Studium sloučenin tradičně spojovaných s vůní konopí se většinou zaměřuje na terpenoidy. Vědce z Kalifornie ale tentokrát zaujaly sirné sloučeniny, jelikož aroma konopí bývá charakteristicky „skunkové“.
S cílem poodhalit chemický původ této vůně studovali aromatické vlastnosti květů a extraktů z konopí pomocí dvourozměrné plynové chromatografie vybavené trojicí detektorů. Práce vyšla v listopadu v časopisu ACS Omega.
Vědci objevili novou skupinu těkavých sloučenin síry, která je za tuto vůni zodpovědná. Zejména sloučenina 3-methyl-2-buten-1-thiol byla identifikována jako hlavní odorant.
Koncentrace sirných sloučenin zodpovědných za skunkové aroma se zvyšují v posledních týdnech kvetení a dosahují maxima během curingu.
Následně badatelé sledovali produkci těchto sloučenin během životního cyklu rostlin a během procesu curingu (dozrávání po sušení). Zjistili, že koncentrace těchto sloučenin se zvyšují v posledních týdnech kvetení a dosahují maxima během curingu, ale již po týdnu skladování jejich hladiny klesají. Sušení trvalo jedenáct dní a curing deset.
Výzkumníci na základě chemické podobnosti těchto látek s těmi z česneku navrhli prozkoumat jejich případné zdravotní přínosy.