Poprvé od doby, kdy bylo konopí uvedeno v Jednotné úmluvě OSN o omamných látkách, se jeho postavení v rámci mezinárodního práva může změnit tak, aby odráželo nejnovější vědecké a medicínské poznatky.
Jediným tělesem, které má k takovému přezkoumání oprávnění a zároveň tím může ovlivnit následná rozhodnutí orgánů OSN, je Světová zdravotnická organizace (WHO). A právě ta před pár dny oficiálně vyhodnotila veškerá dostupná data a na jejich základě nyní vydala vědecky podložená doporučení týkající se jak léčebného využití rostliny Cannabis sativa (konopí seté), tak rizik spojených s jejím užíváním.
Zásadní zlom
Velmi pozitivní vyznění tohoto přezkoumání potvrzuje, že konopí a kanabinoidy v něm obsažené mohou být využívány jako léčiva, znovu je zařazuje do lékopisů, nastoluje rovnováhu mezi přínosy a riziky a de facto ruší rozhodnutí WHO z roku 1954, podle kterého „bychom se měli snažit vymýtit konopí ze světa medicíny“.
Z hlediska postoje mezinárodního společenství vůči konopí jde o obrovský krok vpřed a jasné vítězství vědecky podložených důkazů nad politickým pletichařením. V mezinárodním měřítku ovlivní toto rozhodnutí pohled jednotlivých států na tuto léčivou bylinu a podnítí reformy na národní úrovni.
A jelikož se političtí představitelé mnoha zemí neustále odkazují na nezákonný status drog uvedených v seznamu Jednotné úmluvy, jejich argumentace přestane platit. Avšak i státy, které mají vlastní seznamy zakázaných omamných látek, se tímto ocitnou pod tlakem, aby je začaly pomalu aktualizovat.
Další dobrou zprávou je, že mezinárodní organizace jako Mezinárodní úřad pro kontrolu omamných látek (INCB) nyní poskytnou všem zemím odborné vedení a začnou globálně monitorovat přístupnost a dostupnost konopí a kanabinoidů v jednotlivých státních zdravotnických systémech. V další zprávě naplánované na únor letošního roku se o jejich nových úkolech dozvíme více.
Ještě si počkáme
Aby mohl nový seznam Jednotné úmluvy o omamných látkách vejít v platnost, musí doporučení Světové zdravotnické organizace odsouhlasit ještě nadpoloviční většina 53 členských států OSN. Protože se ale WHO se zveřejněním výsledků svého přezkoumání o dva měsíce opozdila, je pravděpodobné, že se hlasování, jež bylo původně plánováno již na březen tohoto roku, přesune až na březen 2020.
WHO však prokázala obrovské odhodlání, když se rozhodla prosadit svá převratná doporučení: politikům teď nezbývá než si je důkladně nastudovat, vzít je v potaz a začít postupně uvádět do praxe.
„Ze všech možných rozhodnutí, která mohla WHO učinit, je toto nejlepší. Změní se tím celý mezinárodní přístup ke konopí: nyní bude konečně založený na důkazech a zaměřený zdraví.“ – Kenzi Riboulet-Zemouli (vedoucí výzkumu, think & do tank Pro alternativní přístupy k závislosti – FAAAT)
Světová zdravotnická organizace ve svém novém návrhu na zařazení konopí do seznamu léčivých látek představuje zjednodušený a normalizovaný systém jeho mezinárodní kontroly. Dává tím všem zemím šanci, aby svým obyvatelům mohly poskytovat legální a bezpečný přístup ke konopí, a zároveň podporuje pragmatický a koherentní výzkum, který se pozitivně odrazí na stavu lidských práv. Tím, že se Cannabis sativa stane obyčejnou rostlinou, dostanou i další programy OSN příležitost se v otázce konopí a kanabinoidů více zapojit.
Zdroj: faaat.net