Letošní výroční zpráva Úřadu pro drogy a zločin nenechá nikoho na pochybách, že postoj OSN ke konopí zůstává spíše negativní. Část materiálu věnovaná konopí je sice napěchována informacemi z mnoha průzkumů a studií, ale jejich interpretace je často tendenční. Jaké jsou nejzajímavější poznatky World Drug Report 2022?
Konopí je jednou z nejužívanějších drog na světě a počet uživatelů v posledních dvou dekádách neustále narůstá. Podle průzkumů jej v roce 2020 užily alespoň jednou téměř čtyři procenta světové populace ve věku 15 až 64 let. Nadprůměrnými uživateli jsou z tohoto pohledu obyvatelé Severní Ameriky (16 %), Austrálie a Nového Zélandu (shodně 12 %).
Boj s větrnými mlýny
Nejen počet uživatelů, ale i množství zabaveného konopí se každoročně zvyšuje v řádech desítek procent. V roce 2020 úřady zadržely 4 707 tun konopí a 2 190 tun konopné pryskyřice, což je zcela jistě pouhým zlomkem celosvětové nelegální produkce. Celkové množství nelegálně vypěstovaného konopí lze jen těžko odhadnout, ale podle údajů z různých států je patrné, že přibývá nelegálních indoorových pěstíren a ubývá venkovních pěstitelů.
Vyšší čísla v zemích s legálním konopím mohou pouze odrážet fakt, že více uživatelů je v průzkumech ochotno přiznat jeho konzumaci.
Není bez zajímavosti, že v Evropě patří Češi k třetím největším producentům nelegálního konopí hned za Holandskem a Španělskem.
Legalizace a nárůst počtu uživatelů?
Ve 20 amerických státech, Kanadě a Uruguayi, kde je rekreační konopí legální, došlo také k mírnému nárůstu počtu uživatelů. Podle autorů zprávy to však nelze přisuzovat jen dopadům legalizace. Vzrůstající počet uživatelů je totiž celosvětovým trendem. V těchto státech byl navíc jen o něco vyšší než v místech, kde je rekreační užívání konopí stále zakázáno.
„Přestože změna v prevalenci po legalizaci je zřejmá, může jen částečně odrážet dopad ukončení prohibice. Legalizace mohla pouze urychlit změny, které započaly dříve,“ píše se mimo jiné ve zprávě. Nutno podotknout, že vyšší čísla v zemích s legálním konopím mohou pouze odrážet fakt, že více uživatelů je v průzkumech ochotno přiznat jeho konzumaci.
Samotní autoři zprávy připouštějí, že data k posouzení dopadů legalizace jsou nejednoznačná a nejednotná: „Většina pozorovatelných trendů a získaných zkušeností zůstává specifická pro kontext jurisdikcí, v nichž legalizace proběhla, a není snadné je aplikovat na jiné země a regiony, kde by stejná regulace mohla mít odlišný, nepřiměřený dopad na prvky veřejného zdraví, bezpečnosti, trestního soudnictví a dalších oblastí.“
(Dez)interpretace
Média po celém světě samozřejmě převzala zprávu s palcovými titulky. Ty se nesly v duchu názoru, že legalizace zvyšuje spotřebu konopí. A to je podle přežitého prohibičního narativu automaticky špatně. Jsou přitom zcela ignorovány výzkumy, které ve stále větší míře ukazují na pozitivní vliv užívání konopí na zdraví jedince i celé společností. Konkrétně v podobě snižování konzumace mnohem škodlivějšího alkoholu či farmaceutik s řadou vedlejších účinků.
Nejen počet uživatelů, ale i množství zabaveného konopí se každoročně zvyšuje v řádech desítek procent.
Díky tomu pak ve státech, které legalizovaly, klesá počet násilných trestných činů nebo násilí v domácnosti. Nemluvě o tom, kolik hmotných a materiálních škod způsobuje kriminalizace uživatelů konopí ve státech, které nadále prosazují přežitou represivní politiku vůči této rostlině.
Snad se někdy v budoucnosti dočkáme opravdu objektivního a komplexního přístupu k problematice konopí ve společnosti.