Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Klidné vody české konopné scény rozvířil na začátku roku 2024 nový spolek Racionální regulace, jehož zakladatelé si vytkli nemalý cíl – prosadit rozumnou změnu legislativy a ukončit prohibici konopí v tuzemských luzích a hájích. Kdo za tím stojí, čím se právě spolek zabývá a hlavně – podaří se mu uspět?
Na podzim loňského roku pověřila vláda tehdejšího národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila, aby připravil paragrafové znění zákona o regulaci konopí. V červnu 2024 byl návrh obsahující tři základní pilíře – samopěstování, konopné kluby a regulovaný trh – dokončen a od té doby čeká na předložení vládě.
Kdo za tím stojí
O vzniku nové organizace s cílem podpořit aktivity Jindřicha Vobořila se začalo mluvit na loňském Cannafestu v Praze, kde se poprvé sešli zástupci tří hlavních konopných spolků – Českého konopného klastru CzecHemp, Legalizace.cz a Asociace bezpečného konopí.
Do neděle 3. listopadu běží na webu Hithit.cz sbírka Je to oK, na kterou je možné přispět libovolnou částkou od deseti korun výše!
Pár měsíců nato vznikl zapsaný spolek Racionální regulace, který na začátku září spustil kampaň s cílem vytvořit tlak na politickou reprezentaci a zásadně tak přispět k přijetí zákona v podobě, jak byl zamýšlen a připraven dnes již bývalým protidrogovým koordinátorem.
Předsedou spolku byl zvolen vydavatel magazínu Legalizace a dlouholetý konopný aktivista Robert Veverka. Kromě něj řídí aktivity spolku šest spoluzakladatelů: lékař Pavel Kubů, sociální a medicínský antropolog Tomáš Ryška, vydavatel magazínu Konopí a manažer CzecHemp Lukáš Hurt, bývalý poslanec Tomáš Vymazal a konopní podnikatelé Libor Duba a Tomáš Prusek.
Manifest Racionální regulace
Na webu racionalniregulace.cz najdeme manifest spolku v tomto znění:
Současný represivní přístup státu ke konopí se ukázal jako nefunkční a kontraproduktivní. Držení i pěstování pro osobní potřebu je kriminalizováno a velká část uživatelů je odkázána na ilegální trh, což s sebou nese výrazné negativní zdravotní a sociální dopady.
Jasně se ukazuje, že represe nefunguje – nesnižuje dostupnost konopí ani počet uživatelů a nechrání zdraví občanů. Naopak podporuje existenci černého trhu a rizikového užívání, zbytečně kriminalizuje drobné pěstitele a nevyplatí se ani ekonomicky – zatěžuje zdravotnictví, policii i soudy, aniž by stát měl výrobu a distribuci pod kontrolou. Přitom konopí je nejčastěji užívanou nelegální drogou mezi dospělými v ČR. Někdy v životě ho vyzkoušelo 22–37 procent a v posledních 12 měsících 7–10 procent osob starších 15 let. A z nedávného průzkumu veřejného mínění vyplynulo, že 66 procent občanů si přeje, aby stát ke konopí změnil přístup.
Na základě dat z odborných studií a dle zkušeností ze zemí, které konopnou politiku uvolnily, jsme přesvědčeni, že je nutné nefunkční politiku státu vůči konopí změnit a zařadit ho mezi regulované látky – podobně jako alkohol či tabák. Zároveň je nutno zajistit, aby výnos do státního rozpočtu prostřednictvím zdanění byl primárně využit k prevenci a vzdělávání.
Naše země potřebuje politické rozhodnutí opřené o fakta a vědecké poznání. Ideologie a předsudky jsou pro společnost, zdraví i ekonomiku mnohem škodlivější než rozumná a společensky přijatelná regulace.
Je to oK!
Spolek představil 4. září v Praze na tiskové konferenci za velkého zájmu médií kampaň nazvanou Je to oK. Ta si klade za cíl vybudit zájem společnosti a přesvědčit politiky, že racionální regulace konopí je odpovědí na spoustu palčivých otázek – od přeplněných věznic přes bobtnající černý trh až po lepení děr ve státním rozpočtu a zlepšení prevence.
Ke zvýšení povědomí veřejnosti vzniklo pět krátkých videospotů, z nichž každý upozorňuje na jiný důsledek současné nefunkční prohibice. Tyto spoty jsou primárně prezentovány a šířeny na sociálních sítích, ale zároveň jsou součástí crowdfundingové kampaně na platformě Hithit. Kampaň také sbírá podporu od hudebníků, herců a dalších známých osobností.
Kampaň si klade za cíl přesvědčit politiky, že racionální regulace konopí je odpovědí na spoustu palčivých otázek.
Týden po zahájení kampaně byla veřejnosti představena nová analýza Vysoké školy ekonomické (VŠE), kterou si nechal vypracovat Úřad vlády a která jednoznačně potvrzuje, že nejpřínosnějším řešením by bylo povolení jak samopěstování, tak regulovaného trhu a konopných klubů. Jedním z hlavních autorů studie je člen Racionální regulace Tomáš Ryška.
Všechny právě probíhající aktivity se mají postupně přetavit do efektivního lobbingu na půdě Parlamentu, připomínkování navrhované legislativy, právní podpory obětem prohibice a dalších činností s cílem dosáhnout kýžených změn.
Jak se zapojit a pomoci?
Do neděle 3. listopadu běží na webu Hithit.cz sbírka Je to oK, na kterou je možné přispět libovolnou částkou od deseti korun výše. Kromě toho můžete přispět zakoupením některého z exkluzivních balíčků – jmenujme například vinyly s věnováním od Penerů strýčka Homeboye, hromady konopného zboží, pravé trenky z Hradu, den na biodynamické farmě v Jeseníkách nebo komentovanou prohlídku pražské pěstírny léčebného konopí!
Další možnou formou podpory určenou spíše pro firmy je spolupráce, kdy se můžete stát jedním z partnerů spolku a kampaně. Ta poběží dál i po skončení sbírky na Hithitu. Pomoci můžete i samotným sdílením informací o kampani a přínosech racionální regulace na svých sociálních sítích a mezi blízkými. Pokud chcete více informací, navštivte webové stránky spolku nebo kampaně, případně nás navštivte na veletrhu Cannafest, kde budeme mít vlastní stánek.