Američtí vědci z univerzity v Detroitu se zaměřili na studium účinku THC při snížení psychopatologických stavů u pacientů s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD).
K nejčastějším projevům PTSD patří nadměrná úzkost a strach, mnohdy doprovázené poruchami ve spojení kortiko-limbického systému. Součástí tohoto systému je amygdala, která hraje roli v zachování emočních paměťových stop a ovlivňuje tak pocit radosti a strachu.
Anxiolytický účinek (účinek snižující úzkost a duševní napětí) byl u THC pozorován již v řadě studií. THC zejména v nižších dávkách snižuje nadměrnou reaktivitu amygdaly a napomáhá správnému propojení kortiko-limbického systému, což naznačuje možnost jeho využití právě u pacientů s PTSD.
V řadě studií byl u THC pozorován účinek snižující úzkost a duševní napětí.
Do studie bylo zahrnuto celkem 71 dospělých osob rozdělených do 3 skupin (25 zdravých, 27 vystavených traumatu bez PTSD a 19 pacientů s PTSD). Poté co jim bylo podáno THC nebo placebo, všichni účastníci podstoupili funkční magnetickou rezonanci.
Z výsledků vyplývá, že nízké dávky THC snižují reaktivitu amygdaly a napomáhají zpracování zážitků u jedinců s PTSD vystavených traumatu, což může být výhodné jako farmakologický přístup k léčbě psychopatologie související se stresem a traumatem.