Nad některými potížemi láme současná medicína hůl, protože nemá dobré prostředky k jejich nápravě. V případě chronických nehojivých ran u seniorů je běžné, že zdravotnický personál jen rezignovaně potírá hnisavou ránu zinkovou mastí, a ta mokvá dál. Podle zkušeností naší čtenářky se však nabízí jednoduché řešení: aplikace konopného výtažku.
Jednoho dne mi volá strýc, kterému je lehce přes 70, je aktivním seniorem a velmi rád tropí s vnoučaty všelijaké vylomeniny. „Liduško, já jsem chtěl tomu našemu mladému ukázat, jak se pracuje s flexou, jenže mi upadla. Bohužel jsem si poranil holeň a teď tam mám hlubokou řeznou ránu, která se ne a ne zahojit. Jsem z toho zoufalý.“
Jak mi strýc po příjezdu sdělil, ani po dvouměsíčním ošetřování jak u obvodního lékaře, tak u specialisty na hojení chronických ran se rána nelepšila. Právě naopak, začala se zvětšovat (měla zhruba tři centimetry na délku, centimetr na šířku a byla půl centimetru hluboká) a hnisat a známky jakéhokoli hojení byly v nedohlednu.
Kouzlo konopného výtažku spočívá v tom, že vytáhne z rány hnis a začne ji hojit.
Došlo to tak daleko, že začal chodit na převazy obden. Rána byla ošetřována zinkovou mastí, dezinfikována a následně obvazována, neustále tak mokvala a zůstávala v tomto setrvalém stavu. Bylo léto a strejdu začala rána omezovat a bolet, také se dostavila psychická frustrace ze slov obvodní lékařky: „Holt jste starý, a to už se ty rány hůř hojí!“ Takový úhel pohledu celkovému rozpoložení pacienta moc nepřidá.
Úkol byl jasný. Dostat hnis z rány a nastartovat proces hojení a regenerace.
Zkušenost s podobnou ránou
Před několika lety se mi podařilo vyléčit otevřenou ránu naší osmdesátileté tetičce. Tak jako teď strýc i ona měla dlouhodobě otevřenou ránu na holenní kosti, která se nehojila a pouze byla neustále převazována a pozorována.
Tenkrát jsem žasla, jakou sílu mají „fénixovy slzy“, tedy pryskyřičný výtažek z konopí. Hnis jsme úspěšně vytáhli, noha se začala hojit a do čtyř týdnů byla rána uzavřená. Sama zdravotní sestra z místní charity, která tetičku jezdila ošetřovat, prohlásila, že se stal zázrak. Když to pomohlo tetičce, to by v tom byl čert, aby to nefungovalo i teď!
Aplikace první: CBG sprej + CBD/THC
Léčbu strýce jsem si pravidelně zaznamenávala. Při první návštěvě jsem ho ujistila, že to spolu zvládneme a že ho s dírou v noze po zbytek života rozhodně nenechám. Musí však chtít a dodržet plán léčby.
Ránu jsem tedy nejprve očistila dezinfekcí, následně aplikovala komerčně dostupný sprej s obsahem CBG v nanoformě. Proč právě CBG? Kanabigerol je jedním z několika stovek kanabinoidů přirozeně se vyskytujících v rostlině konopí. Při léčbě je využíván k tlumení zánětů a inhibici růstu bakterií. CBG v podobě nanočástic by mělo být až desetkrát efektivnější než běžné CBG extrakty. Malé nanočástice mají totiž velmi vysokou tkáňovou propustnost, a tím i vyšší účinnost.
Účinnost těchto sprejů jsem si již dříve ověřila při léčbě pooperační rány u našeho kocoura a nyní jsem se mohla přesvědčit na vlastní oči, jak zabírají u člověka – a musím říct, že výrazně přispěly k urychlení léčby. Tkáň byla čtvrt hodiny po aplikaci výrazně klidnější, mizelo zarudnutí a dostavila se i fyzická úleva od bolesti (ta byla velmi výrazná v momentě, kdy jsem začala kombinovat CBG sprej s 1% THC sprejem, také na nanobázi).
Dále jsem ránu nechala asi hodinu otevřenou (bez převazu), poté jsem aplikovala samotný konopný extrakt s obsahem jak CBD, tak THC na celou ránu i okraje a celé to přelepila širokou náplastí. Takto jsme nohu nechali 24 hodin odpočívat. Po sundání náplasti bylo vidět, že se podařilo dosáhnout kýženého výsledku: podstatná část hnisu se nasákla do náplasti a rána se začala čistit a hojit. Během léčby si podle mých instrukcí dával pozor, aby rána nepřišla do styku s vodou.
Aplikace druhá a třetí: víc THC
Při druhé návštěvě byl postup v podstatě stejný, jen s tím rozdílem, že tentokrát jsem ránu zatáhla výtažkem bohatým na THC (a samozřejmě terpeny a další látky přirozeně se vyskytující v samičích květech konopí). Strejda dostal za úkol sundat náplast po 24 hodinách, poté zastříknout ránu jak CBG, tak THC nanosprejem a nechat dva dny odpočívat. Proces hojení byl plně nastartován, rána se začala postupně stahovat.
Když jsem za strýcem přijela po čtyřech dnech od poslední aplikace, zahřálo mě u srdce, že je mu psychicky lépe, protože se to konečně hojí. A opravdu, z hluboké hnisavé rozpínající se rány se postupně klubala plnohodnotná tkáň. Na ránu jsem opět aplikovala fénixovy slzy s THC i CBD. Šlo o třetí zatažení rány výtažkem.
Aplikace čtvrtá: spreje a THC
Čtvrtá návštěva už byla opravdu radostná. Po odstranění náplasti bylo vidět, že i poslední zbytky hnisu byly nasáty a rána se jevila klidná, začala se zase o kousek více zatahovat. Spreje jsme používali i nadále jako podpůrnou léčbu, nohu nechali opět bez výtažku odpočinout asi tři dny.
Důležitou součástí léčby byl pravidelný postřik nanospreji s CBG a THC.
Následovala poslední aplikaci výtažku. Na závěr jsem se rozhodla pro opětovné použití silného THC extraktu. Ukázalo se, že to bylo správné rozhodnutí, proces hojení spěl ke zdárnému konci. Rána se po poslední aplikaci zatáhla natolik, že další aplikace výtažku už nebyla nutná.
Shrnutí
Po necelých pěti týdnech od započetí konopné léčby se noha zahojila úplně, dnes na místě velké rokliny najdeme jen malou jizvičku. Stačily čtyři aplikace konopného výtažku, z toho dvakrát ve verzi THC/CBD a dvakrát jen THC. Vždy ho bylo naneseno řádné množství, dlouhá nudle okolo celé rány a přes ni. U výtažku obsahujícího převážně THC bylo pozorováno rychlejší zatahování rány oproti výtažku s THC i CBD. Důležitou součástí léčby byl pravidelný postřik nanospreji v různých verzích.
Dohojování probíhalo tak, že strýc si mazal zahojenou ránu vyhlášenou konopnou mastí Franta a nadále aplikoval CBG nanosprej. Dnes je rána plně zahojená.
Dodám, že jsem si vždy připravila dostatečně velkou náplast, natáhla výtažek do celé rány a pokryla i její okraje. Tam se hromadí nejvíce nečistot. Při první aplikaci je dobré ponechat náplast s výtažkem na ráně minimálně 24 hodin. Po sundání náplasti je potřeba ránu vyčistit dětskou dezinfekcí (nepálí). Následně nechat vyschnout a odpočinout alespoň hodinu, než se bude nanášet další várka.
Proč se o tom neví?
Přirozeně se nabízí otázka, proč takové spreje a výtažky nejsou běžně k dispozici pro zdravotní personál, který ztrácí drahocenný čas a síly nekonečnými převazy špatně hojivých ran u seniorů.
Text: Ludmila S.