Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Ve vydání č. 26 jsme zveřejnili rozhovor s člověkem, jenž má bohaté zkušenosti se specifickým typem konopné terapie, která v naší klinické praxi stále není běžná. Jde o léčbu čípky. Do čípkové směsi dává dva konopné extrakty v různém poměru, dle individuálních potřeb pacienta: jeden s vysokým obsahem THC (70 % i více) a druhý s vysokým obsahem CBD (kolem 40 %). Touto metodou se mu podařilo pomoci nespočtu onkologických i jiných pacientů.
Následující postřehy k léčbě různých chorob jsou vyprávěny v první osobě. Jde totiž o záznam rozhovoru s tímto léčitelem, kterému můžeme pracovně říkat třeba Čípkař.
Čípkař používá promyšlený systém, kdy jednak aplikuje čípky s různými obsahy účinných látek (15–50 % pryskyřice s THC a CBD), a jednak pracuje s extrakty rozličných léčivých bylin či hub. V neposlední řadě nabádá pacienty ke správné životosprávě a duševní hygieně.
Jeho terapie zní svérázně možná právě díky tomu, že čerpá jak ze staletími prověřených moudrostí obsažených v tradičním lidovém léčitelství, tak i z nejmodernějších objevů lékařské vědy v oblasti kanabinoidní léčby. Zajímavé je, že mnohé jeho praktické poznatky korespondují s klinickými závěry světových vědeckých pracovišť, ať už jde třeba o léčbu autismu, nebo terapii gliomů. Nebo vliv chronického stresu na naše zdraví.
Nejefektivnější je aplikovat čípky na noc.
Léčení konopnými čípky má jednu zásadní výhodu. Na rozdíl od tradičních metod, kdy se konopné extrakty či sušina užívají perorálně nebo inhalují, čípky nepůsobí omamně. Díky tomu je možno nasadit vysoké dávky kanabinoidů, aniž by to pacienta nějak podstatně omezovalo nebo ohrožovalo. Ano, pacient léčící se velkokapacitními čípky sice bude mít v krevním oběhu metabolity THC, ale nebude trpět spavostí, závratěmi ani stihomamem, nerozbuší se mu prudce srdce – jediná změna bude ta, že bude víc v klidu a bude se cítit dobře.
Dost omáčky, seznamte se s Čípkařovy postřehy k léčbě několika nemocí prostřednictvím čípků s oběma hlavními kanabinoidy.
Epilepsie
Mám mnoho pacientů, kteří trpí epilepsií, ať už dětí, nebo dospělých. Znám i epileptiky, kteří mají záchvaty kvůli nádorům na mozku. U většiny z nich fungují čípky: u dětí stačí slaboučké (0,15 ml konopných extraktů v čípku), u těžších případů jsou vhodné o něco vyšší denní dávky (0,25 ml extraktu v jednom čípku).
Pokud se záchvat rozjede, dá se efektivně zastavit i správně namíchaným extraktem nebo olejem pod jazyk. Většina pacientů, kteří užívají čípky pravidelně, se po velmi krátké době záchvatů úplně zbaví. Samozřejmě je nutno dbát na správný životní styl, odpočinek, kvalitní spánek, nevystavovat mozek nadměrně hlasité hudbě a blikajícím světlům.

Nekoukat dlouhé hodiny do mobilu a počítače. Je potřeba se nevystavovat silnému sluníčku, aby nedošlo k přehřátí – přes léto je potřeba hodně pít tekutiny, a hlavně ochlazovat hlavu.
Co se týká bylinek na epilepsii, doporučuji pít čaj s klitorií ternatskou. Má krásně modrou barvu, zklidní tělo i duši a udrží psychiku celý den v klidu.
Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba
Pokud se výrazné projevy nezačnou léčit včas, mnohdy se to překlopí do rakoviny, jak potvrzují i statistiky. Veškeré zdravotní problémy týkající se zažívání mají podle mne jedno společné: nedokážeme vstřebat s strávit určité životní informace (navíc od těch nejbližších nás to vždy nejvíce zasáhne). V první řadě je třeba si udělat pořádek mezi svými nejbližšími nebo těmi, s kterými nemáme dořešené určité věci, ať už na pracovišti, nebo v rodině.
Většina pacientů užívá každou noc střední dávku extraktu v čípku (0,25 ml). V průběhu již prvního týdne začnou pociťovat úlevu, jejich stolice začne mít pevnější konzistenci. V průběhu měsíce začne většina z nich zase pravidelně jíst, vylučovat a nabírat zpět na váze. Díky tomu se jim zlepší i psychika, která hraje v každé léčbě důležitou roli.
Míchám pro ně i směsi bylin, které jim pomohou spravit zažívání. Nejčastěji používám extrakty lichořeřišnice, chmele, kostivalu, pelyňku, máty, heřmánku, puškvorce, lapacha, třapatky, zeměžluče, lékořice, srdečníku, vilkakory neboli řemdiváku, ale i dalších.
Poruchy autistického spektra
U autistů záleží hodně na věku. U dětí se dá spousta věcí dohnat, u starších pacientů se dá docílit kvalitnějšího života.
Kromě čípků aplikuji pacientům s mozkovými nádory i speciální nosní sprej a oční kapky s kanabinoidy.
Dětští pacienti užívající čípky (0,15 ml) nelpí tolik na svých vzorcích, lépe se začleňují do kolektivu, lépe udrží koncentraci. Někdy začnou i v pozdějším věku mluvit. Vše je o individuálním přístupu, včetně přidání vhodných bylinek. Mezi ně patří meduňka, šišák, gingo, mučenka, levandule, srdečník a další dle individuálních potřeb pacienta.
Roztroušená skleróza
U této nemoci záleží, v jakém stadiu pacient přijde. V začátku, kde příznaky ještě nenabraly sílu, je léčba jednodušší. Většina pacientů jsou mladí lidé, čípky berou pravidelně přes léto slabší (0,25 ml) a na zimu se dávka individuálně o trochu zvýší.
Při silnějším průběhu nemoci se užívají na noc čípky se střední dávkou léku (0,25 až 0,4 ml), při zhoršení se přidá čípek i přes den. Na noc si někteří přidají mikrodávku extraktu pod jazyk, a to buď v oleji, nebo samotný. Většině se díky konopí daří „eresku“ přibrzdit natolik, že dojde k velkému zlepšení zdravotního stavu nebo zpomalení průběhu nemoci.
Léčba rakoviny aneb čípky, spreje, masti, tyly
Obrovské využití má konopí při léčbě rakoviny. Dobrým příkladem je rakovina prsu. Ať už jde o agresivní typy nádoru, nebo ty méně agresivní, berou pacientky silnější čípky (0,5 ml).
Nejefektivnější je aplikovat čípky vždy na noc. Tělo se léčí hlavně v noci, každou jednotlivou hodinu se čistí naše orgány.

K tomu míchám na míru a přidávám do tinktur a sprejů nejen bylinky, ale i houby. Z bylin se nejčastěji jedná o rozchodnici, šišák, vilkakoru, jmelí, kurkumu, smetánku, peruánskou kapradinu cuti cuti, moruši, gynostemu pětilistou neboli jiaogulan, řasu chlorellu a další. Mezi houbami jde třeba o hlívu a čagu.
Používám nejen orální aplikaci ve formě tinktury a spreje, ale také masti nebo speciální tyly (obvazové tkaniny napuštěné mastným materiálem obsahujícím léčivo, pozn. red.).
Podařilo se mi takto vyléčit hodně pacientek s rakovinou prsu, které odmítaly jakoukoli chemickou léčbu. Stejně tak se kombinací čípků a chemoterapie, případně operace, zdárně vyléčily pacientky již v pokročilém stadiu nemoci. Pro psychiku i úspěšnost léčby je samozřejmě ideální, pokud je lékař konopné terapii nakloněn nebo není proti, aby se kombinovala s tou konvenční.
Rakovina a duševní očista
Když jsme u té psychiky, ještě podotknu, že podle mě hodně žen s rakovinou prsu nemá dořešené vztahové věci s dětmi, partnery nebo rodiči. Nechaly se vystavit dlouhodobému stresu, který jim narušil imunitu. Pokud na stres nezareagujeme v co nejkratší době, porušíme tím v těle základní vzorec reakce, pak nastane určitá sebedestrukce.
Konopný extrakt v čípcích lze využít i v léčbě závislosti na alkoholu.
Důležitá je proto pravidelná duševní očista. Tu ostatně doporučují léčitelé už od dávných dob. Je dobré očistit duši od zbytnělého ega, přestat se hnát za majetky a tituly a uvědomit si, že to nejcennější si za peníze stejně nekoupíte, a to je zdravá a milující rodina.
Rakovina a strava
Dále je u rakovin nutno změnit stravu: vysadit nadbytečný cukr a polysacharidy (škroby), jelikož rakovinné buňky mají cukr ještě radši než ty zdravé. Doporučuji vysadit alespoň červené maso, protože nám bere hodně energie při trávení, jíst hodně ovoce, zeleniny a lehce stravitelného jídla, aby naše energie nešla jen do trávení, ale i do léčení.
Variant diet při rakovině se na internetu dá najít spousty, ale každému se ji snažím dělat na míru. Každé tělo totiž žije jinak a žádná dieta nesvědčí všem. Je důležité naučit se naslouchat signálům našeho těla – většinou je přehlížíme.
Je potřeba více odpočívat a dopřát to nejlepší nejen tělu, ale i duši. Při léčbě je nezbytný kvalitní spánek alespoň osm hodin denně, mít kolem sebe pozitivní energii, žádný stres v blízkosti, hodně lásky od rodiny a blízkých a mít se na co těšit do budoucna…
(…)
Celý zajímavý článek / rozhovor najdete v novém vydání magazínu Konopí č. 33, které je od 27. února v prodeji po celé ČR i se semínkem Auto Melonade Runtz, případně si ho můžete výhodně předplatit.