Dva členové naší redakce strávili nedávno nějaký čas ve dvou nemocnicích na opačných koncích republiky. Každý se zcela jinými zdravotními obtížemi, ale jedno měli společné – díky konopí byl jejich pobyt příjemnější, méně náročný pro ošetřující personál a v konečném důsledku levnější pro nemocnice.
V prvním případě se jednalo o kolonoskopii, poměrně nepříjemné vyšetření, při kterém je pacient v dané nemocnici standardně uspáván a následně musí strávit dvě až tři hodiny na lůžku, než ho z nemocnice propustí.
Řeklo by se banalita, ale pro sestry to znamená nasazení kanyly, samotné uspání, převoz po vyšetření na pokoj a dozor nad pacientem až do jeho propuštění. Dohromady několik hodin práce a výdaje pro zdravotnictví v řádu vyšších stovek korun, ne-li více.
S konopím bez bolestí
Vzhledem k tomu, že náš pacient měl pro strach uděláno a před vyšetřením si dal vaporizér se sušinou z lékárny s obsahem 20 procent THC, navrhl lékaři, že vyšetření zkusí zvládnout bez uspání. A zákrok skutečně zvládl v pohodě. Nejspíš i díky léčebnému konopí bez bolestí, díky čemuž mohl deset minut po výkonu opustit nemocnici. K velké radosti přetíženého personálu.
Druhý pacient podstupoval plánovanou operaci, po které měl následovat několikadenní pobyt na nemocničním lůžku. Díky tomu, že má pusu řádně prořízlou, podařilo se mu s personálem domluvit, že bude moci ve svém pokoji inhalovat z vaporizéru léčebné konopí. Stal se tak historicky prvním pacientem, který se legálně a s vědomím ošetřujících zdravotníků léčil THC v této nejmenované nemocnici.
Potenciální přínos konopí v medicíně se nemusí týkat pouze přímé léčby či mírnění projevů konkrétních onemocnění.
Asi vás nepřekvapí, že se z něj na dobu pobytu stala jakási atrakce, na kterou se chodila dívat polovina personálu. Sám pacient se podle svých slov velmi rychle zotavil. Navíc odmítal sedativní prášky proti bolestem a celý pobyt zvládl – i díky možnosti v klidu vaporizovat – s úsměvem na tváři.
Obě tyto zkušenosti ukazují, že potenciální přínos konopí v medicíně se nemusí týkat pouze přímé léčby či mírnění projevů konkrétních onemocnění. Může se týkat i způsobu péče o pacienty při vyšetřeních nebo po všelijakých operativních výkonech.
Kolik miliard bychom asi státní kase ušetřili, kdybychom mohli konopí aplikovat bez omezení a bez stigmatizace v komplexní zdravotní péči 21. století? Se stárnoucí populací budou růst i výdaje na zdravotnictví, proto by bylo skvělé, kdyby se lékaři, ředitelé nemocnic, úředníci na ministerstvu zdravotnictví a politici v parlamentu přestali při slově konopí pousmívat a začali ho naopak brát se vší vážností.
S přáním pohodového léta léta
Lukáš Hurt, šéfredaktor
Letní akce a podzimní odklad
Začíná léto a my se budeme účastnit řady pohodových akcí, trhů a festivalů. Kde všude se můžeme o prázdninách potkat, zjistíte v nové záložce na našem webu. Zároveň bychom vás rádi informovali, že další vydání Konopí č. 23 nepůjde do prodeje v září, ale v první polovině října.