Je mi líto každé zbytečně vynaložené práce. Za takovou považuji i hlášení lékařů, která by šla snadno automatizovat. Lékař nyní musí trávit čas s počítačem místo toho, aby jej mohl věnovat pacientovi.
Konkrétně hovořím o povinných hlášeních lékařů, kteří mají oprávnění předepisovat léčebné konopí. Povinnost hlášení ukládá novela zákona č. 378/2007 Sb. o léčivech., §79a odstavec (4), který zní: „Lékař předepisující individuálně připravovaný léčivý přípravek s obsahem konopí pro léčebné použití je povinen pravidelně poskytovat Ústavu informace o výsledcích léčby jednotlivých pacientů, a to v anonymizované podobě. Podrobnosti, strukturu, formu, způsob a časový interval poskytování informací stanoví prováděcí právní předpis.“
Zpětná vazba je potřeba, ale…
Úhradu léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění považuji za velký přínos pro pacienty, proto také nezpochybňuji potřebu zpětné vazby na účinnost léčby formou hlášení. V tom jsem jistě zajedno s MUDr. Ondřejem Slámou z Masarykova onkologického ústavu, jenž svůj názor i na tuto problematiku prezentoval v rozhovoru v magazínu Konopí č. 12 loni v listopadu.
SÚKL již informace má v přehledné a strukturované podobě, a přesto lékaře nutí informace zadávat znova.
Rád bych k tomu jen dodal: Nezůstávejme v půli cesty a neodrazujme lékaře nadbytečnou prací, kterou již jednou vykonali. Je potřeba, aby ústav zmíněný v citaci zákona (Státní ústav pro kontrolu léčiv – SÚKL) se nad procesem zamyslel a dotáhl věc do konce.
Ústav nyní požaduje po každém předepisujícím lékaři, aby ručně doplňoval informace, které lékař již jednou zadal v povinném elektronickém receptu. Každý elektronický recept je přitom uložen v centrálním úložišti elektronických receptů.
Jinými slovy: SÚKL již informace má v přehledné a strukturované podobě, a přesto lékaře nutí informace zadávat znova. Mezi ně například patří věková skupina pacienta, pohlaví, diagnóza, typ a množství předepsaného konopí nebo délka léčby. Všechny tyto informace lze bezpochyby zpracovat automaticky a lékařům předložit přehled pacientů i aplikované léčby k pouhému doplnění a zhodnocení.
Dle mého názoru jde o jednorázový úkol pro šikovného programátora, což by v konečném důsledku bylo pro státní kasu mnohem úspornější než nutit stovky lékařů trávit rok co rok mnoho hodin nad klávesnicí. Šetřeme práci lékařů, naši pacienti snahu ocení!
Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.
Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na alza.cz.
