Kouř z konopí obsahuje karcinogenní látky podobné těm z kouře tabákového. Na druhé straně má ale konopí také výrazné protinádorové účinky.
Který z těchto účinků u uživatelů převládá? Odpovědi na tuto otázku se snažil dopátrat profesor biologie Thomas M. Clark z univerzity v americkém South Bendu. Autor si vzal pod drobnohled publikace zabývající se tématem užívání konopí a jeho vlivu na vznik onkologických onemocnění.
Ukázalo se, že ke zvýšení rizika, byť zanedbatelnému, dochází u rakoviny varlat. Naopak uživatelé konopí měli menší šanci, že onemocní nádory hlavy a krku.
I přes veškerou snahu autor nedospěl k jednoznačné odpovědi, zda má užívání konopí vliv na riziko vzniku rakoviny.
U ostatních nádorových onemocnění statisticky signifikantní rozdíl mezi uživateli a neuživateli shledán nebyl. Co se týče frekvence užívání konopí, nejvýraznější snížení rizika bylo pozorováno u těch uživatelů, kteří konopí konzumovali jednou až čtyřikrát za měsíc.
I přes veškerou snahu autor nedospěl k jednoznačné odpovědi, zda má užívání konopí vliv na riziko vzniku rakoviny. Pro mnohé typy nádorových onemocnění totiž nejsou k dispozici dostatečná data. A ta existující jsou, dle slov Clarka, značně různorodá.