Blížící se konec roku vybízí k bilancování. Optimismus je mi vlastní, ale ve věcech konopí jsem spíše realista. Proto předkládám k zamyšlení stručnou úvahu nad budoucností konopí pro léčebné účely v České republice.
Rok 2021 byl pro konopné odvětví do jisté míry přelomový. U nás byl poznamenán hlavně bojem o novelu zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách. V září jsme si užívali chvilky radosti nad dalším krokem ke smysluplné regulaci konopí a všichni očekáváme, že v novém roce dojde k výraznému oživení trhu s produkty z technického konopí.
Zásadní změny přinesla novela i do oblasti konopí pro léčebné použití. Jednak se zavádí možnost vzniku dalších subjektů, které budou po splnění podmínek konopí pro léčebné použití (přesné označení dle zákona) pěstovat a vyrábět, ale také konečně dojde k tomu, že bude možné používat i extrakty z léčebného konopí. Po tom volalo mnoho lékařů, kteří s konopím pracují na denní bázi, aby bylo možné pacientům užívání rozšířit a usnadnit. Potud vše dobré.
Co se dozvíte?
Chybějící vyhlášky
Problémy nastávají, když se přeneseme do oblasti praktické implementace nově vzniklé legislativy. Jako první narazíme na to, že sice máme relativně dobrou zákonnou úpravu, ale chybí nám prováděcí předpisy jako vyhlášky a další.
Vzhledem k tomu, že do poslední chvíle nebylo jasné, v jaké formě novela projde, protože její verze byly v některých aspektech zcela protichůdné, pravděpodobně nebylo možné souběžně pracovat i na prováděcích předpisech, které by po schválení tak mohly být relativně rychle k dispozici.
Pěstitel bude muset splnit pravidla Správně pěstební praxe (GAP) a zpracovatel pravidla Správné výrobní praxe (GMP).
Je to příznačné pro současnou situaci: rozpolcená společnost v neustálých půtkách mezi občanem, politikem a státním úředníkem je schopna nalézt jen v málo případech společnou řeč a směr. Takže poslanci schvalují novely zákona jaksi úředníkům navzdory a ti pak transformují novinky v prováděcí předpisy způsobem, nad kterým občanům či firmám z odvětví zůstává rozum stát. V závěru není jasné, co a jakým způsobem vlastně dělat, abychom byli v souladu s legislativou.
Dovoz vítězí
Zpět k situaci v konopí pro léčebné použití. Historicky byla Česká republika jedním z průkopníků. Poté však nastaly obecně známé potíže s implementací, ať už se jednalo o komplikovaná výběrová řízení, nedostatek položek či problémy s vysokou cenou a její úhradou zdravotními pojišťovnami.
Za současného stavu se tedy většina konopí pro léčebné použití do České republiky dováží, lokální produkce je malá, v rukou jediného subjektu.
Chvályhodnou snahou zákonodárce je toto změnit. Jednak rozšířit možnosti podávání (tzn. extrakty) a také umožnit dalším subjektům od ledna 2022 vstoupit do odvětví a léčebné konopí vyrábět pro domácí i evropský trh.
Problém je v tom, že k tomu nejspíše nikdy nedojde. Proč? Odpověď je jednoduchá – není to ekonomicky možné. Aktuální spotřeba českého trhu je minimální. Můžeme diskutovat o tom, co za tím stojí – komplikovaná dostupnost, administrativní překážky, chybějící informace a neochota lékařů s konopím pracovat? Do této situace nemůže žádný rozumný investor vložit své peníze.
Správná praxe: GAP a GMP
Nezávidím tomu, kdo na ministerstvu zdravotnictví vyhlášku píše, nemá moc prostoru pro fantazii. S vysokou mírou jistoty předpokládám, že prováděcí předpisy pro pěstování a výrobu konopí pro léčebné použití budou vycházet ze stávajících regulací. Pěstitel tedy bude muset splnit pravidla takzvané Správně pěstební praxe (používá se anglická zkratka GAP nebo GACP) a zpracovatel pravidla Správné výrobní praxe (GMP). Pokud pěstitel tato pravidla nesplní, tak jím vypěstovaný materiál nemůže být použit k „výrobě“ léčebného konopí.
Přeloženo do normálního jazyka – k tomu, abyste léčebné konopí pěstovali, musíte splnit velké množství různých podmínek a velmi důkladně monitorovat a analyzovat kvalitu produktu. A pozor – cokoli, co bude mimo specifikace, nemůžete použít, respektive musíte nechat zlikvidovat jako nebezpečný odpad.
V případě komerční pěstírny léčebného konopí mohou náklady přesahovat 100 milionů.
Další zpracování se jeví jako nenáročné – nasušit, trimovat, rozvážit, zabalit, rozvézt. Chyba! Nezapomínejme, že se jedná o léčivo, tedy farmaceutickou výrobu, která je extrémně regulovaná s ohledem na kvalitu a bezpečnost.
Podle toho, co vyplývá ze současné legislativy a bude pravděpodobně i přeneseno do regulace budoucí (protože je to součástí evropských předpisů), bude možné v Česku pěstovat léčebné konopí pouze kompletně v indooru (tedy nikoli venku), klonováním z mateřských rostlin, a to výhradně stabilní a prověřené odrůdy. Vnitřní prostředí pěstírny, zálivka, výživa a ochrana rostlin bude muset být kompletně řízena počítačovým systémem, včetně záznamů pro případnou kontrolu.
Další zátěže
K tomu nastupuje enormní zátěž ve smyslu vedení dokumentace o systému řízení jakosti ke každé šarži vypěstovaného materiálu. Veškeré vstupy do pěstírny – substráty, voda, hnojiva, vzduch budou muset procházet analytickou kontrolou, aby se zabránilo možné kontaminaci. Veškerá zařízení musí být kalibrovaná v péči odborných firem nebo proškolených pracovníků.
K tomu bude nutné provést opatření k zabezpečení zacházení s omamnou a psychotropní látkou, mezi něž ve stručnosti patří hlavně kompletní zabezpečení pěstírny – kamerový systém, nepřetržitá ostraha, stavební úpravy jako ploty, bezpečnostní dveře a tak dále.
Astronomické náklady
Správně se ptáte, kolik to může stát? Problém je, že případná adaptace již existujících prostor nemusí stačit nebo může být nákladnější. Pravděpodobně bude tedy nutné stavět pěstírnu „na zelené louce“.
V optimistickém scénáři se v případě komerčního subjektu s plánovanou produkcí stovek kilogramů konopí pro léčebné použití jedná o vyšší desítky milionů korun, ale spíše s přesahem přes 100 milionů.
Dále je nutné počítat minimálně se dvěma lety velmi intenzivní práce na vyřízení veškeré stavební dokumentace a zavedení GAP a získání veškerých nutných povolení. A pozor – do okamžiku získání povolení nemůžete začít pěstovat!
V případě, že by se vám podařilo ihned zahájit produkci, lze očekávat první výpěstky nejdříve po šesti měsících, a to za předpokladu, že váš systém řízení jakosti bude perfektně funkční. Teprve tehdy uvidíte „první korunu“, která se vám vrátí z investice. Do té doby s jistotou proinvestujete mnohem více než 100 milionů korun. Jakýkoli problém při výstavbě nebo schvalování zařízení pak znamená měsíce odkladů a růst nákladů. Noční můra pro management a investory.
Role legalizace
Z výše uvedených důvodů si troufám předpovědět, že se funkční velkokapacitní pěstírny konopí pro léčebné použití v Česku nedočkáme. Trh s ním v Evropě zatím s výjimkou Německa zaostává za očekáváním.
Jedná se o léčivo, tedy farmaceutickou výrobu, která je extrémně regulovaná s ohledem na kvalitu a bezpečnost.
Neznámý je případný dopad legalizační aktivity v Německu, jestli povede k nárůstu spotřeby konopí pro léčebné použití, nebo naopak k jeho velkému útlumu.
Pohledem střízlivého investora to za současných podmínek prostě smysl nedává. O důvod víc, proč neusnout na vavřínech a podporovat legalizační aktivity. Na levné a dostupné konopí z lékárny se zcela jistě v budoucnu spolehnout nemůžeme.
Upozornění: Všechna semena jsou určena pouze ke sběratelským účelům. Rozhodně nedoporučujeme pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují vyšší procenta THC, jelikož dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) je jejich pěstování, sklízení a další zpracování trestné.