Skotská vláda navrhla dekriminalizovat držení všech drog pro vlastní potřebu, aby se vypořádala s úmrtností na předávkování, která je nejvyšší v Evropě. Návrh byl ale téměř okamžitě zablokován konzervativní britskou vládou v Londýně, která uvedla, že „nemá v plánu“ zmírňovat protidrogové zákony.
Částečně nezávislá vláda v Edinburghu, vedená Skotskou národní stranou podporující nezávislost, na začátku července uvedla, že zrušení trestních postihů za držení drog „umožní poskytování bezpečných adiktologických služeb založených na důkazech a vedoucích ke snižování škod“.
Úmrtnost na předávkování drogami je ve Skotsku třikrát vyšší než v celém Spojeném království a nejvyšší v západní Evropě. Podle vládních údajů došlo loni ve Skotsku, které má 5,5 milionu obyvatel, k téměř 1 100 úmrtím v souvislosti s drogami.
Ministryně pro drogy chce reformy
„Válka proti drogám selhala,“ prohlásila skotská ministryně pro drogovou a alkoholovou politiku Elena Whithamová na tiskové konferenci spolu s bývalou novozélandskou premiérkou Helen Clarkovou a bývalou švýcarskou prezidentkou Ruth Dreifussovou, které jsou obě zastánkyněmi drogových reforem.
„Naše současné protidrogové zákony nezabraňují lidem v užívání drog ani v tom, aby trpěli dopady jejich užívání, a co je kritické, nezabraňuje jim v tom, aby umírali,“ podotkla Whithamová.
Díky dekriminalizaci by se „občané přestali obávat požádat o léčbu a odbornou pomoc.
Skotská vláda tvrdí, že díky dekriminalizaci by se „občané přestali obávat požádat o léčbu a odbornou pomoc, snížily by se škody související s drogami a v konečném důsledku by se zlepšily životy.“ Jako příklad bylo uvedeno Portugalsko, které před více než dvaceti lety upustilo od trestních postihů za držení drog a zaměřilo se na léčbu závislých.
Whithamová uvedla, že součástí vládního záměru je i vytvoření místností pro aplikaci drog pod odborným dohledem (takzvaných šleháren, jak se jim říká v Česku). Rovněž hodlá zvážit zavedení regulované nabídky drog.
Situace ve Skotsku je kritická, trh je již tak zaplaven heroinem či syntetickými kanabinoidy, hrozí však další příliv nových syntetických opioidů a benzodiazepinů.
Důvod pro nezávislost?
Skotsko je v mnoha ohledech velice liberální země – například držení drog není trestný čin a řeší se pouhou důtkou od policie. Naprostá dekriminalizace drog by však vyžadovala podporu britské vlády v Londýně. Max Blain, mluvčí premiéra Rishiho Sunaka, uvedl, že k tomu nedojde. „K drogám máme tvrdý postoj a ten nehodláme měnit,“ oznámil.
Inu, blíží se den, kdy neohrožení Skotové v kiltech mocně zadují do dud a bongů a vyhlásí nezávislost na Spojeném království hutných piv a ostrovních whisky.