Tetrahydrokanabinol známý pod zkratkou THC je vnímán jako symbol všeho špatného, co si většina společnosti spojuje s konopím. Způsobuje totiž omámení, ospalost, zhoršení krátkodobé paměti či neukojitelný hlad, po kterém vám doma zbude jen prázdná lednička.
Psychoaktivní účinky THC jsou ostatně jediným důvodem, proč bylo konopí v minulém století po celém světě zakázáno. Odhlédneme-li od ideologie a politiky, co nám o tomto kanabinoidu říká věda a medicína?
Starý známý
Z více než stovky kanabinoidů, které byly identifikovány v konopí, je tetrahydrokanabinol ten nejznámější a nejdetailněji prozkoumaný. Většina konopných odrůd ho obsahuje jednoznačně nejvíce ze všech přítomných kanabinoidů. U venku pěstovaného konopí se obvykle jedná o pět až deset procent (jeden gram takového konopí tedy obsahuje 0,05 až 0,1 gramu THC).
Intenzitu a snesitelnost těchto psychoaktivních účinků, za které je zodpovědné právě THC, ovlivňuje více faktorů.
Oproti tomu při pěstování pod umělým osvětlením „uvnitř“ (do češtiny už se vžilo anglické označení indoor; v případě venkovního pěstování pak outdoor) se obsah pohybuje mezi deseti až dvaceti procenty. Další kanabinoidy, kterým se budeme v této rubrice postupně věnovat v příštích vydáních, se ve většině odrůd vyskytují v řádech desetin až jednotek procent.
Výjimku tvoří takzvané „CBD odrůdy“, které obsahují větší množství kanabidiolu (CBD) na úkor právě THC, a potom také „technické konopí“. Tímto názvem se označují certifikované odrůdy, které lze pěstovat legálně, protože obsahují státem povolené množství THC. V České republice je tento limit stanoven na 0,3 procenta, ovšem ve většině evropských zemí jde o 0,2 procenta THC – výjimkami jsou Itálie (0,6 procenta) a Švýcarsko (1 procento).
Máme se bát psychoaktivních účinků?
Podle informační brožurky pro lékaře a pacienty nazvané Jaká jsou rizika užívání konopí, kterou vypracovala největší americká pacientská asociace a v českém jazyce ji publikoval konopný pacientský spolek KOPAC, patří „mezi běžné krátkodobé účinky při inhalaci (kouření nebo vaporizaci – pozn. red.) kašel a sucho v ústech, u všech forem užití se obecně můžeme setkávat se zarudnutím očí, zvýšenou chutí k jídlu, rozostřeným viděním, zpomalením motorických reakcí, malátností a úzkostnými stavy.
Při dlouhodobém užívání nicméně většina nežádoucích ‚psychoaktivních‘ účinků ustoupí a naprostá většina uživatelů pociťuje pouze mírné vedlejší účinky, kterým se lze bez problému vyhnout úpravou dávkování.“
Výsledky výzkumů z posledních let naznačují pouze to, že THC může přispět k „vyvolání“ schizofrenie u lidí, kteří už k ní mají genetické či jiné předpoklady.
Intenzitu a snesitelnost těchto psychoaktivních účinků, za které je zodpovědné právě THC, ovlivňuje více faktorů: předchozí zkušenosti daného uživatele, množství zkonzumovaného THC, způsob požití (inhalací, v potravinách, v tinktuře či extraktu), dále psychické rozpoložení před užitím a v neposlední řadě i prostředí, v jakém se uživatel právě nachází.
Zejména u nezkušených osob je důležité, aby konopí konzumovali v dobře známém a přátelském prostředí a ideálně pod dohledem zkušenější osoby.
Počet úmrtí v důsledku předávkování: 0
Pokud jste začátečník anebo požijete konopí s vyšším množstvím THC, je možné, že se u vás objeví návaly úzkosti, paranoia, zrychlí se vám srdeční tep a budete mít pocit, že se vám stane něco velmi špatného. Nestane. Odborná literatura, lékařské instituce i tisíce let praktických zkušeností hovoří jasně: konopím (přesněji řečeno THC) se v podstatě nelze smrtelně předávkovat.
Běžně se uvádí, že člověk, který váží 70 kilogramů, by musel požít cca 70 gramů čistého THC, aby mohlo dojít k ohrožení jeho života. Vezmeme-li si jako příklad sušené květy (palice) s průměrným obsahem deset procent THC, museli bychom během velmi krátké doby pozřít 700 gramů těchto květů, což je zkrátka prakticky neproveditelné.
Jeden z nejznámějších světových odborníků na účinky konopí a psychiatr působící na Harvardově univerzitě Lester Grinspoon se k takzvané toxicitě konopí vyjádřil následovně: „Na základě pokusů se zvířaty bylo vypočítáno, že koeficient smrtelné dávky má u konopí hodnotu 40 000, zatímco u alkoholu jde o 4 až 10. Přitom platí, že čím nižší je hodnota, tím je daná látka pro člověka nebezpečnější.“
Psychická závislost
Co se týče možného vzniku závislosti, Grinspoon tvrdí, že „hrozba vzniku závislosti a nadměrného užívání (tedy zneužívání) je u konopí mnohem menší než u většiny dnes předepisovaných léků.“ Dodejme jen, že v případě vzniku závislosti se navíc hovoří o „psychické“, nikoli „fyzické“ závislosti.
Důvodem je to, že při přerušení užívání se u naprosté většiny uživatelů objeví jen mírné a krátkodobé abstinenční příznaky, které vůbec nelze srovnávat s odvykáním u „tvrdých“ drog, jakými jsou třeba heroin, pervitin, ale i alkohol či tabák.
Na co si dát pozor
Tetrahydrokanabinol může podle některých výzkumů představovat riziko pro vyvíjející se mozek dospívajících lidí. To je ostatně hlavním důvodem, proč je ve všech státech, kde bylo konopí během posledních let legalizováno, povoleno rekreační užívání až od osmnácti nebo jednadvaceti let.
Užívání konopí s vyšším obsahem THC se nedoporučuje lidem, kteří trpí nějakou duševní chorobou nebo k ní mají predispozice.
Studie také ukazují, že THC může zhoršovat psychiatrické problémy u lidí, kteří trpí schizofrenií a dalšími duševními chorobami. Na druhou stranu oblíbený argument odpůrců konopí, že u zdravých jedinců může zapříčinit rozvoj schizofrenie a dalších psychiatrických poruch, nebyl nikdy vědecky potvrzen.
Výsledky výzkumů z posledních let naznačují pouze to, že THC může přispět k „vyvolání“ schizofrenie u lidí, kteří už k ní mají genetické či jiné předpoklady. I z toho důvodu se užívání konopí s vyšším obsahem THC nedoporučuje nikomu, kdo trpí nějakou duševní chorobou nebo k ní má predispozice.
Z perspektivy pacienta
Nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. V tabulce výše můžete vidět, že řada z údajně špatných vlastností THC může být ve skutečnosti pro mnoho nemocných přínosná (například stimulace chuti k jídlu nebo zlepšení spánku) a že třeba pacientům s traumatizujícími zážitky dokáže THC zlepšovat psychiku a napomoci k návratu do normálního života.
Záleží tedy vždy na daném člověku a důvodu užívání, nicméně je nad slunce jasné, že tetrahydrokanabinol není žádný zloduch.