Tinnitus je souhrnné označení pro zvuky v uších nebo – jak říkají ti, kteří jimi trpí – v hlavě. Jeho projevy i příčiny jsou značně různorodé.
Tinnitus nemusí být jen důsledkem mechanického poškození zvukovodů, může být také projevem určitých tělesných potíží – blokované krční páteře či kůstek v osteopatickém systému hlavy a krku, vysokého krevního tlaku, aterosklerózy tepen v blízkosti hlavy anebo vedlejším účinkem některých léků.
Ačkoli příčina hučení, zvonění nebo šumění v uších může být různá a v mnoha případech zůstává neodhalena, důsledky jsou u všech, kdo trpí tinnitem, podobné – zhoršená kvalita sluchu, spánku i života celkově.
Vliv konopí na tinnitus byl zkoumán v řadě studií, z nichž vyplývá, že konopí určitě není samospásným lékem. Při touze po tichu se ale můžete uchýlit k různým řešením, přičemž konopí nabízí pomoc na více frontách současně.
Co se dozvíte?
Postrach milovníků hudby
Tinnitem jsou často sužováni hudebníci. Trpěl jím Beethoven, trpí jím i Bono Vox, Phil Collins, Eric Clapton nebo Michal Pavlíček. U profesionálních muzikantů se přirozeně jedná o důsledek toho, že jsou dlouhodobě vystavováni nadměrnému hluku.
Po užití konopí se pískání v uších nezastaví, může to ale pomoci odvést pozornost jinam.
Šumění a pískání v uších kvůli poškození některé části zvukovodu se ale nevyhýbá ani mnohem méně romantickým profesím, jako jsou dělníci v továrnách nebo stavaři.
S hlasitou hudbou je tinnitus samozřejmě spojen i u nejednoho „pasivního“ milovníka hudby, jenž hojně tráví večery v hlučných hudebních klubech. V důsledku nadměrného používání sluchátek je pak poškození sluchu stále častějším problémem i u mladých lidí.
Staří i mladí
Tinnitus zajisté souvisí se stále se zvyšující hladinou hluku všude kolem nás, není to však jediná příčina. Dokládají to i lékaři na odděleních otorhinolaryngologie (ORL, lidově „ušní, nosní, krční“), kteří prokazují, že nemocných tinnitem v moderní době raketově přibývá. „Dříve k nám přicházeli s ušním šelestem dva lidé za měsíc, nyní jsou to dva denně, navíc stále mladší – výjimkou nejsou pacienti, kterým nebylo ani třicet let,“ potvrzuje MUDr. Marta Václavíková z pražské ORL ambulance Santé.
Nutno dodat, že zvyšující se hladina hluku v okolí není rozhodně jedinou příčinou šelestu v uších. U vysokého procenta pacientů je hlavním faktorem každodenní práce u počítače. Stále častěji se objevují degenerativní změny na krční páteři, které pak způsobují šelest.
Příčin tinnitu může být ale celá řada. Jedna z terapií je založena na předpokladu, že šumění v uchu mohou způsobovat zúžené mozkové cévy, z nichž se pak ozývá nepříjemně hlasitý tep. Mezi další příčiny může patřit vysoký nebo kolísavý krevní tlak či dávné poranění krku a hlavy.
Příčinu lze též hledat spolu se zubním lékařem, ale i s praktickým, jenž vám může pomoci odhalit, který z vašich léků může mít jako vedlejší účinek spuštění tinnitu (např. i některá antibiotika, antidepresiva či aspirin). Tinnitus se rovněž může rozvinout následkem mazové zátky ve zvukovodu či vleklé infekce ve středním a vnitřním uchu. Úplně nejběžnější příčinou je ovšem zkrátka a dobře stárnutí.
Civilizační choroba?
Vzhledem k nárůstu počtu lidí trpících tinnitem v posledních letech se tato zatím nevyléčitelná potíž začala řadit mezi takzvané civilizační choroby. Škatulka civilizační choroby však není jednoznačná, a pokud přistupujeme k tělu celistvě, psychosomaticky, dala by se brát spíše jako šuplík, kam se odkládají choroby, s nimiž si dnešní medicína neví úplně moc rady.
Popřemýšlet ale o tom, zda vaše hučení a pískání neplyne z životního stylu, který vám nesvědčí, by mělo patřit mezi první kroky, chcete-li se s tinnitem co nejúspěšněji popasovat.
Návštěva psychiatrie
Lékař dokáže často určit, jaká část zvukovodu či jiné části těla je poškozena a proč. Zpravidla se dá příčina tinnitu odhalit snadno, někdy ale nemocní pátrají po fyziologické příčině nepříjemných zvuků ve své hlavě marně a bývají odkázáni i na návštěvu psychiatrického oddělení. Mnozí ostatně vyhledají psychiatra jako prvního, jelikož nekončící hučení je pro ně natolik nesnesitelné, že je dovádí až k myšlenkám na sebevraždu.
Konopí v kombinaci s mentální technikou či meditací může významně napomoci k subjektivnímu utlumení nepříjemného šumění a pískání.
V psychiatrii se používá takzvaná TRT terapie, při které se pacienti učí tinnitus přehlížet nebo nevnímat. Osvojit si schopnost zvuky alespoň několikrát denně vypínat je stěžejním krokem pro každého, kdo se ze šumění v uších nechce zbláznit. Sami lékaři duše ale doplňují, že celková psychická pohoda má na tinnitus veliký vliv.
Ačkoli se na trhu občas objeví lék nebo doplněk stravy s příslibem potlačení tinnitu, dosud nebyl vynalezen účinný lék, který by ho dokázal utišit zcela. Prakticky každý, kdo trpí tinnitem, tedy jen zkouší střídavě různá doporučení a snaží se nějak si od nepříjemných zvuků odpočinout. V podstatě se učíme odpoutávat od nich pozornost, což je zatím jediná rada, kterou lékaři mohou svým pacientům dát.
Trýznivé slyšiny
Zatímco pro mnoho hudebníků znamenají ušní šelesty vážnou překážku v kariéře, pro drtivou většinu ostatních bez ohledu na profesi je tinnitus dennodenní nepřítel klidného spánku, ale i běžných situací, jako jsou telefonní rozhovory či debaty s více lidmi.
Tinnitem trpící lidé mívají potíže s oddělováním zvuků od sebe, takže pokud v místnosti hraje televize nebo hudba, nedokážou vnímat jiný rozhovor. Přes hluk, který se jim odehrává v hlavě, se někdy marně snaží rozluštit, o čem je řeč.
Naopak při usínání nebo relaxaci je pro mnoho trpících tinnitem ticho nežádoucí. Pokud se nemocný ocitne v absolutním tichu, zvuky jsou najednou o to intenzivnější. Někteří popisují pískání, hučení, šumění, jiní slyší dokonce ždímání pračky, vaření vody, syčení plynu, projíždějící vlak. V některých obdobích bývají šelesty tak intenzivní, že jsou k nerozeznání od zvuků okolní reality.
Mnoho lidí s tinnitem užívá prášky na spaní, které jim pomohou usnout dříve, než budou mít pocit, že se z kakofonické směsi nepříjemných slyšin pomátnou. Až do doby tvrdého spánku často poslouchají potichu hudbu, která jim pomáhá odvést pozornost od zvuků z hlavy.
Konkrétní řešení
Pokud vás pískání a hučení v hlavě ničí, zkoušejte vše, co ve vás vzbuzuje důvěru. Ani ona zbytečně stigmatizovaná návštěva psychiatra nemusí být od věci, protože se můžete naučit technikám, které hlavě pomohou se od šelestů oprostit.
Na trhu je k dostání celá řada přípravků, které ale nemívají znatelný účinek. K léčbě tinnitu se používá například ginkgo biloba a léčiva z něj vyrobené, někdy bývají doporučovány vysoké dávky magnesia. Nechte si zkontrolovat krevní tlak, neboť vysoký tlak a jím způsobené přepětí tepen může problém zhoršovat. Ke zvážení je i návštěva fyzioterapeuta nebo osteopata, který se specializuje na uvolnění napětí v oblasti hlavy a krku. I zde můžete najít alespoň částečnou úlevu.
Konopí a tinnitus
S šelesty v uších si neví rady klasická medicína, jenže ani konopí zde nenabízí úplnou spásu. Ani mnozí aktivisté a průzkumníci na poli konopné léčby, včetně známého propagátora konopných výtažků Ricka Simpsona, jenž sám tinnitem trpí, nenalezli stoprocentní způsob, jak se s pomocí konopí trvale vymanit ze šumění a hučení v uších.
Jedna teorie o příčině tinnitu totiž tvrdí, že je to vlastně forma smyslové epilepsie způsobené hyperaktivitou buněk ve sluchovém nervu. A protože kanabinoidy patří mezi účinná antiepileptika, vědci začali uvažovat o jejich využití i při léčbě tinnitu.
V jedné studii s myšími subjekty byl však pozorován také rozvoj tinnitu po podání kanabinoidů, ovšem to platilo pouze u myší s předchozím poškozením sluchu.
Individuální CBD
Glenn Schweitzer, jenž je tinnitem sám postižen, se celoživotně zabývá jeho léčbou. Dokonce pomohl vynalézt přístroj, který po zavedení do ucha dokáže některé zvuky eliminovat a tříštit. Na svém webu a v řadě knih popisuje i snahu léčit šumění v uších konopím. Po letech pokusů a omylů tvrdí, že úlevu našel v konopí bohatém na kanabidiol (CBD). To mu pomáhá od úzkostí a dalších psychických potíží. Neřeší při tom příčinu ani důsledky – konopí mu zkrátka pomáhá se vyrovnat s pocity, které mu hučení v hlavě přináší.
V důsledku nadměrného používání sluchátek je poškození sluchu stále častějším problémem i u mladých lidí.
„Nejproblematičtější na léčbě s CBD konopím je to, že každý reaguje jinak,“ upozorňuje Schweitzer. „Dávka, která dobře funguje u mne, by na vás byla moc velká nebo moc malá. I účinky se u každého liší. Někdo vnímá účinek okamžitě – třeba já. Někdo to musí brát každý den po dobu týdne nebo dvou, než si všimnou zlepšení. A někomu to nebude dělat nic. Je třeba v klidu trochu experimentovat a najít, co funguje vám osobně. Je to poněkud nevyzpytatelná léčba, ale trpělivost se mi vyplatila.“
Odvracení pozornosti
Stejně jako všeobecná léčba nepříjemných zvuků v uších i léčba konopím se zaměřuje zejména na odvádění pozornosti od hluku v hlavě k jiným zvukům v prostoru a na léčbu psychického nepohodlí. Konopí tedy pískání, hučení a syčení nezastaví, může ale pomoci odvést pozornost mozku jinam.
Tinnitus sice může útočit na váš zvukovod po celý den, ale přes všeobecný hluk a zvuky v okolí je snadné ho přes den nevnímat. Největší potíž přichází, když si lehnete do postele a chystáte se ke spánku. Jen co okolí ztichne, přihlásí se o slovo tyranie tónů a strojově znějících zvuků a nemilosrdně zaútočí na váš klid. Právě tehdy přichází ke slovu konopí, ale kupodivu nejde jen o jeho potenciálně sedativní účinky.
V kombinaci s meditací, příhodnou mentální technikou či jakoukoli jinou vlastní metodou přesměrování pozornosti může konopí významně napomoci k subjektivnímu utlumení nepříjemných šelestů. Pod vlivem konopí lze vyzkoušet jak duševní, tak i fyzické cvičení, které nás zbaví napětí a odvede pozornost jinam.
Pacientské zkušenosti
„Kdysi jsem na tinnitus, který mám už skoro deset let, zkoušel aplikovat přímo do uší extrakt s hodně vysokým obsahem THC. A musím říct, že asi po týdnu se to začalo zlepšovat. Nevím, jestli to přestávalo, nebo jsem to jen méně vnímal, nicméně když vám neustále teče z uší černý tér, nevypadá to moc dobře. Takže jsem s tím přestal – a za pár dní to bylo tam, kde předtím. Dlouhodobě užívám konopí na tinnitus tak, že si před spaním zakouřím nebo sním trochu extraktu, abych to pískání v uších tolik nevnímal a mohl usnout.
Podobně pomáhá i alkohol, ale konopí na rozdíl od něj není škodlivé. Osobně si nemyslím, že tinnitus půjde někdy vyléčit zcela, ale konopí rozhodně pomáhá odvádět pozornost. Zásadně tak zvyšuje kvalitu života i spánku,“ svěřil se mi dnes pětatřicetiletý Petr, který má s konopím dlouholeté zkušenosti, ale ani jemu nebylo přáno najít od tinnitu trvalou úlevu.
Nejproblematičtější na léčbě s CBD konopím je to, že každý reaguje jinak.
Třicetiletá Kristýna s tinnitem bojuje stejně jako Petr dlouhé roky. Podle svých slov si ani nepamatuje, kdy naposledy slyšela ticho. „Vyzkoušela jsem spoustu kravin. Jednu dobu se mluvilo o ginkgu, čas od času nějaký farmaceutický gigant vyplivne lék, který stojí stovky korun a slibuje řešení. Bohužel. Slýchávám hučení, různě vysoké pískání. Když jsem měla malé děti, nespala jsem často proto, že jsem přes hučení a pískání nedokázala rozeznat, jestli je neslyším plakat nebo volat. Často jsem se musela zvednout a jít se na ně podívat. Často jsem si taky myslela, že je opravdu slyším, ale spaly. Zvuky se nepříjemně mísí, schovávají se za tóniny a člověk už neví, jestli není spíš blázen. Roky jsem se zabývala hledáním příčiny.
Sluchátka od narození
Poškození sluchu v důsledku hlasité hudby nemohu popřít, jsem devadesátkový dítě, my jsme se se sluchátkama na uších narodili… Teď se nejvíc kloním k tomu, že mi hučení způsobuje nějaká blokace v krční páteři, a chystám se na osteopatii. Co se týče konopí, užívám ho již několik let kvůli jiným zdravotním problémům. Dosud metodou ,co dům dal‘ – tedy bez ověřování množství účinných látek, bez vaporizace a podobně. Jednou jsem dostala velmi dobrou sušinu, po které se zvuky hodně ztlumily. Až jsem si chvíli myslela, že mám vyhráno.
Efekt však bohužel trval dost krátce a už nikdy se mi to s jinou odrůdou ani s různými způsoby užití nepovedlo zopakovat. Jediné, co pomáhá, je odvracení pozornosti – pozornost věnuji svým myšlenkám, představuji si různé situace či obrazy nebo zkouším uvolňovat krk. Trpím totiž na bolesti šíje a myslím si, že tinnitus s nimi souvisí. Takže procvičuji svaly, šlachy a obratle, aby nebyly v napětí. Ve zkratce pomáhá vše, co nevede k naslouchání těm zvukům, a konopí je k tomu skvělým a bezpečným prostředkem.“
Snesitelná strast
Konopí vám sice tinnitus nevyléčí, ale díky této bylince se z něj může stát natolik snesitelný hendikep, že s ním dokážete v pohodě žít. Nikoli jen přežívat. Výhodou konopí je, že ho můžete kombinovat se všemi ostatními doporučeními, na která narazíte. Konopná terapie před spaním vás časem zcela přirozeně naučí vybudovat si jakousi únikovou cestu a od věčného hučení se alespoň částečně odpojit.