Za hlavní příčinu posttraumatické stresové poruchy (PTSD) je považována emoční dysregulace. Jednou z terapeutických strategií regulace emocí je takzvané kognitivní přehodnocení. Vědci z Detroitu si dali za cíl prozkoumat v placebem kontrolované studii akutní účinek nízké dávky THC na afekt a aktivaci mozku během kognitivního přehodnocení u jedinců vystavených traumatu jak s PTSD, tak bez ní.
Výsledky otiskl časopis Neuropharmacology a autoři je shrnuli následovně: „Pomocí funkční magnetické rezonance mozku bylo zjištěno, že nízká dávka THC zlepšila účinnost kognitivního přehodnocení u jedinců vystavených traumatu a modulovala aktivitu v oblastech mozku zapojených do emočního zpracování a regulace. Jedinci s PTSD měli na začátku nižší aktivaci příslušného centra v mozku ve srovnání s kontrolní skupinou zdravých osob. THC tyto rozdíly normalizovalo tak, že mezi skupinami nebyl žádný významný rozdíl.“
Nízká dávka THC zlepšila účinnost kognitivního přehodnocení u jedinců vystavených traumatu.
Další americký výzkum na toto téma byl zveřejněn v časopise Human Psychopharmacology. Jeho autoři zkoumali vliv THC na to, jak může odeznít podmíněný strach (tedy získaný). Účastníci studie byli zkoumáni pomocí elektroencefalografie po vykouření malé dávky THC, respektive placeba.
Autoři následně sledovali jejich reakce na podněty spojené s vnímáním strachu nebo naopak podněty neutrální. Ve srovnání s placebem usnadnilo THC odeznění podmíněné odpovědi na podnět spojený s vnímáním strachu. Tato zjištění jsou v souladu s odbornou literaturou, která naznačuje, že THC usnadňuje odeznění získaného strachu.