V posledních letech vídáme na každém konopném veletrhu stánky s automatickými střihači, takzvanými trimmery. Jaké jsou jejich výhody a pro koho jsou určené? O tom jsme si povídali s Petrem Mertlíkem, majitelem Sunflower Trimmer – jediné české firmy zabývající se jejich produkcí.
Jak ses dostal k vývoji trimovacích strojů?
K vývoji a výrobě trimmerů jsem se dostal před zhruba osmi lety. V jednom obchodě jsem viděl automatický střihač Trimpro Automatik a napadlo mě udělat jednodušší a levnější verzi tohoto stroje. Nechápal jsem, proč jsou trimmery tak drahé. Nicméně po sestrojení prvního funkčního prototypu a poznání trhu jsem rychle pochopil, že to nebude až tak jednoduché, jak se zdálo na začátku.
Automatizace umožňuje sklidit konopí rychle, v určitý čas a při nejlepším možném poměru kanabinoidů v květech.
Celou myšlenku jsem tedy opustil. Poté jsem pracoval v jedné firmě, která vyráběla jednoúčelové stroje do automobilového průmyslu, kde jsme používali hliníkové profily. Zde jsem dostal nápad použít tyto hliníkové profily k výrobě rámu pro trimmer, který jsem pojmenoval Baby Trimmer.
Tento střihač byl jednoduchý na výrobu a během asi dvou let se mi jich podařilo vyrobit a prodat přes 300 po celé Evropě. Baby Trimmer byl takový odrazový můstek k automatickým trimmerům, na které se v dnešní době orientujeme.
Jaké jsou základní druhy trimmerů a podle čeho se liší?
V dnešní době se dají trimmery rozdělit do dvou kategorií, a to na suché a mokré. Suché trimmery pracují se suchým konopím a mokré trimmery s mokrým, tedy konopím, které useknete z pole a ihned stříháte. Většina mokrých trimmerů funguje na podobném principu jako vřetenové sekačky. Tedy vřeteno a stavitelný nůž.
Tomuto můžeme říkat střihací systém. Nad tímto střihacím systémem je umístěný takzvaný tumbler. Tumbler je děrovaná trubka, ve které se otáčí květy. List konopí se dostane skrz stěnu tumbleru pomocí radiálního ventilátoru – tedy podtlaku, který nám list vtáhne mezi vřeteno a nůž, kde je následně střižen.
Suché trimmery používají většinou také tumblery, tedy děrovanou trubku, která otáčí s květy. Místo střihacího systému vřetena, nože a podtlaku používají pouze střižný perforovaný plast, který je částečně obtočen kolem tumbleru.
K samotnému stříhání suchých listů tedy dochází mezi tumblerem a střižným plastem. Pro více informací se můžete podívat na naše stránky, kde uvidíte jak mokré trimmery, tak i trimmery na suché květy.
Které jsou nejprodávanější a proč?
Naším nejprodávanějším trimmerem je Automatic Trimmer XL. Jedná se o trimmer, který je určený převážně na mokré konopí. K němu si může zákazník dokoupit automatické podavače a zařízení zvané bucker. Bucker odděluje stonky od květů a zákazník tak může konopí sklízet mnohem rychleji než při manuálním oddělování stonků a stříhání květů. Tyto trimmery mi dávají největší smysl a pevně věřím, že se v budoucnu trh bude vyvíjet tímto směrem.
V čem je to lepší než ruční práce?
Je to především v rychlosti zpracování. Většina velkopěstitelů potřebuje konopí sklidit rychle, v určitý čas a při nejlepším možném poměru kanabinoidů v květech rostlin. S použitím automatizace se dá tento proces dělat mnohem rychleji a efektivněji.
Vyplatí se nějaký „základní“ trimmer i malopěstitelům na domácí využití?
Domácím pěstitelům konopí bych asi doporučil ruční stříhání nebo náš nejmenší střihač Baby Trimmer.
Vývoj nových strojů se snažíme vždy dělat tak, aby byly pro zákazníka co nejjednodušší na obsluhu a údržbu.
Popravdě domácí pěstitelé si budou většinou schopni sklidit konopí svépomoci nebo za pomoci přátel a nějaká větší automatizace nebude dávat velký smysl.
Jak může česká firmička konkurovat velkým americkým a čínským společnostem?
Věřím, že jsme ve správný čas na správném místě. V tuto chvíli ještě není konkurence tak velká a etablovaná, aby se nedala prorazit. Jsou tady dvě tři společnosti, které jsou určitě před námi. Nicméně i tak věřím, že v budoucnu se jim můžeme vyrovnat nebo se dostat před ně. V naší firmě jsem asi nejvíce pyšný na náš přístup k vývoji nových strojů.
Máte nějakou vlastní vychytávku, kterou ostatní producenti nemají?
Není to asi o jedné vychytávce, jako spíš o celém fungování společnosti. Jedna z klíčových věcí je pro nás produktová identita. Myslím, že když se zákazník podívá na naše stroje, poměrně jednoduše může rozpoznat, že se jedná o stejnou značku.
Dále je to také funkčnost a kvalita. Vývoj nových strojů se snažíme vždy dělat tak, aby byly pro zákazníka co nejjednodušší na obsluhu a údržbu. V neposlední řadě to je také servis, který nabízíme, a neustálé zlepšování našich produktů a služeb.
Na jaké trhy se svou firmou orientujete a proč?
V současné době se stále nejvíce zaměřujeme na trh Evropské unie. Zde je pro nás nejjednodušší prodej a servis. Nicméně pomalu začínám pociťovat, že budoucnost pěstování konopí bude spíše probíhat v asijských, jihoamerických nebo afrických zemích. Evropa je příliš drahá a nevěřím, že v dnešním světě zde bude dávat smysl pěstovat konopí.
Domácím pěstitelům konopí bych doporučil náš nejmenší střihač Baby Trimmer.
Jako příklad můžu uvést Thajsko, kde jsme v tomto roce prodali již několik desítek strojů. Když vidím náklady na výrobu v Thajsku a v České republice, tak si nemyslím, že jim budeme schopni v budoucnu konkurovat.