Za rok člověk vyhodí do směsného komunálního odpadu v průměru 100 kilo bioodpadu. Ten pak končí na skládkách, kde hnije a přispívá k tvorbě skleníkových plynů. Přitom odřezky ovoce, zeleniny, ale i kávový lógr, čajové sáčky nebo vaječné skořápky můžete snadno proměnit na životodárné látky. Díky kompostování vrátíte bioodpad do přirozeného koloběhu a snížíte dopad na životní prostředí.
Česká rodinná firma Plastia z Vysočiny nabízí hned dva způsoby, jak kompostovat přímo v bytě.
Vermikompostování
Vermikompostování je kompostování pomocí mikroorganismů a žížal, které se živí odumřelou organickou hmotou a zajistí tak rozklad organického odpadu a jeho provzdušnění.
Naše nádoba Bokashi je vyrobena ze 100% recyklovaného plastu.
Do vermikompostéru patří kalifornské žížaly, které zpracují až 250 gramů rostlinného odpadu denně. Přemění ho na vermikompost plný vysoce kvalitních organických látek a enzymů. Po čtyřech až osmi týdnech od začátku vermikompostování se objeví žížalí čaj (výluh), což je 100% přírodní, vysoce koncentrované hnojivo, které využijete při pěstování zeleniny, bylinek i pokojovek. Zápachu se bát nemusíte, stačí jen dodržovat jednoduchá pravidla.
Na co si dát pozor
Ideální teplota pro žížaly je mezi 5 až 25 stupni Celsia. Jen pozor na vlhkost – když je příliš vysoká, objeví se mušky zvané octomilky. Proto je dobré vermikompost pravidelně zasypávat suchým materiálem, například pilinami.
Žížaly se mohou krmit rostlinnými zbytky, kávovou sedlinou a papírovými čajovými sáčky, skořápky od vajec, ale i kartonovými proložkami nebo natrhanými ruličkami od toaletního papíru. Pochutnají si i na fermentované hmotě z Bokashi (viz níže).
Žížalám naopak nevyhovují živočišné produkty a mléčné výrobky, vařená jídla, tuky (oleje, máslo, sádlo). Celkově se vyplatí být opatrný s velkým množstvím aromatických potravin (citrón, cibule, česnek a další).
Bokashi fermentace
Metoda bokashi se hodí zejména pro začátečníky, kteří se se zpracováním bioodpadu seznamují, ale i pro ty, kdo se obávají octomilek.
Žížaly si pochutnají i na fermentované hmotě z Bokashi.
Fermentace bioodpadu probíhá v nádobě zvané Bokashi za pomoci směsi mikroorganismů. Pro správný průběh je důležité stlačení odpadu v nádobě a zamezení přístupu vzduchu. Když je nádoba plná, stačí ji uzavřít a počkat dva až čtyři týdny. Ideální je tedy mít nádoby dvě – po dobu, co odpad zraje, používáte druhou nádobu. Následně nádobu otevřete a získáte fermentovanou hmotu a tekutinu (100% přírodní hnojiv).
Bokashi dokáže zpracovat všechny rostlinné zbytky, živočišné produkty včetně mléčných výrobků (u nich přeci jen opatrně), kávovou sedlinu a čajové sáčky.