanabiforol (THCP) a hexahydrokanabinol-O-acetát (HHC-O). Jejich konečný status bude dle ministra zdravotnictví Válka řešen až v rámci připravované novely o psychomodulačních látkách, která by dle optimistů měla začít platit od ledna příštího roku.

Na stovkách e-shopů se okamžitě rozjel masivní výprodej, protože zákaz těchto látek platí až od 1. března. Nepřekvapí cartridge do vapenů či květy posypané izoláty a profláklí gumídci – rozum zůstává stát nad „HHC medem“ a podobnými nápady. Zákazník netuší, jaké je bezpečné dávkování a co doopravdy tyto produkty obsahují. U THCP a HHC-O nemáme jasno ani o účincích.
Třeba THCP se váže na kanabinoidní receptory třicetkrát snáze než „rostlinné“ THC, což ale neznamená tutéž psychoaktivitu. Úskalí je v tom, že rychle degraduje – nikdy nevíte, jak silný je aktuální produkt, což závisí na jeho způsobu výroby, skladování a poměrech obsažených složek delta-8-THCP a delta-9-THCP. Ještě větší problém ale spočívá v tom, že může působit mnohem déle než THC – až 72 hodin.
Varování od zkušeného uživatele
Náš korespondent, letitý registrovaný pacient, si kvůli výpadku sušiny z lékárny pořídil na bolest a nespavost jednak gram květu s THCP za 230 korun, a jednak vapovací pero s náplní obsahující HHC-P (hexahydrokanabiforol, další dnes dostupný kanabinoid, který ovšem zůstává legální) za 500 korun. Následný stav by žádnému pacientovi nepřál:
„Hrůza, udělalo se mi zle a normálně jsem se vysypal v pokoji. Čtyři hodiny šílenej stav – boj o život, pak čtrnáct hodin spánku plného nočních můr. Teď je lépe, jen hnusná kocovina. Nechápu, co se prodává, to nemá s konopím vůbec nic společného a nemocnému to může zničit zdraví úplně. Byl to hnus – motání hlavy, bolest se znásobila, deprese, úzkost, že zemřu, arytmie. Je to doslova život ohrožující.“
Problém spočívá v tom, že THCP může působit mnohem déle než THC – až 72 hodin.
Květ hlásal složení 15 % THCP a obligátní „není určen k přímé konzumaci“. Leč prodavač ho označil za svůj nejoblíbenější. Cartridge měla složení 10 % THCP, 82 % CBG, 8 % přírodní terpeny – zjevně šlo o CBG palici postříkanou kanabinoidní chemií. K tomu alibistické varování ohledně těhotných a 18letých. Výrobce i prodejce v názvech svých firem sugerují léčbu.
Pro úplnost dodejme, že náš korespondent není žádné ořezávátko – na své bolesti běžně zvaporizuje dva gramy léčebného konopí (25 % THC) najednou. Zde se složil po půlgramu napuštěného květu a asi patnácti potáhnutích z pera. Kdyby nebyl tak dobře obeznámený se stavy po silném konopí, volal by podle svých slov záchranku. Bolest hlavy, úzkost a deprese pak přetrvávala dva dny.
Jak potvrzuje jiný uživatel, jenž dva týdny experimentoval se 75% THCP: „V hlavě jsem měl téměř soustavný chaos, nešlo to vypnout. Prostě roztěkanost, problém zklidnit hlavu a soustředit se. K tomu nespavost a nechuť k jídlu. Ulevilo se mi, až když jsem si zakouřil CBD konopí.“
Vysmátí šoféři
Na rovinu si řekněme, že velký zájem veřejnosti zejména o HHC není dán tím, že by se jednalo o bůhvíjakou mňamku a léčivo, ale tím, že tradiční THC je nelegální. Značnou roli bohužel hraje i přesvědčení, že po HHC řidič nenalízá, jelikož se v těle tvoří jiné metabolity. To však platí jen v případě, že daný produkt neobsahuje žádné THC – a za předpokladu, že policie nepořídila nový typ testerů. V důsledku současné právní úpravy ani případný krevní trest nepomůže, metabolity HHC budou dokládat intoxikaci zakázanou látkou.

Do budoucna bude stejně záhodno vyladit zákonné hranice veškerých kanabinoidních metabolitů v krvi při řízení dopravních vozidel – ve shodě s vědeckými poznatky. Dnešní limity (přestupek 2 nanogramy metabolitů THC na mililitr krve, trestný čin 5 ng/ml) jsou zřejmě poněkud přísné. V Coloradu je dnes povolený limit 5 ng/ml, a dopravní situace je příznivá.
Každopádně usedat za volant pod vlivem čehokoli je nezodpovědné vůči ostatním, a zvlčilí šoféři libující si v HHC by měli vzít rozum do hrsti. Další látky budou snižovat způsobilost k řízení ještě více – a po delší dobu.
Důsledek: kriminalizace uživatelů
Tím, že vláda zařadila tři vybrané sloučeniny na seznam návykových látek, bude od března nejen prodej, ale i přechovávání zboží s jejich obsahem kvalifikováno jako přestupek. Za ten hrozí pokuta patnáct tisíc korun, ale jedná-li se o držení většího množství anebo předání jakéhokoli množství druhému, půjde stejně jako u jiných omamných látek o trestný čin ceněný žalářem.
Potřebujeme novou legislativu, která přestane z pěstování konopí systematicky vytvářet výrobu návykových látek a dělat tak zločince z lidí, kteří se léčí svépomocí.
Za hamižnost a bezskrupulóznost prodejců, kteří své pochybné artikly prodávají prostřednictvím automatů, často v blízkosti škol, tedy mohou pykat i mladiství, kteří bezelstně experimentují – anebo hledají útěchu na své dušení potíže. Statistiky ukazují, že čtvrtina žáků druhého stupně trpí středně těžkou depresí. Tlak doby, společnosti, vrstevníků a sociálních sítí je neúprosný a s dospíváním se dále zvyšuje.
Jak si vypěstovat kriminálníky
V důsledku aktuální HHC aféry se na základních a středních školách rozesílají lehce šokující oběžníky. Je-li žák ohrožen na zdraví a životě pod vlivem návykové látky, vyučující mají zajistit přivolání lékařské pomoci – a škola zajistí i přivolání policie. Horší je, že strážci zákona se mají přivolávat i při nálezu návykové látky u žáka, ať už intoxikován je, či není. A to dokonce i v případech, kdy je „důvodné podezření na přítomnost návykové látky u žáka“.
Dobře, personálu školy je zakázáno provádět osobní prohlídku, ale proč okamžitě kriminalizovat někoho, kdo spíše potřebuje pomoct a poradit? Zejména v případě, že se jedná o pouhé konopí, které je dnes nejen „návykovou látkou“, ale zároveň i legálním a netoxickým léčivem?

Populace přece nepotřebuje být více kriminalizována za zločiny bez oběti. Populace potřebuje více porozumění, a ta dospívající zejména.
A kromě toho potřebujeme jako sůl novou legislativu, která přestane z pěstování konopí systematicky vytvářet výrobu návykových látek a dělat tak zločince z lidí, kteří se léčí svépomocí. Koneckonců i rekreace samotná nám hojí tělo i duši.
Racionální regulace vs. iracionální represe
Na rovinu si řekněme, že namísto racionálního přístupu nyní dochází jen k zbytečné démonizaci jedné látky. Nenechte se mýlit, v redakci magazínu nejsme žádnými příznivci HHC ani žádných dalších syntetických výmyslů – dáváme přednost bohatému spektru přírodních látek obsažených v rostlině konopí. Příroda to přece vymyslela dokonale, jak potvrzují i naše znalosti opírající se o dlouholeté výzkumy.
Problém je však v tom, že případy intoxikace u mladistvých a podobné excesy vcelku předvídatelně nastanou i po chystané legalizaci a především zavedení trhu s THC. Co se bude dít pak? Vydá vláda další populistické nařízení, kterým opět vrátí THC do ilegality?
Za hamižnost a bezskrupulóznost prodejců HHC mohou pykat i mladiství, kteří bezelstně experimentují anebo hledají útěchu na své dušení potíže.
Právě z toho důvodu se regulace látek měnících vědomí pyšní přívlastkem racionální: jde o to nalézt funkční řešení, ne propadat hysterii. V daném případě je rozumným řešením jednak znesnadnit dětem přístup k daným látkám, to znamená přísně nastavený prodej na občanský průkaz a zákaz obalů lákajících děti, a jednak získat prostředky na osvětu, prevenci a pomoc těm, kdo jsou vzhledem k různým sociálním či osobním důvodům ohrožení. Jak potvrzuje opakovaně historie, lidé nepřestanou užívat psychotropní látky, nota bene látky užívané k samoléčbě, jen proto, že jsou zakázané.
Prohibice vede vždy k vyhledávání škodlivější a nebezpečnější alternativy, kdežto regulace umožňuje kontrolu kvality i dostupnosti. Prohibice vždy obohacuje černý trh a přichází zákazníka draho, kdežto regulace přináší zisky státu a tlačí cenu dolů. Prohibice dělá kriminálníky i z obyčejných lidí, kdežto regulace nám umožňuje žít důstojně.
Čekání na novou legislativu
HHC je vzhledem k podobnosti s THC a slabším účinkům vcelku předvídatelné. Může sice obsahovat toxické nečistoty, které by nám při dlouhodobém užívání jistě nešly k duhu, ale podle všeho u něj – stejně jako u THC – nehrozí akutní komplikace vedoucí potenciálně k úmrtí. U neznámých polosyntetických analogů, na jejichž prodej už se hyeny třesou, toto říci spolehlivě nemůžeme. Ryze syntetické kanabinoidy (kdysi prodávané pod značkou Spice apod.) již nějaká ta úmrtí na kontě mají.

Proto pozor na neznámé zkratky! Prodejci nyní jednak vyprodávají staré zásoby, a jednak na trh obratem uvádějí nové syntetické náhražky přírodních kanabinoidů. Jejich produkty jsou nevyzpytatelné co do účinků na tělo i psychiku, potenciálně obsahují toxické příměsi a vzhledem k lákavým obalům po nich mohou sáhnout i děti.
Bohužel ne každý z nás dosáhne na léčebné konopí od lékaře a ne každý má žaludek na každoroční souboj se štěstěnou, zda jeho skrovné políčko odhalí zásahová jednotka či nějaký nenasytný jedinec. Ministr zdravotnictví slibuje, že novela zákona, která dospělým osobám mimo jiné zpřístupní pěstování, ne-li i nákup konopí s vyšším obsahem THC, bude v platnosti od ledna roku 2025. Kéž by. Poněvadž s tím přijde i větší bezpečnost produktů, ochrana nezletilých a transparentnost trhu.