Představte si, že jednoho dne začnete podivně zakopávat. Ztrácíte stabilitu, zhorší se vám vidění, občas vás brní končetiny. Přepadávají vás závratě, trpíte únavou a slabostí, přestáváte normálně fungovat. Zničehonic máte potíže s mluvením, občas neudržíte myšlenku ani moč. Sníženou citlivost v končetinách doprovází i zhoršený spánek a návaly bolesti. Jak říkají sami pacienti, jako by se vám rozbil počítač, který řídí vaše tělo, a vy to jen bezmocně sledujete. Co se to děje?
Roztroušená skleróza se může rozvinout v každém věku, zpravidla to ale bývá mezi 20. a 40. rokem života. Jen v České republice trpí touto nevyléčitelnou nemocí odhadem 22 000 lidí a stále jich přibývá, zhruba 700 ročně.
Pacienti s RS popsali naprostou většinu účinků jako pozitivní, zejména co se týče chronické bolesti, svalových křečí a depresí.
Tento nárůst je dán nejen obecně vyšším výskytem autoimunitních nemocí ve vyspělých zemích, ale i lepší diagnostikou. Nicméně platí, že nemoc se může rozvíjet dlouho a skrytě. A může vést až k trvalé invaliditě.
Rizikové skupiny
Ženy onemocní dvakrát až třikrát častější než muži, zřejmě v důsledku vlivu pohlavních hormonů na imunitní soustavu. Pokud roztroušenou sklerózou (RS) – neboli „ereskou“, jak říkají sami pacienti – trpí vaši rodiče či sourozenci, je riziko propuknutí nemoci značně vyšší. Kromě genetických vlivů je zde ale patrný i vliv prostředí.
Zajímavá je totiž souvislost s etnickým původem a geografickou lokací. Nejvíce postižení jsou příslušníci indoevropské rasy v mírném pásmu severní polokoule – čím dál od rovníku, tím více nemocných. To ukazuje na možnou souvislost mezi rozvojem nemoci a množstvím slunečního svitu, potažmo příjmem vitaminu D. Zároveň ale platí, že některé populace toto onemocnění vůbec nepostihuje – například Eskymáky, maďarské Romy, Laponce, australské domorodce či novozélandské Maory.
Mezi prokázané rizikové faktory patří kromě nedostatku vitaminu D také kouření, virové infekce (např. virus Epstein-Barrové) a obezita v pubertě. Vědci soudí, že za rozvojem této nemoci tím stojí jakýsi spouštěcí faktor v raném či dokonce prenatálním věku, který u geneticky disponovaných jedinců dokáže vyvolat za určitých okolností rozvoj nemoci. Studie totiž ukazují, když se člověk po patnáctém roce věku přestěhuje ze země s vysokým výskytem RS do země s výskytem nízkým (a to i opačně), stále u něj trvá riziko dané pro zemi, kde vyrostl.
Pokud trpíme i jinými autoimunitními poruchami, jako třeba psoriázou, diabetem 1. typu nebo poruchou štítné žlázy, je riziko rozvoje RS vyšší.
Imunita versus neurony
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění postihující centrální nervovou soustavu. Je to nemoc autoimunitní, což v tomto případě znamená, že se bílé krvinky vymknou kontrole a začnou napadat pochvy nervových vláken i samotná vlákna.
Nejvíce pacientům pomáhá synergie kanabinoidů jako THC, CBD a CBC.
Specifikem RS je, že jednotlivé symptomy zmíněné v úvodu se zpočátku projevují nárazově, poté ustupují a opět znovu přicházejí. Vlákna poškozená atakou se totiž v klidném období mírně zregenerují. Zhruba po pěti až patnácti letech se u některých pacientů objevuje sekundárně progresivní forma, kdy vymizí akutní ataky a postižení nervového systému nabude pozvolný charakter. Zhruba u deseti procent nemocných se rozvine primárně progresivní forma s typickým postižením dolních končetin.
Neléčená RS má u většiny pacientů za následek trvalou invaliditu v horizontu deseti až dvaceti let.
Konvenční léčba
K léčbě se v současnosti užívají více než čtyři desítky medikamentů. Nejčastěji léčenými symptomy jsou deprese, poruchy erekce, zesláblost, svědění, nevolnost, bolest, infekce močových cest a poruchy fungování močového měchýře. Dále se předepisují léčiva proti „akutnímu zhoršení stavu“ a také medikamenty v rámci interferonové terapie na zpomalení postupu nemoci. Problém je v tom, že léky běžně užívané proti jednotlivým příznakům (např. benzodiazepiny) mají silné a mnohdy i vyloženě nebezpečné vedlejší účinky, což dále snižuje kvalitu života a někdy ho to i přímo ohrožuje.
Copak neexistuje nějaký univerzální lék, který by pokrýval více příznaků najednou, aniž by dělal člověku zle, a dokonce v sobě skrýval příslib zastavení progrese nemoci?
Pozitivní průzkumy
Mnoho případových studií, průzkumů a dvojitě zaslepených studií prokázalo zlepšení symptomů roztroušené sklerózy u pacientů, kteří užívali kanabinoidy. Šlo především o projevy spasticity, chronické bolesti, třesu, sexuálních dysfunkcí, střevních obtíží, poruchy fungování močového měchýře, tupozrakost, poruch motorických funkcí a ztrát paměti.
Podle průzkumu nemocných s RS, jenž proběhl ve Velké Británii, užívá konopí k léčbě symptomů 43 procent dotazovaných. Takřka tři čtvrtiny respondentů uvedly, že jim konopí mírní křeče, a více než polovina z nich zaznamenala celkovou úlevu od bolestí.
V Kanadě byly publikovány závěry průzkumu, kde pacienti s RS popsali naprostou většinu účinků jako pozitivní, zejména co se týče chronické bolesti, svalových křečí a depresí.
(…)
Celý článek můžete najít v novém vydání magazínu Konopí, který je právě v prodeji.