Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Snahy o ozelenění ekonomiky postupně pronikají do všech myslitelných odvětví a sport není výjimkou. Světové firmy se předhánějí v tom, kdo na trh přinese výrobek, který dokáže snížit množství použitých surovin, zvýšit podíl těch recyklovaných a v ideálním případě nahradit ty, jež mají problematický dopad na životní prostředí. A tak vás asi nepřekvapí lyže z konopí.
Hlavní lyžařské značky, zejména ty z Evropy, se v posledních sezónách do zelených závodů pustily naplno. Materiál, který si přitom vzaly na mušku, jsou mimo jiné skelná a karbonová vlákna. Při jejich nahrazování s nadějí sahají po tradičních lýkových vláknech, lnu a konopí.
Konopné lyže z Innsbrucku
Jedním z průkopníků, který v rámci projektu Hanf Ski (Konopné lyže) testuje možnosti využití konopných vláken v konstrukci lyží, je manufaktura SpurArt z tyrolského Innsbrucku. Cílem tohoto inovativního projektu je prověřit využití jednosměrně orientovaných konopných vláken jako náhrady skelných a karbonových a připravit pro trh konkurenceschopné řešení založené na rostlinných materiálech.
Konopná vlákna mají úžasný potenciál, jsou pevná a tvárná.
Kromě nahrazení vlákenného kompozitu se testuje také nahrazení části dřevěného jádra kompozitem z pazdeří, čímž by se využila surovina z celého stonku. O tom, jak taková práce probíhá a jak se konopné lyže po více než roce testování tváří, jsem si povídal s jejich konstruktérem Simonem Mayenscheinem.
Jak dlouho už stavíš lyže a snowboardy?
Ve SpurArt jsem sedm let. Předtím jsem pracoval jako truhlář, ale vždycky jsem chtěl stavět lyže.
Co obnáší být konstruktérem konopných lyží?
Obvykle u lyží pracujeme se sendvičovou konstrukcí, sendvičovým kompozitem. Samozřejmě je mnoho různých způsobů, jak stavět lyže, s mnoha různými materiály. Náš způsob výroby je celkem jednoduchý – používáme sendvič s jádrem z vysoce kvalitního jasanového dřeva a s vláknem pro stabilizaci jádra… Ono se to má tak, že jádro se během lyžování různými vlivy rozvibruje, a ty potřebuješ něco okolo jádra, co ho stabilizuje, abys mohl zatáčet a cítit podložku.

A na to potřebuješ vlákna. Konopná vlákna mají v tomto ohledu úžasný potenciál, jsou pevná a tvárná. Nejlepší na tom je, že konopí naroste za jednu sezónu a nemá brutální dopad na klima a přírodu jako třeba skelná vlákna, která můžeme těmi konopnými nahradit. Spolu s dřevěným jádrem, které představuje 50–60 procent objemu lyže, se díky tomu můžeme dostat někam k 80 procentům materiálu rostlinného původu. Sice stále používáme chemické lepidlo, ale jsem přesvědčený, že rostlinná alternativa je otázkou několika let. Naším cílem je vyrobit stoprocentně recyklovatelnou nebo biodegradabilní lyži.
Jak vypadají použitá konopná vlákna?
V projektu spolupracujeme přímo s jedním z místních farmářů, což nám umožňuje ovlivňovat materiál, který vstupuje do výroby. Používáme střižovou „pásku“ od firmy FUSE, tvořenou jednosměrně orientovanými konopnými vlákny.
Na projektu spolupracujeme přímo s jedním z místních konopných farmářů.
Jejich kvalita se v průběhu trvání projektu zvyšuje, s každou novou šarží se upravují i vlastnosti. Souběžně s našimi znalostmi, jak s páskou pracovat, jak ji laminovat a klást, se nám daří zkvalitňovat a zvyšovat výkon vyráběných lyží. Pořád máme co zlepšovat a myslím si, že potřebujeme ještě několik let, abychom dosáhli cíle vyrábět stoprocentně přírodní lyže s požadovaným výkonem.
Jak jste přistoupili ke stavění konopných lyží?
Zatím neexistuje univerzální recept na stavbu konopných lyží a použití těchto vláken, takže to bylo spíš o zkoušení. Stavíme lyže metodou pokusu a omylu, což mě na tom baví. Máš nápad, vyzkoušíš to, nefunguje to, něco málo změníš a funguje to. Někdy na tom děláš roky, například se snažíš dosáhnout specifické tvrdosti lyže, a nevyjde to.

S konopnými vlákny je to stejné. Snažíme se využívat naše znalosti a dokolečka zkoušet. Už první lyže nám ukázaly svůj potenciál. Ještě není úplně jasné, kolik přesně vlákna použít, v jakých směrech a kde nebo v jakém typu lyží nejlépe. Potenciál to ale má a testujeme dál. Za poslední dva roky jsme postavili nějakých šestnáct párů a zaznamenáváme pokrok.
(…)
Michal Ruman (*1981) Má s konopím více než dvacetileté profesní zkušenosti a v současnosti působí jako projektový manažer v Českém konopném klastru CzecHemp, což je oborová organizace propojující soukromé konopné společnosti s výzkumnými ústavy, vzdělávacími institucemi a zástupci státních orgánů s cílem rozvíjet konopný sektor v České republice i za hranicemi.
Celý zajímavý článek / rozhovor najdete v novém vydání magazínu Konopí č. 33, které je od 27. února v prodeji po celé ČR i se semínkem Auto Melonade Runtz, případně si ho můžete výhodně předplatit.