Společnost British American Tobacco, výrobce značek cigaret jako Camel a Lucky Strike, před pár dny oznámila, že se z tabákových výrobků chystá přeorientovat na méně škodlivé alternativy jako třeba inhalační náplně nebo konopí.
Po sto letech a bilionech prodaných cigaret do všech koutů světa dnes celá řada tabákových konglomerátů plánuje přesedlat z prodeje „rakoviny v krabičce“ na produkty a služby, které nebudou škodit zdraví, ba dokonce by ho měly zlepšovat.
Vapíky z Kutné hory
Tak třeba v druhé polovině července naléhal na vládu Velké Británie samotný výkonný ředitel koncernu Philip Morris, aby do konce desetiletí veškerý prodej cigaret úplně zakázala. Společnost doufá, že do té doby prodej tabákových produktů úplně zastaví ve prospěch zdravějších (nebo alespoň méně škodlivých) alternativ. Plánuje se soustředit zejména na prodej nikotinových vaporizérů, které by kouř nahradily výparem, ale představitelé společnosti přišli rovněž s myšlenkou, že by odstartovali i vlastní značku konopných vaporizérů. Že by se v Kutné hoře přestaly plnit cigarety a začaly vyrábět prvotřídní vaporizéry?
Společnost plánuje, že bude do roku 2025 ročně prodávat konopné či nikotinové vaporizéry v hodnotě sedm miliard dolarů.
Další gigant British American Tobacco (BAT) zjevně nechtěl zůstat pozadu, a tak na konci července jeho zástupci oznámili, že se rovněž chystá přejít z cigaret na alternativy bez kouře. Zatímco Philip Morris si však s myšlenkou konopných produktů zatím pouze pohrává, BAT se v konopném sektoru již angažuje. V březnu například společnost investovala přes 175 milionů dolarů do kanadské konopné firmy Organigram a získala v ní většinový podíl.
Přestože se na poměry nadnárodních tabákových korporací nejedná o nikterak závratné investice, marketingový ředitel BAT Kingsley Wheaton je přesvědčen, že do budoucna budou hrát konopné produkty v obchodní strategii firmy klíčovou roli. „Když přemýšlíme o našem portfoliu, produkty bez nikotinu vidíme jako zajímavou oblast s potenciálem dalšího rychlého růstu,“ sdělil Wheaton rozhlasové stanici BBC Radio 4.
Ve Velké Británii je samozřejmě stejně jako ve většině zemí světa konopí stále nelegální, a proto bude BAT svůj zrak ze začátku upírat zejména k využití legálního technického konopí bohatého na CBD. V Manchesteru dokonce již společnost odstartovala prodej pilotního produktu – vaporizéru na CBD. Podle Wheatona je kanabidiol nedílnou součástí budoucnosti, dnes je však hlavní výzvou přesvědčit veřejnost, aby z tabákových produktů přesedlala na méně škodlivé alternativy, jako jsou právě elektronické cigarety nebo vaporizéry.
Miliardy v kouři
Tento rok prodal BAT již přes 316 miliard cigaret, díky čemuž se zvýšil zisk společnosti v prvním pololetí o osm procent – na 17 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 375 miliard korun). Nicméně na více než třetinu dnes připadají zařízení na nahřívání tabáku jako Vuse, Velo a glo. Společnost rovněž zaznamenala dosud nejprudší nárůst v počtu nových zákazníků, přičemž počet uživatelů vaporizérů či jiných produktů využívajících metody nahřívání vzrostl z 2,6 na 16,1 milionu.
Společnost doufá, že bude do roku 2025 ročně prodávat produkty „nové kategorie“, mezi něž budou patřit právě konopné či nikotinové vaporizéry, v hodnotě 7 miliard dolarů. I kdyby se jí to však povedlo, cigarety a jiné kuřácké produkty budou stále tvořit více než polovinu celkových výnosů.
„Prozatím je na cigaretách společnost BAT stále závislá,“ konstatuje William Ryder, akciový analytik poradenské společnosti Hargreaves Lansdown. „Klasické tabákové výrobky stále stojí za vyplácením dividend a ještě nějakou chvíli budou.“
Zatímco Philip Morris si však s myšlenkou konopných produktů zatím pouze pohrává, British American Tobacco se v konopném sektoru již angažuje.
Vzhledem k tomu, že Velká Británie ani další evropské země se v blízké době nechystají reformovat prohibiční konopné zákony, tabákové společnosti se čím dál tím více zaměřují na prosperující trh „s trávou“ v Severní Americe. Například další cigaretový gigant Altria koupil již v roce 2018 za 1,8 miliardy dolarů 45procentní podíl v kanadském velkoproducentovi Cronos.
Další obrovské společnosti zaměřené na tabák a na alkohol se chystají americký trh s legálním konopím vzít útokem, jakmile Spojené státy konečně ukončí prohibici. A zdá se, že nebudou muset čekat dlouho, jelikož lídr demokratické většiny v Senátu Chuck Schumer nedávno předložil návrh zákona o federální legalizaci konopí v celé Americe.