Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
V listopadu loňského roku schválila vláda návrh novely trestního zákoníku, ve které jde o hodně. Nejenže mají být rozšířeny alternativní peněžité tresty u méně závažné kriminality, ale mělo by být povoleno samopěstování pár rostlin konopí, a navíc by měly být sníženy sazby za distribuci. Na nejvyšší úrovni se nyní projednávají detaily této zásadní reformy trestního práva – a my musíme být u toho.
Jak naši pravidelní čtenáři vědí, původní ambice jsme měli mnohem větší. Doufali jsme v možnost zavedení konopných klubů jako v Německu či na Maltě a v legalizaci rekreačního konopí jako ve více než dvaceti státech USA, v Kanadě a Uruguayi. Většina zákonodárců a ministerských úředníků je však příliš konzervativní a neprozřetelná, takže aktuálně bojujeme o pouhé samopěstování, navíc v okleštěné podobě – tři rostliny na dospělou osobu.
Ani to však nemáme jisté, a tak bude užitečné shrnout důvody, proč má uzákonění samopěstování smysl. Těch důvodů je několik a každý můžeme podpořit konkrétním lidským příběhem. Jejich sběrem se zabývá občanská iniciativa Rodiny proti prohibici.
Lidská práva
Je absurdní trestat lidi za přechovávání či pěstování obyčejné byliny. Vlastně dost neobyčejné, vzhledem k obrovskému léčebnému potenciálu, který se v ní skrývá. Respektujme, že je každého z nás svobodnou volbou, co budeme užívat, zejména je-li cílem úleva od bolesti, stresu, úzkosti, deprese, napětí či nespavosti (více viz infografika na s. 8–10). A zejména pokud tím nikomu jinému neškodíme!
Je absurdní trestat lidi za přechovávání či pěstování obyčejné byliny.
Není náhodou, že konopí v různé formě aktivně užívá takřka desetina české populace, přičemž zkušenost s ním má skoro třetina dospělých. Společenské dopady spojené s jeho užíváním jsou minimální, což vynikne v porovnání s tabákem (16–18 tisíc úmrtí ročně) a alkoholem (6–7 tisíc úmrtí ročně). Ačkoli víme, že legální tabák a alkohol jsou výrazně škodlivější, jejich užívání se široce toleruje (alkohol se dokonce propaguje), zatímco konopí je nálepkováno jako nebezpečná droga. A podle toho se i trestá.
České prokuratury a soudy totiž trpí ve vztahu ke konopí nebývalou paranoiou. Každý pěstitel je v jejich očích dealerem, který se touží obohatit – ačkoli důkazy chybí. Nezřídka dochází k flagrantnímu porušování zákona ze strany orgánů činných v trestním řízení, jak ukazuje případ Richarda.
Richard trestaný za pomoc rodině
Jsem živnostník a otec malého syna. Předloni na jaře jsem zasadil pět semínek konopí na své zahradě. Nešlo mi o žádné drogy, nikdy jsem ‚trávu‘ nekouřil, ani s ní neobchodoval. Chtěl jsem jen pomoci mastičkou sobě na bolesti zad, své staré mamince na bolavá kolena a hlavně svému šestiletému synovi, který trpí silným ekzémem. Všechny čtyři rostliny, které mi vyrostly, jsem dobrovolně vydal policii. Přestože jsem jasně řekl, že vše bylo jen pro léčebné účely a pro vlastní potřebu, policie mě začala trestně stíhat. Zákon sice říká, že pod pět rostlin se jedná o přestupek, to ale nezabránilo tomu, aby ze mě státní zástupkyně a okresní soud udělaly zločince, a to v přímém rozporu s judikaturou i rozhodnutím Ústavního soudu! Okresní soud mě odsoudil k peněžitému trestu 36 000 korun a zabavení rostlin.

Naštěstí mi kamarád doporučil dobrého právníka, který se odvolal, a až krajský soud konečně uznal, že šlo o zjevné porušení zákona – ne z mé strany, ale ze strany policie, státního zastupitelství i okresního soudu. Kraj mě v plném rozsahu zprostil viny a vrátil případ zpět jako pouhý přestupek. Byl jsem naprosto neprávem kriminalizován jen proto, že jsem chtěl legálně pomoci své rodině přírodní cestou!
Sociální spravedlnost
Nedávno jsme zveřejnili infografiku dokumentující, jak nesouměrné jsou tresty třeba za násilné trestné činy a za pěstování konopí. Pěstování se totiž (vzhledem k sušení absurdně považovanému za výrobu drogy) hojně kvalifikuje jakožto nedovolené nakládání s omamnými látkami, kde jsou vyšší sazby odnětí svobody (viz graf). Vše se odvíjí od množství sušiny a obsahu THC v ní, přičemž metody jeho výpočtu jsou tak ohebné, že někdy je zdrojem THC i stonek.
Když se používají specializovaná hnojiva, ze zahradníka je hned velkokapacitní mafián. A když jsou zahradníci náhodou kamarády, udělá se z nich organizovaná zločinecká skupina, takže jdou bručet na delší dobu (viz rubrika Aktivismus na s. 82).
Pěstování konopí je přitom takzvaný zločin bez oběti – nikdo není poškozený. Naopak většinou se jedná o lidi poctivé a skromné, kteří nechtějí nadužívat zdravotnický systém. Následuje další případ, jeden z mnoha podobných.
Přemek odsouzený bez důkazů
Jmenuji se Přemek a byl jsem odsouzen k 8,5 letům odnětí svobody do vysokého stupně zabezpečení za to, že jsem si v letech 2011 až 2016 opatřil celkem 13,5 kilogramů konopí na léčbu svých bolestí. Toto množství jsem dle názoru soudu nemohl spotřebovat, a proto jsem ho musel prodat. Za tento údajný prodej jsem byl následně bez jediného důkazu odsouzen.
Dokonce i pouhé povolení samopěstování oslabí černý trh.
Nic nepomohlo, že jsem od roku 2020 registrovaným konopným pacientem, který dostává legálně každý měsíc 30 gramů vysokoprocentního konopí. Trpím totiž chronickou bolestí krční páteře, která mi přechází do hlavy. Ve výkonu trestu jsem byl jediný, kdo mohl užívat konopí. Jen jsem ho musel mít v kapslích, inhalace z vaporizéru mi nebyla dovolena. Po čtyřech a půl letech jsem byl podmínečně propuštěn na svobodu a vrátil jsem se zpět k inhalaci.
Léčba svépomocí
Jak uvádí think-tank Racionální politiky závislostí, až 1,7 milionu Čechů vykazují známky problémového užívání psychoaktivních léků. Jedná se o sedativa, hypnotika, opioidní analgetika, antiepileptika, benzodiazepiny. Závislost tedy často vzniká v rámci běžné léčby nespavosti a bolesti.
Téměř polovina pacientů je starších 70 let. Dvě třetiny léčených se závislostí na sedativech a hypnoticích jsou ženy. Léky jsou předepisovány roky – někdy bez kontroly, bez vysvětlení rizik. Mnozí pacienti si neuvědomují, že jejich „léčba“ způsobuje závislost.

A pak tady máme konopí, které efektivně a bezpečně léčí bolest a pomáhá i na nespavost a mnohé další neduhy včetně deprese a úzkosti. Oficiálně však lze předepsat jen na několik indikací a většinou to vyžaduje hodně přemlouvání a dlouhé shánění vstřícného specialisty. Problémem je rovněž omezené množství na měsíc (30 g) a nemožnost získat na úhradu z pojišťovny nadlimitní množství (180 g), o nezvyklých lékových formách (čípky, spreje) nemluvě.
(…)
Celý zajímavý článek / rozhovor najdete v novém vydání magazínu Konopí č. 34, které je od 28. dubna v prodeji po celé ČR i se semínkem Terp & Tonic Auto, případně si ho můžete výhodně předplatit.