Technické konopí je dnes běžně užívaný termín, se kterým se můžeme setkat jak na stránkách novin a časopisů, tak v oficiálních zemědělských dokumentech. Co ale přesně tento výraz označuje a jak vznikl?
Co se dozvíte?
Technické konopí v ČR? Rozhodně ano
Přesně tak zněl název článku v časopise Úroda z února 2001. Tehdejší ředitel Výzkumného ústavu lýkových vláken Miroslav Bednář v něm shrnul stav průmyslového využití konopí u nás a naznačil hlavní oblasti dalšího vývoje.
Termín technické konopí se mezi českou odbornou veřejností, úředníky a zákonodárci začal používat na konci devadesátých let, v době, kdy se pokusně ověřovala vhodnost pěstování konopí setého v České republice a připravovaly se příslušné zákony. Ty měly v souladu s předpisy Evropské unie umožnit pěstování odrůd konopí setého s nízkým obsahem tetrahydrokanabinolu (THC) pro potravinářské a průmyslové účely.
Technické konopí je uměle vytvořená kategorie, která vyděluje odrůdy konopí se sníženým obsahem THC.
Tyto odrůdy byly šlechtěny především ve Francii, západoevropské konopné velmoci, stejně jako v tradičních pěstitelských oblastech Východu (Rusku, Ukrajině, Rumunsku, Maďarsku) několik desetiletí s cílem zvyšovat výnosy lýkového vlákna či semene a současně snižovat hladinu THC tak, aby rostliny nemohly být zneužívány jako „droga“. To znamená, že nemají žádné psychoaktivní účinky.
Pěstování technického konopí
To umožnilo zachovat pěstování a hospodářské využití konopí i přes mezinárodní zákaz vyplývající z Jednotné úmluvy o omamných a psychotropních látkách OSN přijaté v roce 1961.
V evropském hospodářském prostoru posléze vznikl závazný Společný seznam povolených odrůd konopí. Seznam se reviduje každý rok a zařazeny do něj mohou být odrůdy s obsahem THC nižším než 0,2 procenta. Jak tedy poznat technické konopí? Musí být uvedeno ve zmiňovaném seznamu.
Připomeňme, že tradiční odrůdy konopí setého pěstované i na československém venkově do konce osmdesátých let minulého století (například jihoslovenská odrůda Rastislavické) obsahovaly přibližně 1 až 3 procenta THC.
Tak hovoří zákon
Technické konopí je uměle vytvořená kategorie, která vyděluje odrůdy konopí se sníženým obsahem THC vhodné k produkci vlákna a semene, tedy zemědělskou plodinu, od odrůd s vyšším obsahem tetrahydrokanabinolua jeho kyselin.
Na odrůdy zapsané na společném evropském seznamu povolených odrůd (vzpomeňme polské Bialobrzeskie, francouzský Ferimon, finskou Finolu, maďarské Kompolti či v posledních letech velmi oblíbenou italskou Carmagnolu) může každý zemědělec čerpat standardní dotace.
Zákon č. 167/1998 Sb. zakazuje v ČR pěstovat odrůdy s obsahem THC vyšším než 0,3 procenta. Výjimku tvoří pěstování takzvaného léčebného konopí, což je další uměle vytvořená kategorie v legislativě (jeho pěstování je v gesci ministerstva zdravotnictví a ošetřuje ho jiný zákon).
Podmínky pěstování technického konopí
Pěstitelé, kteří plánují osít technickým konopím více než 100 m2, mají ohlašovací povinnost podobně jako pěstitelé máku. Ta zahrnuje nahlášení výměr ploch včetně doložení původu osiva nebo třeba hlášení o výsledku sklizně. Kromě toho pěstitel nahlašuje počátek doby kvetení.
Zhruba jedna třetina ploch a jedna třetina pěstitelů by měla být každý rok fyzicky zkontrolována, což znamená odběr vzorků a laboratorní ověření obsahu THC v rostlinách. Odběry probíhají podle společné evropské metodiky nejdříve dvacátý den po začátku kvetení a nejpozději desátý den po konci kvetení.
Co se týče ceny technického konopí, tak ta se odvíjí od situace na trzích a na částech rostliny, které chcete prodávat. Z technického konopí se často vyrábí i mast. Co se týče nákladů pěstitele, tak prodej semen technického konopí probíhá po kilogramech, nikoli po kusech jako u netechnických odrůd.
K čemu je technické konopí dobré?
Již zmiňovaný článek v časopise Úroda z roku 2001 optimisticky předpovídal konopářství v České republice velkou budoucnost. Možnosti využití konopí jsou obrovské. Rostoucí poptávka po stavebních izolacích, bioplastových kompozitech, objevovaný a opěvovaný konopný beton, zdraví prospěšné konopné textilie či kosmetika a potraviny z konopného semínka, ale i alternativní energetika, to všechno slibovalo radostné zítřky.
Po dvaceti letech nezbývá než konstatovat, že očekávání se prozatím nenaplnila. Právě ve chvíli, kdy se u nás podařilo instalovat potřebné linky na zpracování konopných stonků, přišla hospodářská krize a celý konopný vlak se významně zpomalil a posléze vydal po úplně nových kolejích.
Seznam se reviduje každý rok a zařazeny do něj mohou být odrůdy s obsahem THC nižším než 0,2 procenta.
To, co technické konopí a jeho pěstitele vytáhlo z bídy, totiž nakonec nebyly ani potraviny ani stavební hmoty, ale léčebné využití. Řada odrůd technického konopí je totiž poměrně bohatá na kanabinoid CBD (kanabidiol, kterému jsme věnovali v minulém vydání Konopí – pozn. red.).
Právě rozvoj jeho využití jako legálního potravinového doplňku a terapeutického prostředku a obecně rozvoj obchodu s konopnými květy a listy pomohly znovu nastartovat konopářství u nás i v mnoha dalších evropských zemích. Mimo jiné to přineslo tolik potřebné investice a inovace do sklizňové i posklizňové techniky. Ale to už je jiný příběh.
A jaký bude další osud technického konopí v perspektivě uvolňující se legislativy v mnoha zemích světa i na mezinárodní úrovni? Přežije zaběhnuté rozdělení aktuální trendy, anebo se dočkáme ukončení prohibice a technické konopí jako termín, který z ní vzešel, upadne v zapomnění?