Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
    • Seznam trafik
    • Prodejní místa DVOJPACKu
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Kalendář akcí 2023
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram Twitter YouTube SoundCloud

Sklízení a zpracování venkovního konopí

7. září 2022 | Rubrika: Pěstování
Zdroj: pixabay.com

Zdroj: pixabay.com

Pěstování konopí je každoroční dobrodružství a pěstitelé v průběhu sezóny musejí překonávat nejednu nástrahu. Nyní však nastává doba, aby posbírali plody své práce. Správné načasovaní a provedení sklizně je posledním krokem na cestě k vlastnímu léčivému konopí. 

Správný čas sklizně je mezi pěstiteli často diskutovaným tématem. Přestože existují různé poučky a návody, mnohé z nich si vzájemně odporují nebo nejsou zcela jednoznačné.

Přitom předčasná nebo naopak pozdní sklizeň může znatelně ovlivnit léčivý potenciál našeho konopí. Neméně důležité je i následné sušení a skladování, protože mnohé z aktivních látek obsažených v konopí snadno podléhají degradaci. 

Co se dozvíte?

  • Čas sklizně 
  • Trichomy pod lupou
  • Odstíny pryskyřice
  • Jak správně sklízet? 
  • Kde a jak sušit? 
  • Skladován a zrání

Čas sklizně 

Prodejci semen obvykle u každé odrůdy udávají přibližný čas sklizně nebo dobu kvetení. Tyto informace jsou dobrým ukazatelem toho, kdy můžeme očekávat, že budou rostliny připraveny ke sklizni. Nicméně jsou pouze orientační.

Především u venkovních odrůd je dozrávání květů ovlivněno počasím a mikroklimatem daného pěstebního stanoviště (nadmořská výška, vlhkost, prosvětlenost atd.). Navíc každá rostlina je jedinečná a může se stát, že sesterské rostliny stejné odrůdy dozrají i několik týdnů od sebe. Obecně lze však říct, že čím je odrůda geneticky stabilnější, což je dáno prací šlechtitele, tím menší tyto rozdíly budou.  

Správným prostorem pro sušení sklizených květů je dobře větraná tmavá místnost, ve které udržujeme teplotu okolo 20 °C a relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40–50 %.

Doba kvetení je obvykle označena počtem týdnů, které uběhnou od výskytu prvních pupenů do plného uzrání květů. Po uplynutí období kvetení by měla rostlina vykazovat jasné známky zralosti. Listy se začnou zbarvovat podzimními barvami od žluté až po tmavě fialovou a největší z nich usychat.

Listeny, což jsou malé lístky obklopující pestíky, se uzavřou (došlo-li k opylení, budou chránit semínko) a z nich trčící blizny začnou sesychat a hnědnout. Při bližším pohledu můžeme na květech a okolních listech pozorovat vrstvu pryskyřice, která má u zralých rostlin mléčně bílou barvu. 

Trichomy pod lupou

Vrstva lepkavé voňavé pryskyřice na květech konopí je ve skutečnosti tvořená specializovanými žlázami, které nazýváme trichomy. Trichomů existuje několik druhů a pokrývají téměř každou část rostliny.

Některé slouží jako ochrana před škůdci nebo svojí vůní přitahují opylovače. Trichomy na listech zvyšují odrazivost dopadajícího světla a snižují jejich teplotu. Navíc zabraňují ztrátám vody a chrání listy před mechanickým poškozením. 

Podle místa výskytu a funkce se trichomy liší tvarem, velikostí, počtem buněk a morfologií. Obecně je však můžeme rozdělit na dvě hlavní kategorie: glandulární a neglandulární.

Zdroj: Archiv magazínu Konopí

Zdroj: Archiv magazínu Konopí

Z léčebného hlediska jsou předmětem našeho zájmu především trichomy glandulární. V nich se tvoří látky s léčebným potenciálem, jako jsou kanabinoidy, terpeny nebo flavonoidy. Největší koncentrace glandulárních trichomů se nachází na květech a v jejich okolí.

Neglandulární trichomy vypadají jako malé průhledné chloupky. Oproti nim jsou glandulární trichomy zakončeny kulatým vrcholkem, který připomíná tvarem klobouk houby. Právě uvnitř tohoto nepatrného vrcholku vznikají vzácné léčivé látky, pro které je konopí tolik ceněno.

Nejčastěji se setkáváme s glandulárními trichomy, které se skládají z dlouhé stopky a hlavičky, ale narazíme i na glandulární trichomy bez stopky. Ty jsou tvořeny pouze několika buňkami a připomínají miniaturní kapky. I v nich se nachází aktivní látky, ale v nižších koncentracích. 

Prostým okem jsou rozdíly mezi jednotlivými trichomy prakticky nerozeznatelné. Vybavíme-li se však zvětšovacím sklem nebo mikroskopem, můžeme zblízka pozorovat nejenom rozdíly mezi jednotlivými typy trichomů, ale také jejich barvu. 

Odstíny pryskyřice

Vrcholky glandulárních trichomů slouží jako zásobárna, ve které se ukládají vznikající kanabinoidy, terpeny a další látky. Pečlivým pozorováním jejich zabarvení a průhlednosti můžeme přesněji určit zralost našich rostlin. K tomu se však musíme vybavit zmíněným mikroskopem s minimálně třicetinásobným zvětšením. 

Vrcholky nezralých trichomů jsou čiré a konopí získané v této fázi květu by postrádalo chuť, vůni a léčebné vlastnosti. U většiny dnes pěstovaných odrůd můžeme od šestého týdne květu pozorovat postupné zakalování a zbarvovaní trichomů, které je známkou dozrávání a zvýšené tvorby aktivních látek. Hlavičky se nejprve zakalí do mléčně bílé barvy a necháme-li je zrát ještě o něco déle, vybarví se do světlých až tmavých odstínů jantaru. 

Vrstva lepkavé voňavé pryskyřice na květech konopí je ve skutečnosti tvořená specializovanými žlázami, které nazýváme trichomy.

Odhadování potence a případných účinků květu konopí podle podílu zbarvených trichomů je široce rozšířenou metodou. Obvykle se bere za fakt, že palice s největším podílem mléčně zbarvených trichomů obsahují nejvíce aktivních látek.

Zbarvování pryskyřice do tmavých barev je pak známkou degradace aktivních kanabinoidů – například THC na kanabinol (CBN) nebo CBD na kanabielsoin (CBE). Nicméně podle některých odborníků je takto včasná degradace pouhý mýtus a opravdu zralé květy mohou mít i vysoký podíl jantarově zbarvených trichomů. 

Podle rozsáhlé studie provedené Samanthou Millerovou, která je prezidentkou a řídící vědeckou pracovnicí v kalifornské analytické společnosti Pure Analytics, mají rostliny největší léčebný potenciál v pozdějších fázích květu.

Millerová po dobu dvou let detailně zkoumala potenci dvanácti odrůd konopí pěstovaných v různých podmínkách a zjistila, že nejvyšší obsah aktivních látek byl ve vzorcích květů, které měly podíl jantarových a mléčných trichomů 3 : 2 až 4 : 1. 

Jak správně sklízet? 

Usoudíme-li, že nastal čas sklizně, je vhodné se před prací vybavit několika základními pomůckami. Neobejdeme se bez zahradnických nůžek, kterými snadno ostříháme i silné dřevnaté stonky. Na jemnější práci a dočištění květů nejlépe poslouží speciální „trimovací“ nůžky (z anglického trim – zastřihávat) nebo jakékoli ostré nůžky se špičkou, kterými se dostaneme až ke stopkám malých listů.  

Pryskyřice, která se ze květů při stříhání uvolňuje, nejenom krásně voní, ale také spolehlivě ulpí na každém povrchu. K očištění nástrojů je nejlepší použít vysokoprocentní líh nebo izopropylalkohol.

Zdroj: unsplash.com

Zdroj: unsplash.com

Zalepené dlaně a prsty je po sklizni nejjednodušší promastit obyčejným stolním olejem a omýt teplou vodou s mýdlem. Někteří pěstitelé při sklizni trpí lehkými alergickými reakcemi na kůži, které se projevují svědivou vyrážkou v místě kontaktu pokožky a čerstvé pryskyřice. V takových případech je vhodné si chránit ruce a předloktí rukavicemi a ochranným oděvem.

Při sklízení rostlin postupujeme od nejvyzrálejších květů a v případě potřeby můžeme rostliny sklízet i po částech, aby všechny palice dozrály podle našich představ. Jednotlivě ustřižené větve nejprve zbavíme největších listů, což provedeme jednoduchým škubnutím za stopku směrem k zemi.

Takto připravené větve můžeme rovnou zavěsit do vhodného sušicího prostoru. Menší lístky v okolí květů prozatím na palicích ponecháme a zbavíme se jich teprve po usušení. Čím menší budou nastříhané kusy větví, tím rychleji bude materiál vysychat. 

Alternativní metodou je důkladné čištění palic od veškerých lístků ihned při sklizni. Podle některých pěstitelů jsou takto opracované květy kvalitnější, protože je čištění dokonalejší. Nicméně tento proces je poměrně časově náročný. Při jakémkoli zpracování (sklizeň, stříhání, sušení) pamatujme na to, že u rostlin s vyšším obsahem THC nad 0,3 procenta (od příštího roku by tato hranice měla být na 1 procentu THC) jsou tyto činnosti považovány za trestný čin – viz upozornění na konci článku. 

Kde a jak sušit? 

Správným prostorem pro sušení sklizených květů je dobře větraná tmavá místnost, ve které udržujeme teplotu okolo 20 °C a relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40–50 procent. V takových podmínkách může správné usušení největších květů trvat dva týdny a menší palice mohou být „hotové“ již po týdnu. 

Ukazatelem správně usušené palice je stonek, který při ohnutí praskne, zatímco u nedosušených květů je pružný. Po celou dobu prvotního sušení palice pečlivě kontrolujeme, abychom včas zpozorovali případnou plíseň, která se na nich může vytvořit. V takových případech znehodnocené kusy květů vyhodíme a urychleně dosušíme zbytek úrody. 

U venkovních odrůd je dozrávání květů ovlivněno počasím i mikroklimatem daného pěstebního stanoviště.

V případě, že potřebujeme proces co nejvíce urychlit, můžeme jednotlivé očištěné květy oddělit od stonků a umístit je na speciální sušící sítě. Také můžeme zvýšit teplotu a snížit vlhkost v místnosti. Sušení konopí na světle nebo dokonce v troubě není vhodné, protože dochází k nenávratným ztrátám léčebného potenciálu. Navíc má příliš rychlé sušení za následek konopné květy nevábného vzhledu, vůně i chuti (myšleno ve vaporizéru). 

Skladován a zrání

Léčivé vlastnosti konopí jsou dány nejenom obsahem kanabinoidů, ale také dalších látek. Zejména vonných terpenů, které se s kanabinoidy spojují v takzvaném doprovodném efektu a prokazatelně zvyšují benefity konopné léčby. Aby byly vlastnosti terpenů v co největší míře zachovány nebo se jejich účinky ještě vyzdvihly, je důležité konopí po usušení nechat správně vyzrát a následně skladovat. Stejně jako u vína jsou vhodné podmínky a čas tím, co z průměrného produktu vytvoří jedinečný. 

Suché květy oddělíme od stonků a skladujeme je ve skleněných nádobách se vzduchotěsným víkem na tmavém a chladném místě. Tím nejlépe zachováme veškeré terpeny. V prvních dvou až čtyřech týdnech sklenice pravidelně každý den otvíráme, aby konopí mohlo dýchat a odpařila se přebytečná vlhkost. Tomuto procesu se odborně říká curing (čti kjúrink) a podrobně jsme se mu věnovali v sedmém vydání magazínu Konopí (článek najdete i na našem webu). 

Zdroj: unsplash.com

Zdroj: unsplash.com

Postupně můžeme pozorovat změnu barvy květů a rozvinutí terpenového profilu. Je to způsobeno enzymy, které rozkládají chlorofyl, a vzájemnými chemickými reakcemi mezi jednotlivými terpeny. 

Po několika týdnech až měsících by měly květy být vyzrálé a rovnoměrně prosušené, ale ne přesušené. Správně usušené a vyzrálé palice jsou na omak tuhé, ale neměly by se při zmáčknutí rozpadnout na prach. Takto zpracovaný materiál můžeme ve vhodných podmínkách skladovat několik měsíců až let. 

Upozornění: Rozhodně nedoporučujeme pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují více než 1 procento THC, jelikož dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) je jejich pěstování, sklízení a další zpracování trestné. Na trhu je dnes k mání dostatek odrůd technického konopí s vyšším obsahem CBD a obsahem THC do 1 procenta, jejichž pěstování je legální. 

Nebaví vás číst? Tento i další články si můžete poslechnout namluvené profesionálem s příjemným hlasem na našem YouTube kanále!

5/5 - (1 vote)
CBDcuringflavonoidylegální odrůdysklizeňsušenítechnické konopíterpenytrichom

Filip Ostrowski

Novinář a konopný aktivista původem z dalekého polského severu, který má téměř dvacetileté zkušenosti s pěstováním konopí a nebojí se je použít. Vždy s hlavou v oblacích a nohama pevně v zemi je připraven zplodit další zajímavý článek.

  • Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

    Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na digiport.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Testovací prostor. Foto: growmarket.cz Pěstování

      Test sadbovacích médií

    • Už raší! Pěstování

      Zahrádkářův průvodce: Na prahu sezóny

    • Zdroj: Dutch Passion Pěstování

      Pěstitelská recenze CBD Charlotte’s Angel 

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nejnovější články

    • Zdroj: unsplash.com

      Konopná politika: Legalizace, nebo regulace?

      22. března 2023
    • Ulice ve městě.

      Kanada: Padající ceny potápějí největší pěstitele

      21. března 2023
    • Zdroj: hempoint.cz

      Představení CzecHemp s Hankou Gabrielovou

      20. března 2023
    • CBD olej a časopisy

      Březnová akce: Prémiový 10% CBD olej s 0,5 %THC k předplatnému!

      19. března 2023
    Facebook YouTube SoundCloud
    Zajímá vás, jak konopí může pomoci zachráni Zajímá vás, jak konopí může pomoci zachránit planetu a kdo se o to v Česku dnes snaží❓🌎  Pak vám vřele doporučujeme obsáhlé představení činnosti a aktivit Českého konopného klastru CzecHemp v rozhovoru s Hana Gabrielová v aktuálním vydání Magazín Konopí a na našem webu:  Kdy vznikl Český konopný klastr a co bylo prvotním impulsem?
S myšlenkou na založení klastru přišel v roce 2017 lékař a dlouholetý bojovník za práva konopných pacientů Pavel Kubů poté, co se potkal s Pavlou Břuskovou, jež kdysi založila Národní klastrovou asociaci a tehdy pracovala na mezinárodním podunajském projektu zaměřeném na bioekonomiku.  Současnými členy klastru jsou nejen podnikatelské subjekty z různých konopných oborů, ale i univerzity či výzkumné ústavy, které se věnují konopným projektům.  V rámci tohoto projektu byly hlavními pilíři přírodní stavitelství, bioplasty a přírodní medicína. S Pavlem nám přišlo, že konopí tyto oblasti pěkně propojuje, a nakonec bylo jedním z výstupů projektu založení klastru CzecHemp. Na konci roku 2017 proběhla zakládací schůzka a na jaře 2018 jsme svolali všechny konopné aktéry a vyzvali je ke zmapování bariér a příležitostí v konopném průmyslu.  S jakými cíli jste klastr zakládali?
Cíle vycházejí z definovaných bariér, kdy se jako problematické body ukázaly například regulace a neexistence THC limitů v potravinách, chybějící sklizňová a zpracovatelská technologie pro průmyslové konopí a v oblasti léčebného konopí chybělo vzdělávání lékařů, farmaceutů a státní správy. Naším cílem bylo tedy tyto bariéry odstranit a posílit zájem úřadů o podporu konopného průmyslu v oblasti potravinářství i jako místního zdroje přírodních materiálů v různých oblastech průmyslu a jeho uplatnění v bioekonomice.  Koho všeho dnes klastr sdružuje a kam se za čtyři roky existence posunul?
Současnými členy klastru jsou nejen podnikatelské subjekty z různých konopných oborů, ale i univerzity či výzkumné ústavy (...)  Celý článek najdete v aktuálním vydání Konopí č. 25, které je právě v prodeji po celé republice, a na našem webu. Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    Pozitivní vliv kanabinoidů na spánek potvrzují Pozitivní vliv kanabinoidů na spánek potvrzují už i klinické studie😴🌿
Australský tým lékařů se v nejnovějším výzkumu rozhodl reagovat na nedostatek klinických randomizovaných kontrolovaných studií potvrzujících vliv fytokanabinoidů na spánek. Výsledky otiskl specializovaný časopis Journal of Sleep Research.  V článku se dozvídáme, že na nespavost, potíže s usínáním nebo spánkem trpí až 30 procent běžné populace. Šestitýdenní studie na 29 dospělých pacientech s nespavostí měla za cíl posoudit účinnost a snášenlivost kokosového oleje s THC a CBD v poměru 10 : 15.  Lékaři denní dávku kanabinoidů opatrně titrovali po dobu dvou týdnů od 2 miligramů THC a 3 miligramů CBD denně až do 15 miligramů THC a 22,5 miligramů CBD za den. Po týdnu bez podávání jakékoli léčby se skupiny pacientů s kanabinoidy nebo placebem vyměnily. Účinnost byla hodnocena (...)  Celý text najdete v aktuálním vydání Konopí č. 25, které je právě v prodeji po celé republice, a na našem webu. Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    JARNÍ KONOPNÉ AKCE V ČESKU 🇨🇿🌿😎 Let JARNÍ KONOPNÉ AKCE V ČESKU 🇨🇿🌿😎
Letošní jaro bude plné zajímavých konopných událostí a akcí, o které by byla škoda přijít. Tradičně se můžeme těšit na veletrh Konopex v Ostravě, jehož je magazín Konopí hlavním mediálním partnerem.  Po loňském úspěchu se organizátoři rozhodli zůstat věrni krásným prostorům Trojhalí Karolina, kde se sejdeme o víkendu 21. až 23. dubna! Doslova o pár dní později – v úterý 25. dubna – se v brněnské Hvězdárně a planetáriu koná již osmý ročník prestižní medicínsko-vědecké konference Konopí a věda, kterou organizují (...)  Celý článek najdete v aktuálním vydání Konopí č. 25, které je právě v prodeji po celé republice, a na našem webu. Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    Konopí na Instagramu
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Pětadvacáté vydání je k dostání od 2. 3. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 26 vyjde 11. 5. 2023.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • Zdroj: unsplash.com

      Konopná politika: Legalizace, nebo regulace?

      22. března 2023
    • Ulice ve městě.

      Kanada: Padající ceny potápějí největší pěstitele

      21. března 2023

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • © 2018-23 Magazín Konopí. Autorská práva vlastní vydavatel. Bez jeho písemného svolení je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.

  • Magazín Konopí

    Potvrďte nám​​, že už vám bylo 18 let, a vyberte si nastavení cookies
    Pomocí cookies, které používáme na tomto webu, můžeme lépe vyhodnocovat návštěvnost nebo vám přizpůsobit reklamu na míru. Díky tomu vám už nic neunikne.

    Můžete nyní buď „Přijmout“ všechny cookies nebo si pomocí tlačítka „Nastavit“ upravit nastavení na míru dle vašich preferencí. Souhlasem s nastavením cookies zároveň potvrzujete, že už vám již bylo 18 let.
    Funkční Vždy aktivní
    Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
    Předvolby
    Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
    Statistiky
    Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
    Marketing
    Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
    Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
    Nastavit
    {title} {title} {title}
    Konopí č. 25 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více