Byl to rok k popukání. Pukalo se vzteky a pukaly i ledy. Například mě potěšila zpráva z nedávného Cannafestu, kde národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil veřejně deklaroval, že do konce roku bude připravené paragrafové znění konopných reforem, tedy dekriminalizace a regulace. O jak reálný odhad jde, to brzy uvidíme.
Vedle toho proběhlo další setkání mezirezortní skupiny na Úřadu vlády, která má za úkol paralelně připravit zmírnění postihů za trestné činy spojené s drogami, primárně konopím. Asi neprozradím žádné tajemství, když jako přímý účastník řeknu, že ta jednání zejména se zástupci orgánů činných v trestním řízení nejsou vůbec jednoduchá a konkrétní návrhy se nerodí lehce, přesto se celá věc pomalu posouvá kupředu.
Nejlepší zprávou celého podzimu bylo nečekané propuštění nejznámějšího konopného vězně v Česku – Dušana Dvořáka.
Pak tu ale máme neutuchající snahy Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která chce občanům Česka zakázat tradiční konopné extrakty, mezi něž spadá i hojně oblíbená skupina produktů označovaná běžně jako „CBD oleje“. Postup inspekce (a celého ministerstva zemědělství, pod které spadá) je navíc natolik netransparentní a nepochopitelný, že vedl až ke střetu s Evropskou asociací průmyslového konopí (EIHA), což má potenciál skončit mezinárodní ostudou.
Trestuhodné selhání
Vedle toho ta samá inspekce naprosto neuvěřitelně a trestuhodně selhává v roli ochránce zdraví občanů této země, když svou nečinností dovolila zaplavit celou zemi novými polosyntetickými kanabinoidy HHC, THCP a dalšími. Tyto neprozkoumané látky s psychotropními účinky si dnes bez problémů kupují i malé děti. Místo toho má ale SZPI zjevně mnohem důležitější cíl – zakázat v Česku nepsychoaktivní a zdraví přínosné CBD.
Nejlepší zprávou celého podzimu bylo nečekané propuštění nejznámějšího konopného vězně v Česku – Dušana Dvořáka. Toho pustil soud podmínečně na svobodu za bezproblémové chování po celou dobu více než čtyř let výkonu trestu. Trestu, který dostal za konopí s obsahem cca 0,6 % THC. Ano, hnidopichové často připomínají, že Dvořák vyhrožoval soudkyni a kdovíkomu dalšímu. Na druhou stranu faktem zůstává, že šest let žaláře dostal právě za konopí a nic jiného. Za vyhrožování soudu pak dostal dalších osm měsíců.
Zhruba týden poté jsem měl to štěstí se s Dušanem potkat v Olomouci na konopné besedě organizované Univerzitou Palackého. Musím říct, že vypadal velmi dobře a hned se zapojoval do debat, nicméně jednalo se o mnohem klidnějšího a vyrovnanějšího Dušana než před čtyřmi lety.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce trestuhodně selhává v roli ochránce zdraví občanů, když svou nečinností dovolila zaplavit celou zemi polosyntetickými kanabinoidy.
Když mi ale večer u punče začal vyprávět historky z vězení, úsměv na tváři mě rychle přešel. Mluvil mimo jiné o spoustě jinak bezúhonných lidí, které potkal a kteří živoří v českých věznicích za to, že si vypěstovali pár kytek. Nyní je podle Dvořáka důležité začít na tyto případy upozorňovat veřejnost, média i zákonodárce. I proto ocenil, že vznikla občanská iniciativa Rodiny proti prohibici, která se této problematice věnuje, a nabídl svou pomoc.
Nerad bych to zakřikl, milí čtenáři, ale zdá se, že příští rok se konečně dočkáme smysluplných změn a posunu k mnohem lidštějším zákonům.