Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se pyšní zajímavým prvenstvím: v rámci České republiky se zde legálně léčí nejvíce konopných pacientů. Zásluhu na tom má především vedoucí lékař místního Centra pro léčbu bolesti Radovan Hřib, který konopí nejen předepisuje nemocným trpícím bolestí, ale také o něm neúnavně přednáší a pomáhá vzdělávat i další pracovníky ve zdravotnictví.
Kolik pacientů léčíte v současnosti konopím a kolik gramů měsíčně předepisujete?
Od začátku roku jsem vystavil recept zhruba 130 pacientům. Některým opakovaně, jiným to nesedlo a znovu už to zkusit nechtěli – jako u každého léku. Za celý říjen jsem předepsal 399 gramů konopí, což je polovina z celorepublikových 800 gramů. Teď už je to lepší, byly doby, kdy jsem předepisoval čtyři pětiny veškerého vydaného objemu v zemi.
Jaké je spektrum pacientů co do věku a diagnóz?
Velmi široké. Nejmladšímu pacientovi je dvacet let a seniorů v pokročilém věku léčím spoustu. Co se týče diagnóz a stavů, kolem deseti procent pacientů má nádorové onemocnění, dále to bývá artróza, artritida či revmatoidní artritida. Ve spolupráci s gastroenterology pomáháme od bolesti hodně pacientům – v současnosti zhruba dvaceti – s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Tito pacienti často trpí bolestmi malých kloubů a úponů, na které nemůžou užívat standardní antirevmatickou léčbu.
Přímo na Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu u nás ovšem léčba konopím zatím předepsat nejde, nebo ano?
Nejde, nicméně my těmto pacientům léčíme bolest. Přišli s tím sami lékaři z oddělení gastroenterologie, kteří mají problém s mírněním výše popisovaných bolestí, jež se pacientům často stěhují po těle podle toho, jak a kde choroba vzplane. A konopí na to působí velmi slušně.
Můj odhad je, že devět z deseti nových pacientů je konopím nepolíbených.
Na klouby by měla dobře fungovat i mastička, ale ty v lékárně na rozdíl od kapslí nepřipravujete.
S mastmi je u nás problém v tom, že je nyní nelze dost dobře připravovat, protože nemáme k dispozici extrakty. Než konopné květy vymacerujeme například v sádle či vazelíně, trvá to nějakou dobu, a tato doba přesahuje platnost receptu. Jinými slovy mastičku z květů nejde poctivě udělat za dva týdny. Jako doplnění k léčbě proto pacientům doporučuji, ať si koupí nějakou běžně prodávanou konopnou mast v lékárně, pokud si nepřipravují sami vlastní doma. V těchto případech často čerpám já zkušenosti od svých pacientů.
Jsou vaši pacienti nováčci, co se týče konopí, nebo s ním mají předchozí zkušenost?
Můj odhad je, že devět z deseti nových pacientů je konopím nepolíbených. Naopak mnoho z nich má zakořeněnou jakousi „konopnou fobii“. Ten zbytek už nějakou léčebnou zkušenost má, případně u mladších generací občas i tu rekreační.
Jak oblíbená je vaporizace ve stanici, kterou jste otevřeli letos na jaře, ve srovnání s orálním užíváním kapslí?
Velká obliba kapslí je důvodem, proč je skutečný počet pacientů ve vaporizační stanici zatím nižší, než jsme předpokládali. Je to otázka i toho, že kdyby pojišťovny vaporizéry alespoň částečně hradily, lidé by měli zájem vyzkoušet něco nového. Celkově nás ale všechny poměrně překvapilo, jak moc je perorální forma účinná a oblíbená. (…)