Jedním z nejdůležitějších aspektů při zařizování vnitřního pěstebního prostoru je volba osvětlení. V posledních letech se na trhu čím dál více prosazují LED svítidla, která ve srovnání s dříve běžnými zdroji světla vyzařují méně tepla a jejich provoz spotřebuje méně energie.
Ještě před nedávnem si LED svítidla pořizovali pouze nadšenci do nových technologií. Ceny byly vůči klasickým HPS systémům násobně vyšší, účinnost relativně nízká, a proto i návratnost investice přesahovala pět a více let. Během posledních dvou let však technologický vývoj nabral na pořádných obrátkách a dnes by si poučený pěstitel neměl už klást otázku zda, ale jaké LED osvětlení si pořídit.
Pojďme si nyní říct, co všechno se změnilo ve spektru svítidel a jejich konstrukci.
Spektrum
Upustilo se od takzvaného BLURPLE spektra. Dříve se totiž předpokládalo, že rostlina absorbuje pouze modré a červené světelné spektrum. Studie však prokázaly, že s takzvaným plným spektrem (tj. bílé světlo) je dosahováno lepších výsledků. Díky tomu šla cena výrazně dolů (modré a červené ledky jsou dražší než masově vyráběné bílé chipy). Zároveň šly díky plnému spektru výnosy nahoru.
Konstrukce svítidla
Původně se svítidla montovala do plechových krabic, chipy se soustředily na co nejmenší plochu, rozptyl se zajišťoval optickými čočkami, teplo bylo odváděno ventilátory. Dnes je vše naopak. Jednotlivé chipy mají menší výkon, ale je jich daleko více a pokrývají větší plochu.
Chlazení je díky tomu možno řešit pasivně a není zapotřebí instalovat rozptylové čočky. Konstrukce svítidla je vlastně jeden velký chladič, rozprostřený nad co největší pěstební plochou. Změnou konstrukce se snížila cena a zvýšila účinnost.
Konstrukce chipu
Chipy prošly zásadní změnou designu, což umožnilo výrazně zvýšit účinnost. S masovou produkci se snížila cena.
Jak zjistíme, zda má svítidlo deklarované vlastnosti?
Celkový světelný tok (PPF) lze měřit v laboratoři pomocí takzvaných integračních sfér. Většinu pěstitelů však zajímá takzvaná PPFD mapa, tedy mapa intenzity (hustoty) světelného toku na pěstební ploše.
V growmarket.cz jsme navrhli a nechali vyrobit robota, který na ploše 120 x 120 centimetrů provede 625 měření. Výsledkem je podrobná PPFD mapa a velice přesná hodnota průměrného PPFD, díky čemuž můžeme mezi sebou porovnávat různá svítidla. Kromě PPFD mapy měříme také světelné spektrum pomocí spektroradimetru Apogee. Pokud máte zájem proměřit vlastní svítidlo, napište nám na info@growmarket.cz.
Co je PPFD mapa?
PPFD mapa zobrazuje množství fotosynteticky aktivních fotonů, které dopadnou na určité místo pěstební plochy za jednu sekundu, jinými slovy, zobrazuje hustotu či intenzitu světla. Vyšší intenzita je graficky znázorněná jako červená, nízká jako modrá barva.
Bez umělého zvyšování koncentrace CO2 by se hodnoty měly pohybovat mezi 300 a 1100 umol/s/m2. Průměrná hodnota by se měla pohybovat mezi 600 umol/s/m2 a 900 umol/s/m2. Ideální svítidlo je takové, které osvítí pěstební plochu rovnoměrně.
Proč zvolit LED
- Vyšší účinnost o 25–35 % oproti HPS.
- Vhodnější světelné spektrum (vybírejte plné bílé spektrum s přidaným tmavě červeným spektrem).
- Delší životnost než HPS výbojky.
- Nižší tepelná radiace oproti HPS.
Na co si dát při výběru pozor
- Jaký reálný příkon svítidla?
- Jaká je světelná účinnost svítidla?
- Jaký je celkový světelný tok?
- Neslibuje prodejce slibuje nereálné výnosy a nereálné pokrytí pěstební plochy?
- Lze ke svítidlu připojit externí kontroler?
- Je spektrum obohacené o složku „far red“, tedy tmavě červené světlo?
Shrnutí
Chcete-li ušetřit peníze za elektrickou energii, snížit letní teploty v pěstebním boxu, zároveň se vám příčí každých devět měsíců vyhazovat drahou HPS trubici do odpadu a záleží vám na uhlíkové stopě, kterou po sobě zanecháte, rozhodně neváhejte a LED svítidlo si pořiďte.
Autor je zakladatelem a spolumajitelem společnosti Naarden, která provozuje obchod growmarket.cz.
Upozornění: Všechna semena jsou určena pouze ke sběratelským účelům. Rozhodně nedoporučujeme pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují vyšší procenta THC, jelikož dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) je jejich pěstování, sklízení a další zpracování trestné.
Text: Tomáš Prusek