Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Partneři
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram YouTube SoundCloud

Srovnávat alkohol a konopí je podobné jako srovnávat heroin s mátou

12. dubna 2020 | Rubrika: Rozhovory
S léčebným konopím české produkce v brněnské lékárně.

S léčebným konopím české produkce v brněnské lékárně.

V magazínu Koridor vyšel následující rozhovor s naším šéfredaktorem Lukášem Hurtem. S laskavým svolením vedení časopisu ho publikujeme v plném znění.

S vystudovaným historikem a anglistou jsem si povídala o tom, proč vstoupil do spolku Legalizace.cz, proč začal vydávat magazín Konopí a proč si myslí, že tato rostlina člověku mnohem více prospívá, než škodí.

„Člověk se konopím léčil už před více než 5 tisíci lety, než jsme ho kvůli jednomu kanabinoidu zakázali,“ říká Lukáš Hurt a uvádí mne v úžas hned úvodem rozhovoru. A to nejen obsahem sdělení, ale i zápalem, který z něj čiší. „Až dnešní moderní medicína a věda začíná s úžasem znovu objevovat jeho další a další terapeutické vlastnosti,“ dodává a mě napadá, zda není škoda, že většina lidí v Česku přeci jen žije stále v domnění, že konopí je nebezpečná droga.

Pokud budou všichni lékaři brát konopí vážně a uznávat ho jako lék pouze na symptomy nemocí, i to bude velký úspěch.

Podle Lukáše je dnes v České republice možné předepisovat konopí na zhruba deset různých zdravotních stavů. Kromě toho po celém světě probíhají studie s desítkami indikací, na které by látky obsažené v konopí mohly pomáhat. O takových a dalších skutečnostech informuje Lukáš veřejnost mnoha způsoby. Povídali jsme si nejen o nich.

Lukáši, již řadu let působíte jako místopředseda spolku Legalizace.cz. Co je to za projekt?

Zapsaný spolek Legalizace.cz je nejstarší českou neziskovou organizací, která usiluje o ukončení konopné prohibice. To znamená, aby stát přestal šikanovat a perzekvovat dospělé obyvatele naší země, kteří si tuto rostlinu pěstují pro svou osobní potřebu a nikomu tímto jednáním neškodí.

Slovo legalizace je takový strašák.

Slovo legalizace je takový strašák.

Spolek existuje déle než patnáct let a pořádá různé vzdělávací akce a rozdává semínka seniorům. Já jsem se k němu připojil, protože jsem znal spoustu lidí, kterým konopí pomáhalo od zdravotních problémů.

A co magazín Konopí, kde fungujete jako vydavatel i šéfredaktor v jedné osobě?

Magazín Konopí je mnohem mladší – vznikl před zhruba rokem a půl. Cítili jsme totiž s kolegy potřebu začít přinášet ověřené a fakty podložené informace o konopí jednak jako takzvané rekreační droze, jednak o konopí jako státem uznaném léčivu. Máme tu už hezkých pár let legální léčebné konopí, ale až v poslední době ho začíná předepisovat více lékařů více pacientům. Cílem magazínu je primárně propojit pracovníky ve zdravotnictví a další odborníky, kteří s konopím pracují nebo pracovat chtějí, a všechny nemocné, kteří se jím léčí nebo chtějí léčit.

Zmiňujete konopí jako státem uznané léčivo. Dnes se již tedy ví, že má řadu příznivých účinků na zdraví. Zmíníte nějaké konkrétní?

Prospívat může oficiálně u seznamu stavů, který povolilo ministerstvo zdravotnictví. Neoficiálně si jím člověk léčí opravdu desítky různých problémů. Od spálenin či odřenin přes ekzémy, migrény, vysoký krevní tlak nebo cukr, Crohnovu chorobu a další střevní obtíže až po roztroušenou sklerózu a různá onkologická onemocnění.

Zatím se ještě nikde nestalo, že by nějaký stát, který legalizoval, konopí znovu zakázal. A žádný se k tomu ani nechystá, naopak.

Oficiální stanovisko moderní medicíny je však takové, že konopí sice pomáhá u celé plejády zdravotních problémů, ale pouze tím, že ulevuje od symptomů – neléčí samotné nemoci. Osobně jsem za posledních deset let viděl desítky pacientů s různorodými diagnózami, kteří by tvrdili opak. Ale o to ani tak nejde. Pokud bude 100 procent lékařů brát konopí vážně a uznávat ho jako lék pouze na symptomy nemocí, i to bude velký úspěch.

Konopí ale může i škodit…

Konopí může škodit, pokud obsahuje vyšší množství THC a je užíváno mladistvými, kteří ještě nedosáhli plnoletosti a jejichž mozek je stále ve vývinu. Stejně tak by se před THC měli mít na pozoru jedinci s psychickými problémy. Na druhou stranu proběhlo mnoho výzkumů, které měly za úkol prokázat přímou spojitost mezi konopím, respektive THC, a schizofrenií, nicméně výsledky opakovaně ukázaly, že konopí může schizofrenii spustit pouze u geneticky predisponovaných jedinců. Tedy u takových, u nichž by se tato porucha dříve nebo později stejně rozvinula. U jinak zdravých jedinců k tomu nedocházelo. Každopádně platí, že konopí s vyšším obsahem THC by měli užívat pouze dospělí a psychicky zdraví jedinci. Co se týče konopí bez obsahu THC, respektive s minimálním množstvím, tak tam nebyly prokázány žádné možné negativní účinky.

Snad právě kvůli „zneužívání“ ze strany mladistvých má u nás konopí pořád pověst drogy a mnozí lidé mu zkrátka nevěří. Jak byste tento mýtus uvedl na pravou míru?

Vždy je důležité vnímat věci v kontextu. Tak třeba slovo droga znamená v angličtině v první řadě lék. Jako návyková látka je konopí nesrovnatelně méně nebezpečné než legální alkohol či tabák – ať už se bavíme o přímých zdravotních dopadech, závislostním potenciálu, nebo vedlejších dopadech, jako je domácí násilí, nehody pod vlivem alkoholu atd.

Na veletrhu Cannafest 2019.

Tým magazínu Konopí na veletrhu Cannafest 2019.

Z tohoto pohledu nedává smysl, aby stálo mimo zákon, když mnohem škodlivější alkohol i tabák legální jsou. A když vezmeme v potaz to, že tuto bylinu člověk tisíce let využíval jako lék, nedává zákaz pro dospělé jedince vůbec žádný smysl. To bychom mohli zakázat i mák nebo heřmánek.

Alkohol je tedy podle vás nebezpečnější než konopí?

Jak už jsem naznačil, alkohol je podle všech adiktologických parametrů jednoznačně tvrdá droga, která nemá žádné prokázané zdravotní účinky, ale naopak tak dlouhou řadu negativních, že by vydaly na celou knihu. Konopí je rostlina, jejímž proviněním je přítomnost vědomí ovlivňujícího THC. Což je mimochodem jenom jeden z asi 150 kanabinoidů, které se v konopí nacházejí. Spolu s terpeny a dalšími látkami bylo v této rostlině dodnes identifikováno na 1 500 látek.

Proč přesto slovo legalizace v souvislosti s konopím veřejnost pořád tak děsí?

Slovo legalizace je takový strašák pro spoustu z nás, ale zkušenosti, studie a oficiální výzkumy ze Spojených států a Kanady přesvědčivě a opakovaně dokazují, že po legalizaci nedochází například ke zvýšení počtu mladistvých uživatelů. Je tomu spíše naopak – zájem o toto dříve zakázané ovoce klesá.

Člověk si konopím léčí desítky různých problémů od spálenin či odřenin přes ekzémy, migrény, vysoký krevní tlak nebo cukr, Crohnovu chorobu až po roztroušenou sklerózu a onkologická onemocnění.

Nezvyšuje se ani počet smrtelných dopravních nehod, stejně jako u nás jich totiž naprostá většina vzniká pod vlivem alkoholu, a benefity zkrátka jednoznačně převažují nad negativy. I z toho důvodu států, které ukončují konopnou prohibici, každým rokem přibývá: v roce 2012 bylo Colorado první, dnes jich je už 11, mezi nimi například nejbohatší, nejlidnatější a ekonomicky nejvyspělejší americký stát Kalifornie.

Nelitují s odstupem času státy takového rozhodnutí?

Zatím se ještě nikde nestalo, že by nějaký stát zalitoval a konopí znovu zakázal. A rozhodně to nevypadá, že by se k tomu někde chystali. Hlavní je si uvědomit, že legalizace neznamená, že by konopí bylo dostupné všude a všem. Naopak to znamená, že jsou jasná pravidla, kde, kdy a komu se může prodávat, kdo ho může pěstovat a tak dále. Legální prodejci mají samozřejmě stejně jako u alkoholu povinnost ptát se na občanský průkaz jako důkaz plnoletosti, zatímco na černém trhu se, jak známo, dealer na občanku nikdy neptá.

Co si člověk může vypěstovat legálně doma a co už je moc?

Pěstovat se může pouze konopí s obsahem THC do 0,3 procenta a musí to být certifikovaná semena povolená v EU. Ten certifikát je nutné mít u sebe pro případ policejní návštěvy. U konopí ilegálního, tedy s obsahem THC vyšším než 0,3 procenta, není povoleno nic. Častý omyl je, že do pěti rostlin je to legální, ale pravdou je, že do pěti rostlin je to přestupek s pokutou do výše 15 000 korun. A ve chvíli, kdy se sklidí, byť jen jedna větvička, a začne se sušit, už jde automaticky o trestný čin výroby drog.

V nemocniční lékárně u sv. Anny v Brně.

V nemocniční lékárně u sv. Anny v Brně.

BIO

 V letech 1996-2003 navštěvoval Lukáš Hurt gymnázium v rodném městě České Třebové. Pokračoval studiem historie a anglistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci, odkud se odebral na západní cíp Irska. Zde strávil šest let prací v hotelu, kde vystřídal různé pozice – od mytí nádobí přes recepčního, číšníka, vedoucího baru až po kuchaře. Před necelými deseti lety se vrátil do Čech a od té doby žije na vesnici, pracuje na volné noze jako překladatel, editor, korektor a novinář. Od loňského roku funguje jako vydavatel a šéfredaktor tištěného dvouměsíčníku Konopí. Ten se prodává v trafikách po celé republice a ve vybraných pobočkách České pošty. 

Text: Kateřina Hájková

Zajímá vás více? Spoustu zajímavých článků, rozhovorů, soutěží, rad a tipů najdete v magazínu Konopí, které je k dostání v trafikách a vybraných pobočkách České pošty po celé zemi! Magazín si můžete taktéž výhodně předplatit.

 

konopí léčíléčebné konopílegalizacelegislativamýtypěstováníprohibicešéfredaktortechnické konopíTHC

Mohlo by vás zajímat

  • Zdroj: Pexels.com Léčba

    Spáleniny: Rozhovor o léčbě jedné nehody

  • Zdroj: Pexels.com Rozhovory

    LUPÉNKA: Rozhovor s pacientem a lékařem v jednom

  • Proti šarlatánství je třeba bojovat. Rozhovory

    Jan Martin Paďouk: Oddělujme léčbu a rekreaci 

Napište komentář Zrušit odpověď

Vyhledávání

Nejnovější články

  • Zdroj: Pixabay.com

    Aminokyselina L-theanin chrání mozky dospívajících před THC 

    21. dubna 2021
  • Obálka nového Konopí č. 15

    Dárky pro čtenáře

    20. dubna 2021
  • Zdroj: unsplash.com

    Kanabichromen a jeho deriváty působí proti epileptickým záchvatům

    19. dubna 2021
  • Záruka kvality, to je Master-CBD.

    Master-CBD: Klony z Krkonoš

    18. dubna 2021
Facebook YouTube SoundCloud
CHRÁNÍ ZELENÝ ČAJ🍵 MOZKY🧠 DOSPÍVAJÍCÍ CHRÁNÍ ZELENÝ ČAJ🍵 MOZKY🧠 DOSPÍVAJÍCÍCH PŘED THC❓
Mozky mladých lidí se vyvíjí až do věku 25 let. Jsou-li chronickými uživateli THC, je to u nich spojeno se zvýšeným neuropsychiatrickým rizikem. V mozku dojde ke strukturálním změnám, což může mít mírný vliv na logické myšlení a emoce. 
Kanadští vědci testovali účinky L-theaninu, což je analog aminokyseliny L-glutamátu nebo L-glutaminu vyskytující se třeba v zeleném čaji, při změnách v mozku vyvolaných chronickou expozicí THC. Pro studii použili již dříve zavedený model: samce dospívajících potkanů. Dávkování THC je navrženo tak, aby simulovalo účinky středně těžkého až těžkého užívání konopí u dospívajících lidí. 
Vědci pozorovali, že ošetření L-theaninem před vystavením THC je schopno zabránit biochemickým změnám v mozku. Tento silný neuroprotektivní účinek přetrvává do dospělosti. Kromě toho L-theanin blokoval snížení dvou biomarkerů již dříve spojených s psychiatrickým rizikem souvisejícím s konopím. Nakonec účinně blokoval vývoj jak emočních, tak i kognitivních abnormalit běžně spojovaných s konzumací THC u dospívajících.  Celý text k tomuto zajímavému výzkumu najdete na našem webu 👉 magazin-konopi.cz/aminokyselina-l-theanin-chrani-mozky-dospivajicich-pred-thc/  #konopics #magazinkonopi #konopi #cannabis #cannabiscommunity #thc #vyzkumkonopi #konopnyvyzkum #konopiaveda #caj #zelenycaj #kanabinoidy
DÁRKY PRO ČTENÁŘE 🤩🎁🎁🎁 Dnes, 20. d DÁRKY PRO ČTENÁŘE 🤩🎁🎁🎁
Dnes, 20. dubna, se po celém světě slaví mezinárodní den konopí 🌱 Naším cílem a přáním bylo v ten den vydat jarní číslo magazínu Konopí č. 15 a v něm vám nadělit několik dárečků. Bohužel nakonec nebylo možné splnit obě přání najednou, a proto si na nové vydání budeme muset ještě chvíli počkat. Zato ty dárky budou ale stát za to ✌️  Nové Konopí tedy vyjde příští týden – předplatitelé ho najdou 27.-28. dubna ve svých schránkách a od čtvrtka 29. dubna bude v prodeji i ve stáncích a vybraných pobočkách České pošty po celé republice 🇨🇿  Semeno a brožura pro všechny a 5 bonusů pro předplatitele🤩
Ve všech výtiscích po celé republice najdou čtenáři velkou informační brožuru od společnosti Canna a především feminizované semeno odrůdy Gelat.OG od renomované semenné banky Seedsman❗  To ale není zdaleka vše, protože všichni předplatitelé se mohou kromě výše zmiňovaných dvou dárků těšit ještě na další tři.Konkrétně jde o feminizované semeno odrůdy Critical od oblíbené seedbanky Royal Queen Seeds, dále feminizované semeno unikátní odrůdy La Berna s vysokým obsahem CBG od české seedbanky CBG Seeds a jako třešnička na dortu bude vzorek masážního gelu s CBD od hanácké společnosti Dr.CBD.  Dohromady se tak naši věrní předplatitelé mohou těšit na celkem 5️⃣ hodnotných dárků spolu s 92 stranami inspirativního čtení. Předplatné se zkrátka vyplatí 📚🌱  #konopics #magazinkonopi #novevydani #konopiprovsechny #konopnedarky #seminka #konopnasemenena #seedsman #royalqueenseeds #cbgseeds #cbg #canna #cannacz #drcbd #cbd #predplatne #predplatnekonopi
PROČ SE 20. DUBNA SLAVÍ CELOSVĚTOVÝ DEN KONOPÍ? 🌱🥳
4️⃣2️⃣0️⃣ (případně 4:20, 4/20) patří celosvětově mezi nejprofláknutější konopná „hesla“. Pojďme si nyní přiblížit, odkud se vzalo a co vlastně ony tři číslice znamenají 🧐
Tradičně se uvádí, že tento výraz začali v sedmdesátých letech používat kalifornští středoškoláci, kteří chodili na střední školu ve městě San Rafael. Jedna skupinka teenagerů se „originálně“ přezdívala Waldos podle místa u velké zdi (anglicky wall), kde se každý den po škole scházeli na prvního odpoledního jointa.
Waldos plánovali sklidit jakési opuštěné konopné pole, přičemž sraz před akcí si domluvili ve čtyři hodiny a dvacet minut odpoledne u sochy Louise Pasteura na školním dvorku. Jelikož ale neznali přesnou lokaci onoho políčka a na poprvé ho neobjevili, museli se na místo vrátit druhý den. 
Následovalo několik dalších neúspěšných pokusů objevit tajné místo, přičemž před tím si chlapci pokaždé domlouvali sraz ve „4:20 u Louise“, až s postupem času došlo ke zkrácení a následně se z tohoto hesla stal oblíbený výraz všech huličů v celé Kalifornii.  Nebo to bylo všechno jinak❓
Vedle této hypotézy existují i další, jako například ta o fanoušcích kapely Grateful Dead (ti si zase přezdívali Deadheads), kteří také žili v oblasti kolem San Rafael a tento výraz údajně používali ještě dříve než Waldos.
Když se člověk snaží vypátrat skutečný původ hesla, hrozí nebezpečí, že se rychle zamotá do množství hypotéz, které kolikrát nemají daleko k teoriím o mimozemských civilizacích. Že by s tím nakonec opravdu poprvé přišel nějaký ufon? Vždyť i podle Stopařova průvodce po Galaxii zní odpověď na základní otázku po smyslu života, vesmíru a vůbec „42“, a to má ke 420 setsakramentsky blízko.  Česká shoda náhod – či osudové znamení❓
I pro obyvatele České republiky, kteří mají k této bylině pozitivní vztah, je znalost hesla 4️⃣2️⃣0️⃣důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát – nejenže díky ní můžete chytře identifikovat „spřízněné duše“ kdekoliv v zahraničí, ale především můžete být bez jakékoli námahy za hvězdu večera: Stačí jen zmínit, že mezinárodní předvolba naší země je ono magické číslo 4️⃣2️⃣0️⃣ 😂✌️  #konopics #konopi #magazinkonopi
Konopí na Instagramu
  • Inzerce
  • Kontakty
  • Obchodní podmínky

MAGAZÍN KONOPÍ

První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Čtrnácté vydání je v prodeji ve stáncích a vybraných poštách po celé republice od 22. února, patnácté vychází 20. dubna.

Kontakt: office@konomag.cz

Tel.: +420 737 300 375

RUBRIKY

  • Dopisy čtenářů
  • Editorial
  • Infografiky
  • Látky v konopí
  • Léčba
  • Letem světem
  • Mýty & fakta
  • Návody & recepty
  • Nezařazené
  • Obsah
  • Pěstování
  • Poradna
  • PR články
  • Předplatné & balíčky
  • Příběhy pacientů
  • Pro zdravotníky
  • Reportáže
  • Rozhovory
  • Soutěže
  • Vaporizace
  • Výzkumy
  • Zákony
  • Zvěroléčba

NEJNOVĚJŠÍ

  • Zdroj: Pixabay.com

    Aminokyselina L-theanin chrání mozky dospívajících před THC 

    21. dubna 2021
  • Obálka nového Konopí č. 15

    Dárky pro čtenáře

    20. dubna 2021

VYHLEDÁVÁNÍ

Sledujte nás

Facebook Instagram LinkedIn
  • © 2018-21 Magazín Konopí. Autorská práva vlastní vydavatel. Bez jeho písemného svolení je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.

  • Magazín Konopí

    Konopí č. 14 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více

    Bylo Vám už 18 let?

    Tyto webové stránky vyžadují, aby jejich návštěvníci byli plnoletí. Kliknutím na tlačítko ANO potvrzuji, že mi bylo 18 let.