Účinnost léčby konopím je dána farmaceuticky účinnými látkami. Přestože u pacientů převažuje kouření, jen málo se ví o složení kouře. Ani o tom, jak dostupné jsou ve skutečnosti účinné látky.
Izraelský tým vědců proto publikoval práci v časopise Cannabis and Cannabinoid Research, jejíž cílem bylo popsat proměnlivost složení kouře během kouření.
Ke zkoumání změn ve složení účinných látek kouře bylo použito zařízení simulující kouření. Obsah kanabinoidů a terpenů byl hodnocen na základě analýzy zbytků jointů a také složení kouře. Výsledky prokázaly zvýšený obsah kanabinoidů v částech cigarety blíže k ústům ve srovnání s částmi blíže k zapálenému konci.
Množství účinných látek v jointu se s postupujícím kouřením zvyšuje a terpeny jsou vdechovány dříve než kanabinoidy.
Podobně se s postupujícím kouřením zvyšuje obsah kanabinoidů ve vdechovaném kouři. Podobné výsledky byly zjištěny i pro seskviterpeny. Monoterpeny, které mají nižší body varu, se dostávají do kouře dříve než seskviterpeny a kanabinoidy.
Hlavní důsledky jsou tři. Dávka účinných látek podaná kouřením nemůže být rovnoměrná, množství účinných látek na jedno potáhnutí se s postupujícím kouřením zvyšuje a terpeny jsou vdechovány dříve než kanabinoidy.