Minulý rok realizovali výzkumníci z Centra pro transfer technologií při Národním ústavu duševního zdraví projekt s názvem Národní psychedelický výzkum, který měl za cíl popsat užívání psychedelických látek a konopí v Česku.
Předběžné výsledky ukázaly, že zhruba 95 % z 1 350 dotazovaných osob užilo někdy v životě konopí, přičemž skoro dvě třetiny ho užily více než stokrát. Motivací pro užití byla nejen zábava (81 %), ale také seberozvoj (37 %) či samoléčba psychických potíží (26 %).
95 % z 1 350 dotazovaných osob užilo někdy v životě konopí, přičemž skoro dvě třetiny ho užily více než stokrát.
Důsledky užívání byly hodnoceny převážně pozitivně, nejvíce se projevily v přátelských vztazích (47 %), vztahu k sobě (44 %) i k přírodě (43 %). Zhruba dvě třetiny nezaznamenaly negativní ovlivnění života, nicméně určité procento respondentů uvedlo zhoršení v oblasti vztahů (7 až 14 %) či životních hodnot (7 %) a směřování (10 %). Více než polovina osob uvedla pozitivní ovlivnění fyzické (56 %) i duševní pohody (63 %). Konopí bylo přisuzováno jak zhoršení, tak zlepšení fyzických potíží.
Výzkum se zaměřoval také na duševní zdraví. Respondenti pociťovali zlepšení v 39 % případů, a to u depresí (58 %), nespavosti (56 %) a úzkostí (45 %). Velká část (32 %) však pociťovala zhoršení úzkostí (57 %), depresí (45 %) a objevily se u nich symptomy depersonalizace a derealizace (32 %).