Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Objevte vliv rozestupů na zdraví rostlin a výnosy při pěstování konopí. Prozkoumejte data z dvouletého pokusu s odrůdou Orion F1 a seznamte se s výsledky v praxi.
Pokud jde o rozestupy mezi rostlinami neboli hustotu porostu při pěstování konopí, je to tak trochu chůze po tenkém ledě. Ideální rozestupy závisí na několika klíčových faktorech: průměrné velikosti pěstovaného kmene, velikosti pěstebního prostoru a na tom, zda budete rostliny trénovat. Abychom vám ukázali, co je třeba vzít v úvahu, představíme vám údaje získané při dvouletého pokusu s F1 hybridem od RQS s názvem Orion F1. Tyto informace vám pomohou maximalizovat výnosy jak při pěstování tohoto jedinečného hybridu, ale můžete je použít i jako základní metodu při pěstování jakékoli odrůdy konopí.
Vliv hustoty rostlin při pěstování konopí
Hustota rostlin má zásadní vliv jak na jejich zdraví, tak na jejich velikost a konečnou kvalitu a výnos. Příliš mnoho rostlin na jednom místě – tj. vysoká hustota rostlin – může způsobit nejrůznější problémy. Patří mezi ně menší velikost a síla nejspodnějších květů, nižší výnosy a také zvýšené riziko chorob, jako je například padlí. Výsledkem mohou být také příliš tenké rostliny, kterým jednoduše chybělo světlo.
Oproti tomu nižší hustota rostlin vede ke stejné síle všech palic, kvalitnějším květům, větším a stabilnějším rostlinám a nižšímu riziku chorob. Pěstování pouze jedné rostliny, když byste na stejném prostoru mohli pěstovat dvě nebo tři, je však spojeno s výrazným snížením potenciálního výnosu.
S ohledem na tyto dva extrémy by se tedy pěstitelé měli snažit hustotu rostlin nějakým způsobem optimalizovat, aby dosáhli co nejlepších výsledků. To však vyžaduje určité experimentování. Podívejte se na níže uvedená praktická data a udělejte si představu o tom, jak tento proces při pěstování Orion F1 vypadá.
Údaje o rozestupech rostlin Orion F1
Seedbanka Royal Queen Seeds provedla dva roky trvající test hustoty rostlin v rámci sedmi pěstitelských procesů s použitím odrůdy Orion F1. Mezi hlavní poznatky patří:
• Když se hustota rostlin zvýšila z 5,4 rostlin/m² na 7,9 rostlin/m², výška rostlin se zvýšila o 71 %.
• Zvýšení denního světelného integrálu (DLI) – tedy množství využitelného světla, které rostliny dostávají každých 24 hodin – vede ke snižování výšky rostlin, a to i těch, které jsou pěstovány ve vysokých hustotách.
• Zvýšení DLI vede k vyšším výnosům rostlin.
• Vyšší výnosy se objevují při optimální hustotě rostlin a vysokém DLI.
• Při optimální hustotě rostlin 5,42 rostlin/m² bylo dosaženo ohromujícího výnosu 1,4 kg.
Co si z toho vzít? Vzdálenost rostlin není proměnná, kterou by bylo možné uvažovat izolovaně. Stejná hustota rostlin přinese odlišné výsledky, pokud se změní další faktory, zejména výkon světelného zdroje a jeho vzdálenost od vrcholu rostliny.
Nikdy nepřestávejte experimentovat
Cílem Royal Queen Seeds v rámci pokusu s Orion F1 bylo určitým způsobem standardizovat údaje pro pěstování kmene. Ačkoli je tyto experimenty těžké reprodukovat doma, doufejme, že se tyto údaje brzy dostanou do katalogových listů o kmenech spolu s výškou, dobou kvetení a obsahem THC. Pěstitelé konopí jsou však velice inovativní skupina. Prostřednictvím pokusů a omylů nakonec objevíte ideální hustotu rostlin pro své oblíbené odrůdy – a budete se těšit z větších výnosů!