Lymská borelióza je u nás nejčastějším onemocněním přenášeným klíšťaty. Jedná se o infekční chorobu vyvolanou bakteriemi rodu Borrelia a stejně jako u každé bakteriální infekce se léčí především kombinací různých antibiotik. Spolehlivá a obecně aplikovatelná terapie bohužel dodnes nebyla objevena. Dobrou zprávou je, že na mírnění nejčastějších symptomů lze úspěšně využívat konopí.
V našich zeměpisných šířkách se z rodu bakterií Borrelia setkáme nejčastěji s kmeny Borrelia afzelii, Borrelia garinii a Borrelia burgdorferi sensu stricto. Každý kmen vyvolává trochu jiné příznaky nemoci a každý je jinak odolný vůči léčbě, nicméně z běžných vyšetření nelze poznat, jakým kmenem je nemocný nakažený.
Včasná diagnóza
Lékaři se shodují, že pro úspěšnou léčbu bez dlouhodobých následků je naprosto zásadní co nejrychlejší nasazení antibiotik – ideálně v počátku onemocnění. Typickým znakem je skvrna (erythema migrans) v místě přisátí klíštěte, kdy je nutné okamžitě vyrazit za lékařem. Některým lidem se ale skvrna nevytvoří a řada pacientů s boreliózou si ani nevzpomíná, že by někdy měli klíště.
Existují desítky studií prokazujících účinnost konopí na velké množství symptomů, jež provázejí onemocnění boreliózou od raného stadia až po chronické.
V oficiálních výukových materiálech Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně se o možnostech léčby dozvíme, že „perspektiva úplného uzdravení je závislá na stadiu onemocnění. Pohybuje se mezi 90 procenty u akutních lokalizovaných forem po 30 procent u chronických forem onemocnění.
Lymská borelióza není onemocnění primárně smrtelné a jeho klinické projevy nebývají dramatické – mnohdy však nemocné traumatizuje a jejich lékaře uvádí v rozpaky svým torpidním (bez tendence k zlepšení – pozn. red.) průběhem, recidivami a tendencí k chronicitě.“
Ve zmíněných skriptech se rovněž uvádí, že toto onemocnění vyznačující se „rozpačitými laboratorními výsledky“ a rozpornými lékařskými závěry má negativní důsledky pro vztah lékaře s pacientem: „Rozladěný nemocný mezitím často ‚dospěje‘ do invalidního důchodu nebo jej výrazné subjektivní potíže zbaví schopnosti soustavné výdělečné činnosti.“
Typické symptomy
Projevy lymské boreliózy jsou velice proměnlivé a individuální, což platí i pro období mezi vstupem nákazy do organismu a propuknutím nemoci. Tato inkubační doba trvá dva až třicet dní (někdy i několik měsíců).
Běžným prvním příznakem je zmiňovaná červená skvrna, která se objeví v místě přisátí klíštěte. Dalšími často pozorovanými projevy nemoci jsou silné bolesti hlavy a krku, únava a únavový syndrom, bolest kloubů, horečky, třes.
Pokud onemocnění postoupí do pokročilejších stadií, mohou se začít objevovat další postižení nervového či kardiovaskulárního systému, mravenčení kůže, nové skvrny na kůži a záněty kloubů a svalů. Pokud dojde k napadení centrální nervové soustavy, může pacient onemocnět zánětem mozku a mozkových blan. V případě napadení imunitního systému se objevují ponejvíce problémy s močovým měchýřem a střevní obtíže.
Postoupí-li onemocnění do chronického stadia, tělo ztratí schopnost bránit se běžným nákazám, mohou se naplno rozvinout autoimunitní choroby, chronické záněty, neuropatie, poruchy soustředění a orientace. Projevy bývají velmi podobné symptomům roztroušené sklerózy, revmatoidní artritidy a dalších závažných onemocnění.
Jak může pomoci konopí
Podle největší databáze vědeckých studií na světě PubMed.gov dodnes neproběhl žádný klinický výzkum, který by se přímo týkal léčby boreliózy konopím a kanabinoidy. Na druhou stranu existují desítky studií prokazujících účinnost konopí na hlavní příznaky, které provázejí onemocnění boreliózou od počátku až do chronického stadia.
Projevy lymské boreliózy jsou velice proměnlivé a individuální.
I v magazínu Konopí jsme během posledních let publikovali výtahy z mnoha studií, jež prokazují účinnost konopí při léčbě neuropatické a jiné bolesti (např. kloubů), svalových křečí, střevních obtíží, kožních onemocnění či autoimunitních chorob. Kromě toho bylo opakovaně potvrzeno, že látky obsažené v konopí mají výrazné protizánětlivé, antioxidační a neuroprotektivní účinky.
Nejčastější projevy
Bolest
Borelióza může způsobovat bolest v různých částech těla. Patří sem bolesti hlavy, těla, svalů a kloubů. Účinnost konopí při léčbě akutní i chronické bolesti byla nesčetněkrát vědecky prokázána.
Záněty
Některé látky obsažené v konopí mají protizánětlivý účinek, jak bylo opakovaně potvrzeno studiemi. CBD, THC, ale i některé terpeny spolupracují s endokanabinoidním systémem našeho těla a modulují zánětlivé reakce.
Nevolnost
Dalším častým a vědecky prokázaným využitím konopí je léčba nevolnosti. Vhodně indikované konopí dokáže zabránit nebo aspoň zmírnit záchvaty nevolnosti nebo zvracení různého původu.
Známá je schopnost stimulovat apetit, což nemocným umožní najíst se a získat energii.
Únava
Pokud se potýkáte s únavou způsobenou boreliózou, mívá to dvě hlavní příčiny. Buď přímo kvůli nemoci ztrácíte energii a převládá ve vás pocit letargie. Druhou příčinou únavy je nedostatek spánku kvůli jiným projevům nemoci.
Účinnost konopí při léčbě akutní i chronické bolesti byla vědecky prokázána nesčetněkrát.
Konopí pomáhá mnoha pacientům minimálně s druhým projevem: jak známo, některé aktivní látky v něm obsažené podporují snadnější usínání i lepší kvalitu spánku.
Deprese
Užívání konopí ovlivňuje náladu. Důležité je ovšem umět odhadnout správnou dávku a užívat vhodné konopí s ideálním poměrem hlavních obsahových látek. Podle toho může náladu zlepšovat, ale při nevhodném podání i zhoršovat.
Záchvaty
Jedním z méně častých vedlejších účinků boreliózy jsou záchvaty. Ty však mohou být u některých pacientů poměrně závažné. Zejména u CBD a THC byly opakovaně potvrzeny antikonvulzivní účinky jak ve výzkumech, tak na základě svědectví mnoha pacientů.
Spolehlivý systém
Borelióza je úporné onemocnění, k němuž přijde člověk jako slepý k houslím a s jehož následky se vypořádává někdy i do konce života.
Jak už to ale chodí u mnoha nemocí, na něž neexistuje efektivní farmaceutický lék, osvědčuje se sázka na endokanabinoidní receptorový systém v našem těle. Ten se stará o celkovou rovnováhu a umožní zmírnit četné projevy této svízelné choroby.
Jako vždy je ale důležitá prevence. Na vycházky v přírodě volíme světlé oblečení z hladké látky, na němž se klíště neuchytí anebo bude dobře vidět. Používáme repelent (třeba i domácí, s konopnými silicemi), vyhýbáme se bujné vegetaci a nesedáme na zem. Po návratu domů opakovaně a pečlivě prohlédneme různá zákoutí na svém těle, včetně těch intimních.