Na začátku léta, přesně 24. a 25. června 2019, se konal v Londýně druhý ročník konference s názvem Cannabis Europa. Měl jsem příležitost se této události účastnit jako člen české pacientské organizace KOPAC, sdružující pacienty léčící se konopím.
V Anglii, Skotsku a Walesu je v současnosti konopí povoleno pouze pro léčebné účely, a to velmi krátce (od 1. prosince 2018), na základě medializovaných soudních sporů s rodiči dětí s epilepsií, kterým pomáhají výtažky z konopí.
Nicméně dle kuloárních informací na konferenci je cena za jednu konzultaci u odborného lékaře předepisujícího konopí 200 liber (zhruba 5500 Kč), zatímco gram léčebného konopí přijde v přepočtu na 460 Kč.
Jedna a tatáž odrůda konopí, je-li jinak extrahovaná a zpracovaná, má při léčbě velmi odlišné výsledky.
Program konference byl rozdělen na čtyři oblasti týkající se konopí. POLICY + POLITICS byl panel, který se zabýval místními i globálními záležitostmi týkajícími se konopí v politice a politiků. BUSINESS + INVESTMENT se zaměřil na oblast okolo lidí a trendů v konopném průmyslu a investicích. CULTURE + SOCIETY vyzdvihl společenské a kulturní aspekty konopí v médiích a na veřejnosti. A nakonec nejzajímavější a pro čtenáře tohoto časopisu nejvíce přínosný byl panel SCIENCE + HEALTH, tedy věda a zdraví.
Věda a zdraví
Pod touto hlavičkou byly organizovány čtyři diskuze na tato témata: „Různé typy konopné sušiny + přesná léčiva / léky na konopném základě“, „Moderní léčiva / technologie ve zdravotnictví“, „Pacientský přístup / klinická dostupnost“ a „Spojování souvislostí / budoucnost farmaprůmyslu“.
Já jsem se zúčastnil tří z výše jmenovaných a také několika debat z ostatních okruhů. Diskuze zabývající se léčbou konopím a prospěšností konopí na lidské zdraví se vám pokusím přiblížit. První pod českým názvem „Různé (konopné) květy + přesná léčiva / léky na konopném základě“, představila čtveřici ve složení Diana Gutiérrez (Linneo Health) zabývající se kvalitou, bezpečností a efektivitou psychoaktivních substancí v léčivech, Dr. Barbara Pachetti (EMMAC Life Sciences) s dvacetiletou farmaceutickou a nutrologickou zkušeností, Azadian Aras (Avicanna) zakladatel společnosti zabývající se výhradně lékařským a farmaceutickým využitím kanabinoidů, Ervin Ivanov (PBG Global) bulharský výzkumník a mluvčím panelu byla Dr. Anne Schlag (Kings College London) zabývající se kontroverzemi okolo medicinského konopí.
Tak, jak se povědomí a dostupnost konopné léčby napříč Evropou zvyšuje, producenti léčebného konopí čelí nové výzvě. Je nutná standardizace procesů za účelem bezpečného přístupu pacientů k lepší konopné léčbě. Taková byla hlavní myšlenka diskuze. Diskuzi jsem shrnul v pořadí, v jakém následovaly jednotlivé příspěvky.
Shrnutí diskuze
Při výrobě a zpracování léčebného konopí je nutné postupovat dle mezinárodně schválených procedur, a to jak při výrobě léků na konopném základě, tak při samotné produkci léčebného konopí.
Ve společnosti se vyskytuje mnoho různých tlaků na certifikaci – od pacientů, od lékařů, od producentů i průmyslu a dalších – a je těžké všem vyhovět. Na prvním místě je bezpečnost, což při dodržení správných zásad pěstování (čistá půda, bez použití chemických hnojiv) a zpracování (včasná sklizeň bez plísní) je naštěstí u konopí jednoduché.
Větším problémem se jeví obrovský časový propad ve vědeckém výzkumu konopí ve srovnání s ostatními léčivými rostlinami, jelikož téměř padesát let téměř neexistoval. Proto je nezbytné začít od začátku a stanovit standardy jak pro samotnou rostlinu, její pěstování, sklizeň a zpracování, tak pro produkty (extrakty) z ní a jejich výrobu.
Některé extrakty reagovaly úspěšně na jeden druh rakoviny, ale byly bez efektu na jiný.
Dle zkušeností panelistů totiž jedna a tatáž odrůda konopí, je-li jinak extrahovaná a zpracovaná, má při léčbě velmi odlišné výsledky. A přestože jsou medicinské produkty již standardizované, nefungují u všech pacientů stejně.
Proto je velmi vhodná spolupráce s předepisujícími lékaři a klinickými odborníky a sběr informací i od pacientů. Náklady na standardizaci jsou zcela na straně a povinností výrobce či producenta a ten je odpovědný za stálý obsah látek v extraktu.
Potřeba výzkumu
Dalším zajímavým poznatkem diskutujících je, že některé složky extraktu samotné nemají na nemoc vliv, začneme-li je však spolu kombinovat, některé se vzájemně podporují a zesilují léčivé účinky, zatímco jiné se vzájemně negují a snižují svůj léčebný potenciál. Je tedy nutný další výzkum, abychom zjistili, které části extraktů reagují s jakými chorobami.
Bulharští vědci například zkoumali několik typů rakoviny (prostaty, prsu, …) a některé extrakty reagovaly úspěšně na jeden druh rakoviny, ale byly bez efektu na jiný. Standardizace ve vztahu účinných látek k jednotlivým onemocněním musí probíhat, nejlépe ve spolupráci s lékaři a pacienty, ale výsledek stejně nebude stoprocentní.
Některé složky extraktu nemají na nemoc vliv, začneme-li je však spolu kombinovat, některé se vzájemně podporují a zesilují léčivé účinky, zatímco jiné se vzájemně negují.
Na dotaz mluvčí, jaké jsou hlavní a nejslibnější oblasti výzkumu, byly zmíněn vývoj co nejčistší formy kanabinoidu CBD (kanabidiol) a jeho reakce s určitými typy onemocnění, dále způsob sušení a dalšího zpracování konopných květů a jeho vliv na obsah látek v sušině, reakce různých kanabinoidů s ostatními léčivy a jejich využití při kombinované léčbě.
Jako již tradiční a ověřené byly zmíněny účinky konopí na epilepsii, bolest a proti zánětům. Ve spolupráci s pacienty jsou dnes vyvíjeny různé způsoby aplikace konopí a produktů z něj.
Osvěta mezi úředníky
Proběhlo zde i zamyšlení nad stigmatizací konopí. Jako hlavní zbraň v boji s ní je zapotřebí, aby mezi veřejností i státní správou byly šířeny pravdivé informace o užitečných vlastnostech konopí.
Ze spolupráce se státními orgány plyne zkušenost, že po prezentaci úspěšných výsledků úředníci přestávají být přehnaně kritičtí a zaujatí, což dává pozitivní signál do budoucna. Znamená to být v kontaktu s regulátory a legislativci, jak nejvíc to jde, a neustále jim předkládat informace a výsledky výzkumu.
Je zapotřebí, aby mezi veřejností i státní správou byly šířeny pravdivé informace o užitečných vlastnostech konopí.
Na závěrečný dotaz expertky z publika ohledně zkušeností s klinickým testováním a jeho problematickým schvalováním ze strany státních úřadů, každý z panelistů sdělil vlastní, vesměs negativní zkušenosti, naproti tomu bylo uznáno, že splní-li žadatel všechny předpisy, jsou klinické studie možné.
Text: Petr Mucha